wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wirtualny Poradnik

Antyperspiranty a rak piersi

fot. Thinkstock
20.09.2011

Antyperspiranty są szkodliwe? Ta szokująca wiadomość pojawia się raz na jakiś czas w mediach. Największy krytycy tych kosmetyków, służących do tuszowania brzydkich zapachów na naszych ciałach, twierdzą nawet, że antyperspiranty mogą powodować raka. Gdzie leży prawda? 

Ludzki pot w większości przypadków nie ma zapachu, dopóki nie zostanie sfermentowany przez bakterie, rozwijające się w ciepłych i wilgotnych warunkach. Pacha jest jednym z najcieplejszych miejsc na powierzchni ciała człowieka, a gruczoły potowe wydzielają pot, którego zadaniem jest ochrona przed przegrzaniem. Gdy skórę tej okolicy umyje się mydłem o odczynie zasadowym, skóra traci swoje niskie pH, które stanowi ochronę przed kolonizacją bakteryjną. W takim środowisku dobrze rozwija się wiele bakterii. I wtedy potrzebujemy antyperspirantu. Czy jednak są one bezpieczne? 

Kilka lat temu amerykańscy naukowcy opublikowali pracę, z której wynikało, że znajdujące się w popularnych dezodorantach konserwanty (parabeny) mogą przyczynić się powstawania nowotworów węzłów chłonnych. Obecność tych substancji stwierdzono bowiem w zaatakowanej przez nowotwór tkance. Jednak nie udało się udowodnić, że to właśnie parabeny powodują raka. Bardziej prawdopodobne jest, że już chora tkanka wchłania tego typu związki chemiczne. 

Większość antyperspirantów zawiera związki aluminium, najczęściej siarczan glinowo-potasowy. Działa on ściągająco, zaciskając kanaliki potowe w skórze. Sole tego typu hamują też rozwój bakterii. Jednak w miarę wysychania antyperspirantu krystalizują się i zostawiają smugi. To jednak najmniejszy problem.

Krytycy dezodorantów uważają, że blokują one wydzielanie potu, a wraz z nim toksyn. Zamiast je wypocić, organizm zatrzymuje toksyny w węzłach limfatycznych pod pachami, a ich obecność może prowadzić do zmian nowotworowych. Za tą tezą przemawia, według jej zwolenników, fakt, że prawie wszystkie guzy raka piersi występują obok pachy.

- To kompletna nieprawda. Pot jedynie reguluje temperaturę ciała. Do wydalania toksyn służy układ wydalniczy, likwidacja szkodliwych substancji odbywa się głównie dzięki wątrobie i nerkom - mówi dr Krzysztof Leśniewski-Kmak z Ośrodka Onkologicznego przy Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. - Gdyby plotka o rakotwórczym działaniu dezodorantów była prawdą, to antyperspiranty powinny powodować zmiany w układzie limfatycznym, a nie w piersi. Nowotwór piersi to choroba znana od wieków, a dezodoranty używane są od niedawna, także przez mężczyzn.

Naukowcy badają jednak także inne zależności między używaniem dezodorantów zawierających sole glinu a nowotworami piersi. Do niedawna uważano, że tylko organiczne związki chemiczne mogą naśladować działanie żeńskich hormonów płciowych, estrogenów. Wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Reading w Wielkiej Brytanii wykazały jednak, że jony różnych metali, np. glinu (w postaci soli glinu), mogą imitować działanie estrogenów. Hormony te pobudzają wzrost większości guzów piersi. Wszelkie chemikalia, które naśladują estrogeny i wnikają do organizmu, mogą działać podobnie. 

Jednak czy rzeczywiście samo używanie dezodorantów jest śmiertelnie niebezpieczne - nie udowodniono. 

Teza o rakotwórczym działaniu antyperspirantów nie została jak dotąd naukowo potwierdzona. Nie musimy więc rezygnować z ich stosowania. Jednak codzienne stosowanie antyperspirantu nie jest wskazane, bo może zaburzać naturalne funkcje gruczołów potowych pachy. I to jest na razie jedyne, udowodnione, niepożądane działanie antyperspirantów.

Weź udział w KONKURSIE! Wygrywaj blendery i wyciskarki do cytrusów!
 

AD/ESE/

REKOMENDACJA
2015-05-13 00:33:32
~Marek

Latem temat powraca jak bumerang :) Stety niestety, ze względu na niezbyt przyjemną przypadłość jaką jest nadpotliwość od wielu lat testuję rozmaite specyfiki. Obecnie numerem jeden jest antyperspirant Odaban - używam już trzeci sezon i efekty są bardziej niż zadowalające. Można coraz częściej spotkać w aptece (choć nie tak często jak te z wielkich koncernów, które jednak nie działają tak dobrze), a jak nie, to jest Internet ;) http://antypoty.pl

2014-09-27 10:13:03
~mm

"rak piersi to choroba znana od wieków"- coś nieprawdopodobnego co weterynarz opowiada

2012-10-31 17:03:42
~ola

Autot\rowi artykułu gratuluję bezmyślnego stosowania pojecia antyperspirant zamiennie z dezodorantem. Żenujące

2012-10-31 17:00:59
~ola

Wojtuś, antyperspirant to nie to samo co dezodorant. Osobiscie widziałam skutki codziennego i conocnego stosowania antyperspirantu, nie był to rak, ale zasinienia, ból pod pachą.

2012-10-27 17:41:32
~klara

Drogie panie internautki szukające sposobu jak pozbyć się skutecznie wagi i nigdy już do niej nie wrócić. Proponuję zapoznać się z programem, który mnie osobiście bardzo pomógł. Do chwili obecnej tj przez okres 8 miesięcy schudłam 27 kg. Super mam wyniki, świetnie się czuję i wyglądam młodziej. Podaję stronę (idealnafigura.com/pewne) Gorąco polecam i życzę powodzenia.

2012-09-15 23:51:26
~ika

Wiecie co powstał teraz portal ktory obala tego typu mity - na koniec dyskusji ma wypowiedzieć sie lekarz wiec wszystkiego sie dowiemy http://pogromcymitowmedycznych.pl/m yth/70/u%C5%BCywanie-antyperspirant %C3%B3w-jest-niekorzystne-dla-zdrow ia/

2011-11-15 10:58:07
~po_solarce

@wojtuś - problem w tym, że to nie działa jak wirus grypy i nie zachorujesz w przeciągu tygodnia;) ale fakt, ja też uważam, że to bzdura - ile razy juz sie o tym pisało i za każdym razem plotki były dementowane? no.. i oby tak nadal było;)

2011-10-05 09:31:36
~wojtuś

Pierdu pierdu, bajer monachium! Ciekawe, co jeszcze "mądrego" wymyślicie?! Kobiety w mojej rodzinie stosują dezodoranty już od DAWNA i jakoś nie mają raka piersi!

2011-09-28 11:12:43
~zniesmaczony

przestan z ta reklama i nie nazywasz sie pati tylko patrycja nie udawaj kogos innego zallllllllll

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.