Trwa ładowanie...

Usuwanie ganglionów – charakterystyka, przyczyny, objawy, przebieg, operacja

Avatar placeholder
14.09.2021 12:37
Usuwanie ganglionów polega na nakłuciu i odessaniu z niego płynu.
Usuwanie ganglionów polega na nakłuciu i odessaniu z niego płynu. (adobestock)

Usuwanie ganglionów polega na nakłuciu i odessaniu z niego płynu. Ganglion to galaretowaty guzek. Nie jest to zmiana nowotworowa. Niestety, bardzo często po usunięciu gangliona po jakimś czasie zmiana powraca. Jeśli dzieje się tak za każdym razem, potrzebne jest operacyjne usunięcie gangliona.

spis treści

1. Usuwanie ganglionów – charakterystyka

Ganglion to torbiel, w której znajduję się galaretowaty płyn. Najczęściej umiejscawia się na nadgarstku, ale może występować także w okolicy stóp. Średnica torbieli może wynosić nawet kilka centymetrów, ale nigdy nie przebije skóry. Gangliony występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Torbiel to guz, ale nie jest on nowotworem. Nie jest niebezpieczny dla zdrowia, ale może sprawiać pewne niedogodności. Z tego też powodu ważne jest usuwanie ganglionów. Zmiana najczęściej maleje lub znika podczas spoczynku, a pojawia się lub powiększa po intensywnym wysiłku. Schorzenie to ma tendencję do okresowego nawracania.

2. Usuwanie ganglionów – przyczyny

Przyczyny powstawania ganglionów nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że do ich powstawania przyczyniają się urazy, przeciążenia i stany zapalne ścięgien mięśni nadgarstka lub torebek stawowych. Przyczyną pojawiania się ganglionów może być także uwypuklenie torebek stawowych nadgarstka zazwyczaj w wyniku przeciążenia lub drobnych urazów. Usuwanie ganglionów powinno być podejmowane niezależnie od przyczyny ich powstania.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"
Cztery schorzenia, które są bardziej bolesne dla kobiet niż dla mężczyzn
Cztery schorzenia, które są bardziej bolesne dla kobiet niż dla mężczyzn [5 zdjęć]

Nawet kiedy mężczyźni i kobiety doświadczają tych samych przypadłości czy tych samych symptomów, zwykle

zobacz galerię

3. Usuwanie ganglionów – objawy

Objawy torbieli są pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że może pojawić się konieczność usunięcia ganglionów. Do najcześciej występujących symptomów zaliczamy: ból podczas ruchów w stawie, uwypukloną zmianę skórną w kształcie twardego guzka, stan zapalny w okolicy torbieli, nadwrażliwość na dotyk, powiększanie się zmiany skórej pod wpływem wysiłku, zaburzenia czucia w okolicy gangliona. Jeśli występują takie objawy, należy zgłosić się do lekarza w celu usunięcia ganglionów.

4. Usuwanie ganglionów – przebieg

Przed usunięciem ganglionów lekarz zleca wykonanie badania RTG, USG lub rezonansu magnetycznego po to, aby wykluczyć inne zmiany, takie jak nerwiak lub zapalenie stawów. W początkowej fazie usunięcie ganglionów może polegać na założeniu szyny lub stabilizatora. W spoczynku torbiel może się całkowicie wchłonąć i zniknąć. Jeśli taki sposób nie daje rezultatów, to stosuje się inne metody usunięcia ganglionów. Jednym ze sposobów usuwania ganglionów jest nakłucie i odessanie płynu oraz podanie kortykosteroidów w celu zabliźnienia przyrosłych ścianek torbieli. Mimo leczenia u ponad połowy pacjentów zdarzają się nawroty. Przy częstym nawracaniu lekarz zleca usunięcie ganglionów za pomocą operacji.

Zobacz także:

5. Usuwanie ganglionów – operacja

Operacyjne usuwanie ganglionów polega na wycięciu zmienionej chorobowo ściany pochewki lub torebki stawowej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wykonuje podczas zabiegu niewielkie nacięcia na skórze. Po usunięciu ganglionów specjalista unieruchamia staw na kilka dni. Po zabiegu należy oszczędzać stawy i nie przeciążać operowanego miejsca.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze