wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Alkohol i leki - śmiertelnie niebezpieczne połączenie

fot. Thinkstock
17.10.2011

Lekarstwa i alkohol to kiepskie połączenie. Ta wybuchowa mieszanka może nie tylko narobić poważnych szkód w organizmie, ale w niektórych przypadkach nawet doprowadzić do śmierci.

Ze względu na to, iż reakcje łączenia nawet dostępnych bez recepty medykamentów z alkoholem są nieprzewidywalne, specjaliści unikają podawania jakichkolwiek leków osobie pod wpływem alkoholu. Czy sami pamiętamy o tej zasadzie? Czy wiemy, których leków nigdy nie należy mieszać z winem czy piwem?

Wzajemny wpływ leków i alkoholu jest faktem, którego potwierdzenie na własnej skórze może nie skończyć się przyjemnie. Dlaczego tak się dzieje? Alkohol wpływa znacząco na los różnych leków w ustroju - zmieniając ich metabolizm, wchłanianie, wiązanie z białkami krwi i dystrybucję (rozdział) w organizmie i wydalanie. W różny sposób zmienia też działanie medykamentów - może wzmacniać efekty farmakologiczne jednych lub hamować działanie innych.Paracetamol zagraża wątrobie
Informację o tym, komu i w jaki sposób mogą zaszkodzić leki przeciwbólowe, zawsze znajdziemy w ulotce dołączonej do lekarstwa. Niestety, wiele osób nie czyta ulotek. Barierą jest często zbyt fachowy język, w jakim je napisano. Starszych odstrasza drobny druk i długość tekstu. Dr Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas ostatniej ogólnopolskiej kampanii „Bezpieczny Lek” stwierdził, że chorzy wiedzę o lekach czerpią z reklam, które prezentują same zalety, a przemilczają zagrożenia.

Tymczasem ulotka jednego z popularniejszych w naszym kraju środków przeciwbólowych (zawierających paracetamol), dostępnych bez recepty w aptekach, kioskach i na stacjach benzynowych wyraźnie informuje: „Stosowanie leku przez osoby z niewydolnością wątroby, nadużywające alkoholu oraz głodzone stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby. W czasie przyjmowania leku nie wolno pić alkoholu ze względu na ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby”. Nie zapominajmy też, że aspiryna plus piwo może wywołać krwawienie z układu pokarmowego.

1 2
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2013-07-09 14:22:24
~dudi

więcej informacji na temat alkoholu i leków można znaleźć na stronie http://pytajozdrowie.pl/

2011-10-17 15:18:53
~Chuck

co to za brednie ja antybiotyki browarem popijalem i jakos zyje :-)

2011-10-17 15:09:11
~aaaaaaaaaaaaa

Ile razy mówię lekarzowi, że mam wątpliwości czy dany lek jest dla mnie odpowiedni, bo w ulotce wyczytałam, że nie, to mi zawsze mówią żeby nie czytać tych bzdur, bo to firmy farmaceutyczne zabezpieczają się na wszelki wypadek przed konsekwencjami i tak piszą .A w zasadzie często w różnego poradach lekarskich w gazetach i nie tylko, pisze się że lekarz dobiera dla każdego pacjenta indywidualnie lek, ale ja się jeszcze z takim podejściem do tego tematu nie spotkałam.

2011-10-17 14:54:28
~adam

Kilka milionów naszych rodaków cierpi np. na nadciśnienie, kilka innych część tych samych również) na cukrzycę inni jeszcze na coś innego. Z powyższego artykułu wynika, że przy zażywaniu leków na te choroby spożywanie alkoholu jest niebezpieczne. Te leki zażywa się na stałe do końca życia - to co pełna abstynencja jak dla AA?

2011-10-17 14:45:58
~MEGAZASPA

BRAŁEM ASENTRE PRZEZ ROK I CHLAŁEM OPÓR.ŻYJE I POLECAM.WSZYSTKO ZDROWE,JUŻ DAWNO PO DEPRESJI.POZDRO

2011-10-17 14:34:16
~Iga

Masz za dużo tłuszczu na brzuchu i biodrach, doskwierają ci zaparcia i wzdęcia, masz spowolniony metabolizm przez menopauzę lub częste diety przez co systematycznie przybierasz na wadze. Koniecznie musisz odwiedzić naszą stronę odchudzamskutecznie.com.pl po to by normalnie żyć.

2011-10-17 14:23:50
~ewka

Od lat zmagałam się z moimi kg! Próbowałam różnych sposobów na pozbycie się nadwagi, ale waga wracała. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:) a wszystko dzieki diecie zakupionej na allegro u uzytkownika marbar1979 polecam a komentarze mowia same za siebie... http://allegro.pl/listing .php/user?us_id=22354136

2011-10-17 14:08:19
~ewka

Od lat zmagałam się z moimi kg! Próbowałam różnych sposobów na pozbycie się nadwagi, ale waga wracała. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:) a wszystko dzieki diecie zakupionej na allegro u uzytkownika marbar1979 polecam a komentarze mowia same za siebie...

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.