wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Rak piersi - nie jesteś na niego skazana!

fot. Thinkstock/Hemera
17.10.2011

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Niestety, statystyki pokazują, że zachorowalność z roku na rok wciąż się zwiększa. Najbardziej zagrożone są kobiety pomiędzy 50 a 60 rokiem życia, jednakże każda kobieta powyżej 20. roku życia powinna już systematycznie badać swoje piersi. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi.

Ryzyko zachorowania zwiększa się także, jeśli nowotwór ten (a także rak jajnika) występował w bliskiej rodzinie (zwłaszcza u matki, siostry czy babci). Jest to choroba niezwykle niebezpieczna i bywa śmiertelna. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i uważne obserwowanie swojego ciała! Wczesne wykrycie bowiem daje dużą szansę na całkowite wyleczenie!

Jakkolwiek nowotwór piersi zazwyczaj odnosimy jedynie w stosunku do kobiet, to warto zauważyć, że problem ten może dotknąć również panów. Choroba ta atakuje jednak znacznie mniej mężczyzn (zachorowalność jest stokrotnie mniejsza). Niestety, przypisywanie ryzyka zachorowania jedynie kobietom sprawia, że mężczyźni, których choroba zaatakowała bardzo późno zgłaszają się do lekarza, co znacznie zmniejsza ich szanse na wyzdrowienie. Dlatego też lekarze onkolodzy apelują dziś nie tylko do kobiet o samobadanie się, ale także do mężczyzn. Gdyż ci ostatni właśnie, nawet jeśli zauważą jakiś guzek czy zmianę w obrębie brodawki, rzadko kiedy kojarzą ten fakt z możliwością nowotworu sutka.Jakie objawy mogą wskazywać na raka piersi? Są to przede wszystkim guzki o różnej wielkości. Pamiętajmy jednak, że większość guzów jest stosunkowo niegroźna (głównie włókniaki i cysty), zatem nie każda zmiana oznacza raka. Jednak każdy guzek należy sprawdzić i zdiagnozować u onkologa! Zdarza się bowiem, że początkowo łagodny guzek może zwiastować nowotwór złośliwy w przyszłości. Te guzy, które powinny nas szczególnie zaniepokoić to takie, które szybko powiększają się i którym towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych pod pachami, a także zmiany na skórze piersi i brodawek. Znakiem ostrzegawczym powinna być zauważona niesymetryczność brodawek (której wcześniej nie było), zmiany w kolorze skóry piersi i brodawek (np. zaczerwienienia), a także wciągnięcia, zmarszczki, poszerzone lub pogrubione naczynia lub wyciek płynu z brodawek.

Jednak, aby zauważyć te wszystkie zmiany i znaki ostrzegawcze, trzeba najpierw wiedzieć jaki jest normalny wygląd piersi i jakie są w dotyku. Narzędziem do poznania siebie i swojego ciała lepiej jest zatem samobadanie piersi. Systematyczne badanie siebie z czasem pozwoli na uzyskanie dość dużej świadomości siebie i swojego ciała, dzięki czemu będzie możliwe szybkie wykrycie możliwych zmian. Powinno się je wykonywać przynajmniej raz w miesiącu, dwa lub trzy dni po zakończeniu miesiączki. Kobiety zaś, które nie miesiączkują powinny wybrać sobie jeden stały dzień w miesiącu.

1 2
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2012-03-22 19:46:40
~x

po co piszecie o odchudzaniu?! to jest artykuł o raku piersi...pustaki

2011-11-01 21:56:34
~gosia

To się zgadza lecz ja mam męża podczas badań u ginekologa i porodach na jednej z wizyt nauczył męża rozmasowania piersi po okresie by zapobiegać rakowi.Do tego jeszcze młody ginekolog zalecił prywatnie nie stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.Jest otwarty ginekolog na nowoczesne leczenie nawet mięśniaków a usuwanie operacyjne to naprawdę ostateczność !!!. Ziołami powinno się próbować powstrzymać rozrost mięśniaka.Powinno się chodzić z mężem na wspólne badanie bo zaws

2011-10-17 20:02:36
~ZdObI

Jak coś to mogę pomóc w wykryciu, zwłaszcza młodym paniom ;)

2011-10-17 18:15:23
~dominika

Profilaktyka nie polega na mammografii i amputacji piersi!!!.Jeden z Profesorów wypowiedział się że PSA nie powoduje zmniejszenia śmiertelności u mężczyzn.Bo jak jest rak złośliwi to amputacje i operacje osłabiają organizm i chemia dobija.Ja zapobiegam chodzę z mężem na wspólne badanie i jest całe badanie przy mnie do ginekologa nauczył męża ginekolog rozmasowania piersi podobno zapobiega rakowi do tego uważać na niektóre leki!!!Oczyszczać organizm ziołami,cytryną itp.P

2011-10-17 17:58:53
~ada

Czy możliwe jest odchudzanie bez stresu, bez wyrzeczeń i bez "polepszaczy"? Teraz już jest! Dowiedz się więcej wpisując `dietek` w wyszukiwarce. Dzięki trzy etapowemu programowi odchudzającemu oczyścisz organizm z toksyn, wymodelujesz figurę, wygładzisz cerę i poprawisz samoocenę. A jeść będziesz to co lubisz.

2011-10-17 17:56:41
~rewka

Od lat zmagałam się z moimi kg! Próbowałam różnych sposobów na pozbycie się nadwagi, ale waga wracała. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:) a wszystko dzieki diecie zakupionej na allegro u uzytkownika marbar1979 polecam a komentarze mowia same za siebie... http://allegro.pl/listing .php/user?us_id=22354136

2011-10-17 17:49:11
~ewa

MASZ FIGURĘ TYPU GRUSZKA CZY JABŁKO NA TEJ DIECIE TO BEZ ZNACZENIA-Sprawdź dlaczego program którego używałam skutecznie pozwolił mi się pozbyć nadwagi i nie pozwolił przytyć ponownie Poznaj moc która drzemie w twoim organizmie. Jedz ulubione dania i chudnij. Czytaj na (odchdzamskutecznie.com.pl) sprawdzony i skuteczny w przypadku kobiet po porodzie. Znakomicie regeneruje organizm i kształtuje sylwetkę. Polecam gorąco

2011-10-17 17:49:00
~M.

Dyskryminacja mężczyzn. Nic nie mówi się i nie ma żadnych profilaktycznych programów chorób męskich, natomiast o raku piersi czy szyjki macicy mówi się bez przerwy. Co z prostatą, jądrami?

2011-10-17 17:48:45
~seth

Zarabiaj przez internet więcej informacji na http://tnij.org/nu4h

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.