wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Angina - jak możesz się nią zarazić?

fot. Thinkstock
04.11.2011

Należy do najczęściej występujących chorób zakaźnych, atakujących układ oddechowy. Wywołują ją bakterie, najczęściej paciorkowiec. Często popełniamy błąd, uznając objawy anginy za zwykłe przeziębienie i odwlekamy wizytę u lekarza, narażając się na niebezpieczne powikłania.

Paciorkowiec - bakteria wywołująca anginę, może „czaić” się w jamie ustnej, gardle czy nosie bardzo długo, czekając na odpowiednią okazję do ataku. Dopóki jesteśmy w dobrej formie i omijają nas infekcje, jest nieszkodliwa. Wystarczy jednak osłabienie wywołane gorączką, przeziębieniem czy grypą, do tego spora dawka stresu, by stała się groźnym wrogiem. Paciorkowce lubią również, kiedy niewłaściwie się odżywiamy, a do tego zmarzniemy czy przemoczymy nogi.

Angina przenosi się drogą kropelkową, więc można zarazić się nią właściwie wszędzie, zwłaszcza, w niewietrzonym i do tego zatłoczonym pomieszczeniu, np. w sklepie czy w autobusie.Jednak angina, o czym często zapominamy, może się również przenosić przez dotyk. Kiedy chwytamy tę samą, co chory, słuchawkę telefonu, korzystamy z klawiatury komputera, podajemy rękę, a potem palcami, na których są tysiące bakterii, dotykamy własnego nosa i ust.

Kiedy należy podejrzewać anginę? Gdy nagle pojawia się silny ból gardła, często uniemożliwiający połykanie stałych pokarmów, promieniujący do uszu, wysoka gorączka i znaczne osłabienie. Gardło jest zaczerwienione, a na migdałkach można zauważyć biały nalot. Częstym objawem anginy są również powiększone węzły chłonne, charakterystyczny jest brak kaszlu i kataru.

Nie warto ryzykować leczenia na własną rękę. Potwierdzić lub wykluczyć anginę może tylko lekarz i najlepiej zgłosić się do niego zaraz po wystąpieniu objawów. Jedyną skuteczną bronią w walce z tą chorobą jest antybiotyk.

Ponadto lekarze zalecają picie dużej ilości ciepłych płynów, np. herbaty z cytryną, malinami i miodem. Ulgę przynosi też płukanie gardła środkami o działaniu przeciwzapalnym, np. naparem z szałwii lub rumianku. Ból gardła złagodzą tabletki do ssania, a na powiększone i bolesne węzły chłonne szyi pomogą ciepłe okłady.

Leczenie zazwyczaj trwa kilka dni, przez tydzień trzeba pozostać w domu. Bardzo ważne jest, by nie zwlekać z wizytą u lekarza, bo zaniedbania w leczeniu mogą spowodować poważne powikłania (m.in. zapalenie nerek, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub gorączkę reumatyczną), które mogą pojawić się znacznie później, kiedy już dawno zapomnimy o chorobie.

 

Dorota Rachelska/ESE/

PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2014-01-03 00:28:35
~monika

ja choruje na anginę to jest bolesne.........

2012-11-27 11:54:48
~zdrowa

jak sie chronic przed angina?Jesc suszone owoce,plukac gardlo kilka razy na dzien,lepiej po jedzeniu i i i nosic zawsze szaliczek!!!!!a nos wycierac chusteczka i wurzucac.Oczywiscie chronic sie przed osobami,ktorzy kaszla na ciebie,zaslonic swoja reka twarz lub sie odwrocic i smiac sie duzo i byc milym w otoczeniu!!!

2011-11-06 21:41:08
~kidmen

Podzielę się swoim sposobem na anginę. Jest to rosyjska metoda.Należy podpalić świeżo oderwaną korę brzozy i wdychać biały dym.Jest to jedyna metoda na pozbycie się paciorkowca.Już 3 lata nie choruję.Szkoda zdrowia na zażywanie tabletek.

2011-11-06 11:55:27
~adasko

a ja proponuje raz w tygodniu najlepiej w weekend przeplukac gardlo rumem 80% (najlepiej stroh) z niewielka iloscia coli -- U mnie dziala

2011-11-06 09:50:43
~ola

I ty pozbedziesz sie nadmiernych kilogramow. Wpisz w wyszukiwarce 'strac zbedne kilogramy atypowo' a znajdziesz sposob, ktory skutecznie w tym Tobie pomoze.

2011-11-06 09:40:54
~KIDMEN

Zdradzę wam skuteczny sposób na pozbycie się paciorkowca raz na zawsze.Leki tego nie potrafią. Metoda prosto z Rosji.Należy zerwać świeżą korę z brzozy i podpalić..Biały dym po prostu wdychamy. Ja mam spokój już 3 lata. SZKODA ZDROWIA NA TABSY

2011-11-06 09:30:53
~lilka

Tydzień w domu ? Nigdy mi llekarz tyle nie przepisał , choć nieraz anginę miałam . Na nerki chorowałam , owszem , przyczyna była niepewna .

2011-11-05 17:49:51
~alicja

wczoraj napisałam o leczeniu anginy bardzo skutecznym sposobem,oraz o zapobieganiu.NIE WIEM DLACZEGO ZOSTAŁO WYKASOWANE????komu na tym zależało!pracuję w aptece pomagam moim pacjentom,a chciałabym tą drogą także!!!

2011-11-04 19:02:53
~gg556

no super artykuł...ja właśnie leżę chora na anginę:):):)

2011-11-04 18:49:33
~alicja

Propolis to naturalny antybiotyk-mądre pszczoły go produkują aby mieć sterylnie w ulu.Stosując go przez dłuższy czas,może być z przerwami,zapobiegniecie wycinaniu migdałków.Dotyczy to szczególnie dzieci.Niech żyje FARMAPIA KRAKÓW.można dzwonić do Mrzeżyna do apteki-alicja

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.