wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Co może wywołać raka?

East News
13.09.2011

Choroby nowotworowe osiągnęły niechlubne pierwsze miejsce, jeśli chodzi o przyczynę przedwczesnej umieralności Polaków, spychając z podium dotychczasowego lidera - choroby układu krążenia. Jakie są najważniejsze czynniki wpływające na rozwój raka?

Czynniki rakotwórcze (inaczej onkogenne, karcynogeny, kancerogeny) można podzielić według różnych kryteriów. I tak czynnikami fizycznymi jest przede wszystkim  promieniowanie UV i jonizujące.  Długotrwałe opalanie powoduje niekorzystne zmiany skórne - głównie w obrębie pieprzyków i znamion - mogące doprowadzić do raka skóry. Z kolei z promieniowaniem jonizującym – na dużą skalę - mamy styczność o wiele rzadziej. Natomiast osoby pracujące zawodowo przy dużym natężeniu tego promieniowania, jak np. radiolodzy, mają zapewniony skrócony dzień pracy. Muszą przestrzegać także zasad ochrony radiologicznej.Do kancerogenów chemicznych można zaliczyć alkohol, mogący doprowadzić do szeregu chorób nowotworowych  - jak np. rak wątroby, trzustki czy krtani.  Groźny jest także azbest stosowany w niegdyś w budownictwie. Powoduje pylicę, prowadzącą do rozwoju raka oskrzeli i płuc. Szkodliwe są także metale ciężkie jak rtęć, ołów oraz półmetale – głównie obecny w żywności arsen, który dostaje się do produktów spożywczych za pośrednictwem środków ochrony roślin.

Wśród biologicznych karcynogenów wyróżnić możemy wirusy, w tym głównie wirus żółtaczki typu C, którym możemy się zakazić po przetoczeniu źle zbadanej krwi. Trzeba uważać też u stomatologa, fryzjera czy kosmetyczki . Powodem zarażenia są wszelkie zabiegi i czynności, które mogą wiązać się z kontaktem z przerwaną powłoką skórną.

Do biologicznych czynników onkogennych zalicza się również bakterię Helicobacter pylori, prowadzącą do rozwoju wrzodów żołądka i poważnych powikłań, a także wirusa HIV, który mimo że nie jest bezpośrednim czynnikiem rakotwórczym, w ogromnym stopniu osłabia zdolność organizmu do niszczenia komórek nowotworowych. Kobiety powinny wziąć pod uwagę ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, którego winowajcą jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), przenoszony podczas stosunku płciowego. Regularne badania cytologiczne pozwalają na odpowiednio wczesne wykrycie zmian, co gwarantuje szybkie i skuteczne wyleczenie.

 

Antyrak - nowy styl życia

1 2 3
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.