wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Czerwone światło dla przeziębionych kierowców

02.02.2009
Jeśli dopadła nas infekcja powinniśmy zastanowić się, czy zamiast siadać za kierownicą, nie lepiej i bezpieczniej byłoby skorzystać z środków komunikacji miejskiej. Silne przeziębienie i grypa mogą bowiem sprawić, że znacznie gorzej będziemy prowadzić samochód.

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii na zlecenie firm ubezpieczeniowych wykazały, że przeziębieni kierowcy prowadzą samochód o wiele gorzej niż osoby zdrowe. Prowadzący badania twierdzą, że droga hamowania samochodu przy prędkości 48 km/h wydłuża się wtedy nawet o metr. Silne przeziębienie wpływa na jazdę samochodem tak samo, jak spożycie podwójnej whisky.

Potwierdzają to ankiety przeprowadzone wśród 4 tys. osób przez ośrodek YouGov, który oszacował, że 125 tys. wypadków w ubiegłym roku spowodowali przeziębieni kierowcy.

"Bezpieczna jazda wymaga koncentracji i właściwych reakcji, a już nawet łagodne przeziębienie powoduje, że ulegają one pogorszeniu" - mówi wspierająca badania dr Dawn Harper i dodaje, że osoby przeziębione nie powinny siadać za kółkiem póki nie wyzdrowieją.

Przeziębienie w połączeniu z lekami, zmęczeniem, czy małą ilością alkoholu może stać się przyczyną poważnego wypadku.

"Silne przeziębienie, grypa i ich objawy, czyli ból głowy, zatkane zatoki, kichanie i osłabienie, znacznie osłabiają uwagę kierowcy i powodują problemy z oceną odległości. Taki kierowca stwarza zagrożenie dla siebie i innych" - podkreśla Duncan Vernon z Królewskiego Towarzystwa Zapobiegania Wypadkom.

Przed udaniem się w drogę kierowca powinien zatem realnie ocenić swój stan zdrowia, gdyż prowadzenie samochodu pod wpływem grypy i przeziębienia może być ryzykowne.(PAP)

źródło: PAP koc/ agt/

fot. www.jiunlimited.com

Zobacz też:

Mity na temat zdrowia

REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.