wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Nowotwory u dzieci

fot. Thinkstock
22.08.2011

W Polsce co roku na choroby nowotworowe zapada prawie 1200 dzieci – wynika z raportu Anny Lewandowskiej „Profilaktyka chorób nowotworowych u dzieci”. W ich leczeniu, jak w żadnym innym przypadku, liczy się czas.

Lekarze są zdania, że chorobę nowotworową u dziecka w początkowym etapie można wyleczyć prawie w stu procentach. To ważny sygnał dla rodziców, którzy powinni regularnie badać nawet zdrowe dzieci. Leczenie jest w pełni skuteczne jedynie wtedy, gdy lekarz wcześnie wykryje pierwsze sygnały choroby, ponieważ rak u małego pacjenta rozwija się w zastraszającym tempie - niemal z dnia na dzień.

Dziecko rośnie szybko, a komórki rakowe nie pozostają w tyle. Rosną razem z maluchem. U dorosłych czas podwojenia się ich liczby wynosi średnio trzy miesiące, u dzieci to zaledwie trzy tygodnie. To dlatego szybka diagnoza jest gwarancją sukcesu.

W Polsce udaje się wyleczyć ponad 70 proc. maluchów. Pocieszający jest fakt, iż na przestrzeni lat wskaźnik ten znacznie się podwyższył.Podwyższone ryzyko
Amerykańscy uczeni doszli do wniosku, że dzieci urodzone przez starsze matki nieco częściej chorują na nowotwory wieku dziecięcego. Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Minnesota przeanalizowali dane z rejestrów narodzin dzieci w stanach Nowy Jork, Waszyngton, Minnesota, Teksas oraz Kalifornia. Łącznie zebrano informacje na temat 17 672 dzieci, u których do 14. roku życia zdiagnozowano nowotwór złośliwy oraz 57 966 dzieci urodzonych w latach 1970-2004, które nie chorowały na raka. Jak obliczyli badacze, dzieci urodzone przez kobiety w wieku 30 lat i starsze, miały nieco podwyższone ryzyko zachorowania na 7 z 10 najczęstszych dziecięcych nowotworów.

Autorzy pracy podejrzewają, że może to być efekt zależnych od wieku zmian w poziomie hormonów w czasie ciąży, jak również zmian w przebiegu modyfikacji DNA w komórce jajowej, które mogą być przekazywane potomstwu.

Poza kwestiami dziedzicznymi, bywa, że rak atakujący malucha sięga życia płodowego. W zarodku wszelkie procesy rozwoju tkanek są niezwykle aktywne. Istnieją systemy, które odpowiadają za wyeliminowanie ewentualnych błędów, ale jeśli ten mechanizm zawiedzie, czasem tkanka, która powinna zniknąć lub ulec przekształceniu, pozostaje poza kontrolą i daje początek nowotworowi.

Co najczęściej atakuje dzieci

Połowa przypadków nowotworów złośliwych dzieci dotyczy tych w wieku 0-5 lat. Maluchy najczęściej atakowane są przez białaczki. Nowotwory te dotykają  głównie  dzieci od 3. do 7. roku życia, ale zachorować mogą dzieci w każdym przedziale wiekowym. Objawy i diagnostyka są takie same jak u dorosłych. Leczenie to wielolekowa chemioterapia.

1 2
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2011-10-09 20:54:07
~asia

Straszne gdy ta okropna choroba dotyka dzieci.ale niestety to prawda ze większość lekarzy nie potrafi prawidłowo zdiagnozować pierwszych objawów,moja córka przez pół roku była poddawana najróżniejszym zabiegom ,przez tydzień przebywała nawet w szpitalu (przyjęto ją z bólami i podwyższoną gorączką)i nawet tam nie rozpoznano choroby .Przez cały ten czas nikt z lekarzy nie wpadł na pomysł że można jeszcze zrobić tomograf.Na szczęście dla mojej córki nie było jeszcze z

2011-10-07 19:11:30
~robo

szydło z worka otuż po przyjezdzie do domu i zrobieniu morfologji ten sam lekarz który powiedział że to ugryzienia komara dzwonił do nas do domu powiedzieć że wyniki są bardzo złe i trzeba jechac do onkologa i zaczeła sie walka z białaczką ninfoblastyczna którą przegraliśmy .

2011-10-07 19:07:08
~robo

Po pierwsze lekarze nie potrafia djagnozować nowotworu we wczesnym stadjum . Ja miałem taki przypadek z moją córką podczas wymiotów pojawiły sie wybroczyny oczywiscie poszedłem z dzieckiem do lekarza który po obejzeniu dziecka powiedział cytuje ,, to są ugryzienia komara " i tyle za kilak dni wybroczyny znikły a my pojechaliśmy nad bałtyk i tam znowu wymioty , pierwsza myśl dziecko sie czymś zatruło .Poszedłem do lekarza młody lekarz kazał zrobić badania i wyszło szy

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.