wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Zespół jelita nadwrażliwego - efekt stresu

fot. Thinkstock
18.10.2011

Stres, ciągły pośpiech, szkodliwa dieta i brak ruchu sprzyjają wielu schorzeniom ze strony naszego organizmu. Często nie zdajemy sobie sprawy, że to jak funkcjonujemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie.

Nie są nam obce dolegliwości gastryczne, takie jak biegunki, zaparcia, bóle brzucha, których przyczyną może być zespół jelita nadwrażliwego.

Pierwsze przypadki osób z objawami typowymi dla zespołu jelita drażliwego zanotowano już w XIX wieku, jednakże dopiero w 1999 roku oficjalnie zdefiniowano tę chorobę na międzynarodowym zjeździe ekspertów we Włoszech. Do dnia dzisiejszego lekarze nie znają przyczyny jej powstawania, jednak najbardziej prawdopodobnym powodem wydaje się być zaburzenie prawidłowej pracy jelita grubego w wyniku nadmiernego, przewlekłego stresu. Badacze twierdzą, iż najczęściej choroba ta dotyka osoby prowadzące nerwowy tryb życia oraz te, które nie potrafią poradzić sobie z rozładowaniem emocji. Wykluczają anatomiczne zmiany, jednak jako jej przyczynę rozpatrują często także zakażenia bakteryjne, powstałe w wyniku długotrwałej antybiotykoterapii.Obecnie przy rozpoznawaniu choroby stosuje się zalecenia i standardy - tzw. Kryteria Rzymskie ustalone w 2006 roku, według których zespół jelita nadwrażliwego rozpoznaje się, gdy ból w podbrzuszu występuje częściej niż 3 dni w miesiącu przez ostatnie 3 miesiące i towarzyszą mu co najmniej dwa z wymienionych objawów: zmniejszenie dyskomfortu po wypróżnieniu, początkowe objawy związane ze zmianą częstości wypróżnień, początek dolegliwości związany ze zmianą wyglądu stolca.

Lekarze wyróżniają dwa rodzaje zespołu jelita drażliwego. Pierwszą z nich jest postać zaparciowa, która charakteryzuje się znacznie zmniejszoną ilością wypróżnień w ciągu tygodnia i trudnościami w wykonaniu tej czynności fizjologicznej. Z kolei druga to postać biegunkowa, którą cechuje częste przebywanie w ubikacji (powyżej 3 razy na dzień) oraz oddawanie luźnej masy kałowej. 

Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Barbara Skrzydło-Radomańska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, głównymi objawami zespołu jelita nadwrażliwego, na które najczęściej skarżą się pacjenci, jest uporczywy ból w podbrzuszu, wzdęcia, trudności w wypróżnianiu, zaparcia oraz biegunki. Chory często odczuwa także dyskomfort w postaci uczucia niecałkowitego wypróżnienia.

Symptomy te pojawiają się w różnych zestawieniach i nie występują za każdym razem z taką samą intensywnością. Prawidłowa budowa i działanie przewodu pokarmowego doznaje zaburzeń zmieniających motorykę jelit w wyniku nieokreślonych do końca czynników. Sprzyja to nadmiernej produkcji śluzu, rozdęciu, zaparciom, biegunkom oraz konieczności pospiesznego wypróżnienia się. Wszelkie objawy pojawiają się zwykle po spożyciu posiłku i nasilają w ciągu dnia.

1 2
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2014-05-16 15:21:15
~drażliwa

Zgadzam się z Ana - ja też uważam, że przyczyną jest przerost Candida (czyli grzyba), ale nie koniecznie tylko jego. Może do tego dochodzić ogólne rozregulowanie mikroflory jelitowej, a przecież wiadomo jak jest ona ważna w naszym organizmie. A poza tym diagnoza ZJD jest przyjemna ... dla lekarzy! Bo pomimo, że jest niekonkretna to jest diagnozą, a chory musi sam się leczyć. Ja polecam przeglądowe badanie jelit, najlepsze jakie znam. http://www.genom.com.pl/zespol-jeli ta

2014-02-21 03:23:31
~misza

ja właśnie miałam zaparcia spastyczne i lekarz zalecił diete łatwo strawną i z ograniczonym błonnikiem, mięsem. dobrze jest jeść produkty wzmagające fermentacje w jelitach: nabiał, soki warzywne, wode z miodem, cukier buraczany,na początku jak te skurcze były nie do wytrzymania to najbardziej pomagała mi Galospa

2014-01-27 17:33:29
~mmoomi

gdy bolą jelita dobrze jest stosować naturalne środki leczenie, tu można znaleźć bardzo fajny spis takich preparatów http://www.naturala.pl/tag/191/jak_ leczyc_jelita

2013-12-18 14:30:02
~SIEMIĘ LNIANE

SIEMIĘ LNIANE!!!!!!!! MIEL TYLKO PRZED PARZENIEM!!! POCZEKAJ AZ WYSTYGNIE I PIJ!!! i nie ma IBS testowa z pokolenia na pokolenie tanie 100% skuteczne :)

2013-08-16 07:44:50
~ika

Przy zespole nadwrażliwego jelita dobrze jest popijać kilka razy dziennie Jeliton. Na mnie taka kuracja podziała świetnie i już od dłuższego czasu wszystko się uspokoiło

2011-11-11 23:12:04
~Ana

c.d. ....i wszystkie dolegliwości minęły momentalnie również takie rzeczy jak bezsenność, wysuszona skóra, napady złego humoru, wzdęcia, zgaga i sporo innych. Większość lekarzy niestety chyba nie wie co to jest candida chociaż zatruwa ona życie bardzo wielu ludziom, dlatego dobrze jest poszukać bardziej świadomego lekarza - naturopatę i dobrze poszukać info w sieci na ten temat. Życzę zdrowia. Bez candidy i antybiotyków będzie duuużo lepsze!!!

2011-11-11 23:05:13
~Ana

Mi też lekarz wciskał bajkę o nadwrażliwym jelicie którego nie da się wyleczyć. Na szczęście sama znalazłam prawdziwą przyczynę skąd bierze się ta choroba. Przyczyna nazywa się candida i jestem przekonana że występuje w ponad 90 a może i 100% chorych na to osób. Zmieniłam dietę na antygrzybiczną: zero mąki pszennej, słodyczy, alkoholu, drożdży, mnóóstwo warzyw, dieta rozdzielna. Wzięłam trochę odpowiednich ziół, suplementów, candidę clear i wszystkie dolegliwo

2011-10-26 07:56:38
~sagi

Przy zaparciach zwiększyć ilość błonnika w diecie? Hm? Chyba nie zawsze? W zaparciach spastycznych, kiedy występują stany skurczowe oraz zapalne jelit, a także wzdęcia, obowiązuje dieta łatwo strawna z ograniczeniem błonnika w postaci surowej. Z diety wyłącza się produkty zawierające błonnik nierozpuszczalny.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.