wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Morfologia krwi – jak odczytać wyniki

fot. Thinkstock
23.09.2011

Badanie krwi może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu i dlatego warto, aby było robione chociaż raz w roku. Z wyniku sami możemy wywnioskować, czy dzieje się coś niepokojącego.

Jeżeli czujemy wyraźny spadek energii, senność, nadmierne pragnienie albo brakuje nam apetytu,  czy też wypadają nam włosy, rozdwajają się paznokcie to może oznaczać, że w organizmie dzieje się coś złego. Zgłośmy się wtedy do lekarza rodzinnego, który skieruje nas na badanie krwi.

Małe różnice
Wynik badania otrzymamy w postaci komputerowego wydruku. Zazwyczaj laboratoria podają także wartości referencyjne, czyli te prawidłowe dla zdrowego człowieka. W ten sposób już sami stwierdzimy, czy jest coś nie tak.
- Wyniki w laboratoriach mogą się nieznacznie różnić. Zależne jest to od sprzętu, na jakim wykonywane jest badanie. Nie ma to jednak wpływu na ostateczny wynik – wyjaśnia Iwona Nalepa, konsultant medyczny Akademii Medycznej w Gdańsku.

Wydruk pokażmy lekarzowi. Do opinii „z Internetu” podchodźmy z rozwagą. Jakieś nieprawidłowości nie muszą od razu oznaczać ciężkiej choroby

- Nie kierujmy się forami, gdzie ludzie sami sobie interpretują wyniki, bo tylko można się niepotrzebnie zdenerwować. Najgorzej będzie, jeśli dodatkowo przestraszymy się kolejnych badań i zrezygnujemy z wizyty u lekarza. To on powinien zdecydować, co zrobić w określonej sytuacji. Często wystarcza kuracja tabletkami – mówi Iwona Nalepa.

Odpowiednie przygotowanie
Badanie krwi zawsze musi być robione na czczo. Jedzenie ma wpływ na jakość wyników. Ostatni posiłek powinien być spożyty co najmniej 12 godzin przed wizytą w laboratorium i najlepiej, aby był lekki z minimalną ilością tłuszczów i cukru. Jeżeli systematycznie zażywamy leki to trzeba powiedzieć o tym lekarzowi przed wypisaniem skierowania.

- Jeśli robimy prywatnie badanie, bo coś nas zaniepokoiło, to najpierw dowiedzmy się, jak należy się do badania przygotować. Pozwoli to nam uniknąć przekłamań w wynikach. Po badaniu również skonsultujmy się z lekarzem – radzi Iwona Nalepa.- Z założenia lekarz, kierując nas na badanie, powinien powiedzieć, jak mamy się do niego przygotować. Niestety, nie zawsze tak bywa. Wtedy warto skontaktować się laboratorium i dopytać o przygotowanie.

Często takie porady są umieszczone na stronach internetowych poszczególnych jednostek wykonujących badania.

Interpretacja wyników

Erytrocyty (RBC, krwinki czerwone) – prawidłowy wynik u kobiet jest w granicach 3,9–5,6 M/µl, u mężczyzn 4,5–6,5 M/µl, a u niemowląt – 3,8 M/µl. Jeżeli jest poniżej normy, to może oznaczać anemię wskutek utraty krwi (np. w chorobie układu pokarmowego), a także z niedoboru żelaza, witaminy B12 czy kwasu foliowego. Wpływ na wynik ma także ciąża, choroba nerek, niewłaściwa dieta, a także zaburzenia w wytwarzaniu krwinek przez szpik kostny. Rzadko zdarzają się wyniki przekraczające normę. Taki przypadek może być efektem odwodnienia organizmu, pojawia się także u osób przebywających wysoko w górach.

Profilaktyka jest najważniejsza. Chroń swoje zdrowie!

1 2
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2011-10-29 19:34:28
~Marian34

Do światowca delta check. Zdrowie, to nie jest problem mody. Każde proste i tanie badanie, które daje lekarzowi jakąś wskazówkę jest dobre. Rówież OB.

2011-10-07 16:07:36
~Andrzej

Choruje sie na konkretną chorobę a nie na wyniki. Ludzie dajcie sobie spokój z własna interpretacja wyników. Czasami przy watpliwościach trzeba wynik powtórzyć. Poza tym każde laboratorium ma swoja specyfikę i żeby miec pewność kazdorazowo należałoby powtarzac wyniki w tym samym.

2011-09-24 23:45:34
~delta check

Ktoś jeszcze bada opad Biernackiego w czasach CRP?! Jednak jesteśmy na prawdę 50 lat za "pewnym kontynentem".

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.