wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

To nie przeziębienie, ale nowotwór - szpiczak mnogi

fot. Thinkstock
03.11.2011

Prawie 2 tysiące osób rocznie dowiaduje się, że choruje na szpiczaka mnogiego. To nowotwór szpiku kostnego, który w początkowym stadium daje oznaki podobne do przeziębienia i dlatego, często jest bagatelizowany lub błędnie diagnozowany.

Ze względu na częstotliwość występowania, szpiczak mnogi jest na drugim miejscu wśród chorób nowotworowych układu krwiotwórczego na świecie. Szacuje się ogółem prawie 750 tysięcy zachorowań. W samej Polsce liczba ta sięga blisko 10 tysięcy. Najczęściej problem ten dotyczy osób powyżej 50 roku życia, jednak w ostatnich latach odnotowano podobne przypadki u młodszych osób.

W ok. 20 proc. opóźniona diagnoza jest wynikiem występowania niecharakterystycznych objawów. W 30 proc. szpiczak przebiega bezobjawowo. O chorobie może świadczyć trzycyfrowe OB, czyli odczyn Biernackiego.

Trudna diagnoza


Pacjenci w podeszłym wieku zgłaszają dolegliwości w postaci: osłabienia, bólu kości czy apatii. Dlatego też te objawy często kojarzone są po prostu z wiekiem, a nie z chorobą. Jak wynika z badań TNS OBOP, prawie 40 procent ankietowanych jest zdania, że osoby starsze są gorzej traktowane przez lekarzy niż inni pacjenci. Nie wykonuje się im już specjalistycznych badań, przez co nie stawia się odpowiedniej diagnozy. Poza tym szpiczak początkowo przypomina przeziębienie i dlatego rozpoznawany bywa już w zaawansowanym stadium klinicznym.

Choroba rozwija się w głównie w kościach kręgosłupa, czaszki i żeber. Zmiany mają charakter rozsiany i stąd nazwa szpiczak mnogi. Wywoływany jest przez nowotworowy rozrost komórek plazmatycznych obecnych w szpiku. Stopniowo niszczą one kości, a produkowane przy tym białko przedostaje się do krwi i prowadzi do niewydolności nerek. Często pojawia się anemia, a chorzy są podatni na infekcje.

Objawy, które najczęściej występują w początkowym stadium to: stany podgorączkowe, nieuzasadnione chudniecie, brak apetytu, nocne pocenie się, nawracające zakażenia, bóle kości (często w okolicy lędźwiowej), uporczywe bóle głowy, uczucie ciągłego zmęczenia oraz ogólne osłabienie. Z rozwojem raka pojawiają się kolejne symptomy, już bardziej charakterystyczne.

Niszczenie kości sprzyja częstym złamaniom, nawet samoistnym. Uwalnianie przy tym wapno przedostaje się do krwi, co może powodować zaburzenia w pracy mózgu i serca. Występuje silna niedokrwistość, a narządy wewnętrzne są stopniowo upośledzane. Dlatego też, diagnozując szpiczaka mnogiego, hematolog (specjalista chorób krwi) zaleca badanie krwi, moczu kości, a także biopsję szpiku.

1 2
REKOMENDACJA
2018-04-15 11:13:14
~Roksana

Bardzo istotne jest żywienie w trakcie leczenia. Mój dziadek miał bardzo duże kłopoty z apetytem i trawieniem. Dzięki dodatkowi Nutramilu do lekkostrawnych potraw (głównie zup krem) udawało się osiągnąć dodatni bilans kaloryczny i jego organizm powoli się regeneruje

2018-01-15 13:46:00
~koko

OB to ja miałem jak noworodek jak wielu innych pacjentów z Szpiczakiem.

2017-11-13 14:34:04
~Igana

Zlitujcie się i nie straszcie ludzi. Jesteście żałośni. Teraz ktoś kto często choruje będzie myślał, że tego winą jest nowotwór, a nie np. zła dieta, brak ruchu czy przegrzewanie organizmu. Wszystkim chorowitkom polecam robić regularne badania z krwi, pić tran, np. GAL, zdrowo się odżywiać i być aktywnym.

2013-12-13 21:56:00
~ona

Jak czytam, że aby uniknąć szpiczaka trzeba dobrze się wysypiać i jeść warzywa to we mnie się wszystko wywraca...szpiczak to straszliwa choroba, szanse wyleczenie równe zeru...można tylko walczyc o przedłużenie życia ...i wysypianie się nie ma tu nic do rzeczy...

2011-11-06 09:58:26
~ola

I ty pozbedziesz sie nadmiernych kilogramow. Wpisz w wyszukiwarce 'strac zbedne kilogramy atypowo' a znajdziesz sposob, ktory skutecznie w tym Tobie pomoze.

2011-11-06 09:57:16
~ola

I ty pozbedziesz sie nadmiernych kilogramow. Wpisz w wyszukiwarce 'strac zbedne kilogramy atypowo' a znajdziesz sposob, ktory skutecznie w tym Tobie pomoze.

2011-11-05 22:21:45
~pacjent5

To jest wina stworzonego chorego systemu służby zdrowia.Powinno być tak że pacjent powinien mieć w rejestracji tylko na zasadzie wpisu w kartotekę bez wizyty u lekarza pierwszego kontaktu co najmniej dwa razy do roku prawo do bezpłatnych wyników krwi i moczu i one pokażą z OB czy moczu schorzenia.Nie było by kolejek u lekarza bo tylko ze złymi wynikami jak by nic nie dolegało by nie chodził.Nie łapało by się dodatkowych bakterii w przychodniach!!!.

2011-11-05 16:47:56
~hnk

ech, roboty ze stron o odchudzaniu...a tu ludzie mogą mieć poważny problem i szukają pomocy...znam takie sytuacje, kiedy późno zdiagnozowany szpiczak skutkował koniecznością natychmiastowego poszukiwania dawcy szpiku. Mój znajomy jest zdrowy tylko dlatego że medigen dobrał mu dawcę w ekspresowym czasie

2011-11-04 12:16:51
~ktos

Nie żryj tyle to nie bedziesz musiala chudnac

2011-11-03 20:57:09
~swoj

ale ta stronka szwankuje szok szok szok

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.