wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Testosteron - kiedy jego poziom jest zbyt niski?

fot. Thinkstock
30.11.2011

Wielu z nas słowo testosteron kojarzy się z kwintesencją męskości. Chętnie o nim mówimy, widzimy jego przejawy w męskim zachowaniu czy wyglądzie, ale tak naprawdę mało o nim wiemy. Nie zdajemy sobie też sprawy, w jaki sposób spadek poziomu tego hormonu wpływa na życie mężczyzny.

Czym więc jest testosteron, kiedy możemy podejrzewać, że mamy go za mało i jaki ma wpływ na zdrowie?  Testosteron to podstawowy męski hormon płciowy. Odpowiada m.in. za kształtowanie płci i cech płciowych w życiu płodowym - jeśli jest go zbyt mało dziecko może się urodzić z obojnactwem rzekomym męskim. Ma też istotny wpływ na powstawanie i dojrzewanie męskich plemników. Od jego poziomu zależy też budowa ciała, owłosienie i zarost mężczyzny, poziom libido. W mniejszym stopniu poziom testosteronu odpowiada za zwiększenie masy mięśniowej, a także kierunkuje zainteresowanie seksualne mężczyzn w kierunku kobiet.

Testosteron kształtuje też męską emocjonalność. To hormon odwagi, śmiałość i pewności siebie. Jednocześnie odpowiada za większą skłonność do ryzyka, a nawet zachowania agresywne. Odpowiedzialny za rozwój "męskości" hormon pobudza też rozrost gruczołu krokowego i może wywoływać raka prostaty.  Biorąc pod uwagę ostatnią cechę, wydawałoby się, że im mniej testosteronu tym lepiej.

Jednak każdy medal ma dwie strony. - Poziom testosteronu z wiekiem się obniża. Jest to analogiczna sytuacja z kobiecą menopauzą, gdy dochodzi do spadku estrogenów. Cześć objawów też jest podobna. Wyższy poziom cholesterolu, obniżone libido, spadek nastroju, gorsza forma, apatia, nerwowość, zaburzenia snu i apetytu, często też przyrost tkanki tłuszczowej. Podobnie jak panie, panowie też mają wybór. Albo się męczą, przechodząc andropauzę, albo decydują się na kurację hormonalną - tłumaczy specjalista chorób wewnętrznych, Mariusz Połeć. 

Gdy spadek testosteronu i związane z nim objawy pojawiają się u mężczyzny po 50 roku życia, taka sytuacja uważana jest za naturalną. Czasem jednak problem dotyka zdecydowanie młodszych mężczyzn. - Gdy u młodego mężczyzny pojawią się wymienione wyżej objawy, to znak, by sprawdzić poziom testosteronu. Wystarczy badanie krwi i sprawa będzie jasna. Jeśli badanie potwierdzi spadek testosteronu u młodego mężczyzny, mamy do czynienia z sytuacją chorobową i koniecznie należy podjąć leczenie. Jednak terapia hormonalna musi być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza - dodaje dr Połeć.  Jeśli na badanie kieruje nas lekarz zrobimy je bezpłatnie. Za niewielką opłatą, badanie możemy też wykonać bez skierowania. Krew należy pobrać rano, a pacjent musi być na czczo. Wynik oznaczający normę mieści się w przedziale 270 - 1100 ng/100 ml krwi.

 Jak widać, widełki określają nie tylko minimalny pożądany poziom tego hormonu, ale także jego górną granicę. Bowiem nie tylko zbyt niski, ale także zbyt wysoki poziom testosteronu ma negatywny wpływ na organizm. Z badań amerykańskich socjologów, którym przewodził prof. Alan Booth, wynika, że najzdrowsi są panowie, u który poziom testosteronu jest lekko poniżej przeciętnej.

Na podstawie badań przeprowadzonych na blisko 4,5 tys. mężczyzn, których poziom tego hormonu mieścił się w granicach normy, badacze zauważyli, że panowie zbliżający się do górnej granicy, mieli skłonność do sięgania po rozmaite używki, częściej uczestniczyli w bójkach i wypadkach, odejmowali ryzykowne zachowania seksualne.  Testosteron ma też wpływ na nastrój. I znów okazuje się, że najlepiej jest być "średniakiem". Zarówno ci panowie, którzy mają zbyt niski poziom tego hormonu, jak i ci ze zbyt wysokim mają większą skłonność do depresji. Testosteron jest niezbędny do produkcji serotoniny, tzw. "hormonu szczęścia". Bez niego trudno poczuć się szczęśliwym.

1 2 3
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2014-04-21 14:44:15
~WielkiR

Z racji dzisiejszego trybu życia, diety i codziennej ekspozycji na ksenoestrogeny każdy może odczuć korzyści płynące z zadbania o zdrowy poziom testosteronu. Więcej na http://prawdziwysamiec.pl

2013-12-02 20:59:00
~Mika

Hehe, wystarczy się rozwieść i poziom testosteronu rośnie :) Naukowo dowiedzione: http://bezerekcji.pl/problemy-z-ere kcja/wszystko-o-testosteronie/

2012-02-29 12:51:21
~łuki

Witam, zwracam się z prośbą, jeśli nie czujesz się dotknięty przez kryzys finansowy albo jesteś po prostu człowiekiem dobrej woli proszę wspomóż mnie. Szukam trzydziestu tysięcy pomocnych ludzi, którzy zechcieliby mi pomóc, ponieważ muszę spłacić kredyt, który jest dla mnie zbyt dużym ciężarem. Dlatego proszę Cię o pomoc w wysokości 1 złotówki lub dowolnej kwoty na konto nr 43114020040000380264446126. Z góry dziękuję wszystkim ofiarodawcom- Łukasz Laszczak.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.