wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Kamień na drodze-pęcherzyk pod nóż?

Stell98
09.09.2011

Nie jest duży, ma najwyżej 10 centymetrów długości, a jednak potrafi dać się we znaki. Szacuje się, że 20 proc. populacji cierpi na kamicę pęcherzyka żółciowego. Czy oznacza to, że powinni pozbyć się pęcherzyka żółciowego?

Pęcherzyk żółciowy, popularnie zwany woreczkiem, jest połączony z wątrobą i dwunastnicą poprzez drogi żółciowe. Spływa do niego żółć produkowana przez wątrobę i tam jest magazynowana do czasu, aż będzie potrzebna do trawienia pokarmu. Dzieje się to zazwyczaj w kilkanaście minut po posiłku. Ściany pęcherzyka kurczą się i żółć zostaje wydalana przewodem żółciowym do dwunastnicy. Tam bierze udział w trawieniu. Umożliwia rozpuszczanie i wchłanianie dostarczonych z pożywieniem tłuszczów oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach - A, D, E i K.

Kamień na drodze

Niestety, nie zawsze wszystko odbywa się zgodnie z planem. Zdarza się, że w procesie wędrówki żółci do poszczególnych organów, zaczynają wytracać się kryształki cholesterolu barwników żółciowych, jonów nieorganicznych i białek, które zbijają się w złogi, czyli inaczej mówiąc kamienie. Mogą pojawić się w pęcherzyku żółciowym i przewodach żółciowych pozawątrobowych. Wielkość ich bywa różna -  od ziarnka drobnego piasku do włoskiego orzecha.Grupa ryzyka

Przyczyny i czynników ryzyka jej występowania jest wiele. Z obserwacji lekarzy wynika, że częściej tworzą się u kobiet niż u mężczyzn. Ma je co czwarta 40- latka. W grupie osób powyżej 65 roku życia problem dotyczy nawet 30 proc. Na występowanie kamicy wpływ ma średni i starszy wiek, zbyt duży poziom cholesterolu we krwi, zła dieta (tłuste i ciężkostrawne potrawy), otyłość, cukrzyca, przyjmowanie niektórych leków (doustne środki antykoncepcyjne) i niektóre kuracje hormonalne (estrogeny). Nie bez znaczenie są też predyspozycje genetyczne. Kamica często występuje wśród członków rodziny.

Czas na lekarza

U większości osób kamica żółciowa jest bezobjawowa, nie daje żadnych dolegliwości. Oznacza to, że u osób nie spodziewających się obecności kamieni w pęcherzyku żółciowym, wykrywa się je przypadkowo, zazwyczaj w badaniu USG w trakcie wykonywanej diagnostyki innych chorób.
Bywa jednak, że o pojawieniu się kamieni alarmuje silny ból. Dzieje się tak wtedy, gdy drobne kamienie „utkną” w przewodzie żółciowym, czopując ten go i powodując napad kolki żółciowej. Silny ból umiejscowiony jest po prawej stronie, w okolicy podżebrza i może się utrzymywać nawet do kilku godzin. Najczęściej odczuwalny jest po spożyciu tłustego posiłku. Kolka żółciowa może wywołać także nudności i wymioty, zgagę i uczucie „pełności” odczuwane w górnej części brzucha. Kamień, który dłużej zatyka drogi żółciowe, może wywołać żółtaczkę mechaniczną.

1 2
REKOMENDACJA