Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: dr n. med Monika Łukaszewicz

Choroby wątroby - charakterystyka, najpopularniejsze choroby wątroby, brak objawów

Choroby wątroby zazwyczaj są wynikiem choroby alkoholowej, infekcji wirusowej, spożywania leków, stosowania środków odurzających.
Choroby wątroby zazwyczaj są wynikiem choroby alkoholowej, infekcji wirusowej, spożywania leków, stosowania środków odurzających. (123rf)

Choroby wątroby zazwyczaj są wynikiem choroby alkoholowej, infekcji wirusowej, spożywania leków, stosowania środków odurzających. Wątroba jest organem spełniającym bardzo istotne funkcje w organizmie. Odpowiedzialna jest między innymi za usuwanie toksyn, magazynowanie glukozy, wytwarzanie soku trawiennego. Dlatego tak ważne jest by odpowiednio o nią dbać by pracowała sprawnie. Organ ten ma niesamowite zdolności regeneracyjne, jednak istnieją choroby wątroby, które są wstanie ją trwale uszkodzić. Na czym polega alkoholowe uszkodzenie wątroby? Dlaczego wielu pacjentów nie odczuwa żadnych dolegliwości w przebiegu choroby?

spis treści

1. Czym sa choroby wątroby?

Choroby wątroby mogą pojawić się wskutek długotrwałego działania szkodliwych czynników, jak i w sposób nagły, np. w przebiegu nadostrego zapalenia czy silnego zatrucia. Do zatruć ostrych może w wyniku spożycia trujących grzybów, np. muchomora sromotnikowego. Zniszczenie wątroby wymaga natychmiastowej transplantacji uszkodzonego narządu.

Choroby wątroby mogą być spowodowane również nadużywaniem narkotyków czy alkoholu lub stosowaniem niektórych środków farmaceutycznych. Wśród innych przyczyn wywołujących choroby wątroby, lekarze wymieniają zakażenie wirusami (np. WZW - wirusowe zapalenie wątroby).

Zobacz film: "Choroby wątroby"

Problemy zdrowotne w obrębie wątroby mogą być spowodowane również działaniem szkodliwych pestycydów.

2. Czym jest wątroba?

Wątroba jest bardzo ważnym narządem organizmu zlokalizowanym w jamie brzusznej, pod prawym łukiem żebrowym. Jest podzielona na cztery płaty, jej masa wynosi ok. 1,5 kg. Narząd jest doskonale unaczyniony, zaopatrywany w krew z narządów całego ciała, co powoduje, że ulega ona filtracji.

Ponadto, funkcją wątroby jest przemiana metaboliczna węglowodanów, tłuszczów i białek. Wątroba odpowiada również za wydzielanie żółci, jest bardzo ważnym narządem biorącym udział w procesie immunologicznym.

Wątroba jest bardzo ważnym organem naszego ciała, co oznacza, że żadnej choroby nie można lekceważyć; nieodwracalne zmiany w obrębie jej struktury mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

3. Najpopopularniejsze choroby wątroby

Wśród najpopularniejszych chorób wątroby warto wyróżnić:

  • stłuszczenie wątroby,
  • alkoholowe uszkodzenie wątroby,
  • polekowe uszkodzenie wątroby,
  • wirusowe zapalenie wątroby.

3.1. Stłuszczenie wątroby

Stłuszczenie wątroby jest chorobą wątroby powodującą patologiczne gromadzenie się tłuszczów w komórkach tego organu. Zwiększone ryzyko wystąpienia tej choroby wątroby ma miejsce w przypadku osób otyłych, cukrzyków oraz osób nadużywających alkoholu. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia tej choroby wątroby jest również wysoki poziom cholesterolu oraz trójglicerydów w surowicy krwi.

Ból w prawym podżebrzu może być objawem chorej wątroby.
Ból w prawym podżebrzu może być objawem chorej wątroby.

Stłuszczenie wątroby jest schorzeniem, które może przez długi okres czasu przebiegać w sposób bezobjawowy. Mogą mu towarzyszyć niespecyficzne objawy takie jak zmęczenie lub różnego rodzaju przypadłości brzuszne. Nieleczone stłuszczenie wątroby może stać się przyczyną bardzo groźnego w skutkach zapalenia wątroby.. Aby uniknąć tej choroby wątroby należy prowadzić zdrowy i higieniczny tryb życia

3.2. Alkoholowe uszkodzenie wątroby

Alkoholowe uszkodzenie wątroby to problem osób uzależnionych. Przyczyną tego schorzenia jest nadmierne lub długotrwałe spożywania alkoholu. Alkoholowe uszkodzenie wątroby może spowodować różnego rodzaju zaburzenia od gromadzenie się tłuszczu w komórkach wątroby po marskość wątroby. O marskości wątroby mówimy wtedy, gdy komórki wątroby zostają zastąpione tkanką bliznowatą, zmiany te są niestety nieodwracalne. Możliwe jest jedynie zahamowanie jej rozwoju, dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoznanie tej choroby wątroby.

Rzeczy, które niszczą twoją wątrobę
Rzeczy, które niszczą twoją wątrobę [6 zdjęć]

Wątroba to jeden z najbardziej pracowitych organów w organizmie. Waży nawet 1,5 kilograma i dziennie

zobacz galerię

Niestety zdiagnozowanie alkoholowego uszkodzenia wątroby nie jest łatwe, ponieważ ta choroba wątroby w pierwszej fazie rozwoju przebiega w sposób praktycznie bezobjawowy. Najczęściej choroba wątroby zastaje wykryta, gdy jest mocno zaawansowana i doszło już do znacznego uszkodzenia wątroby. Późnymi objawami tej choroby wątroby są między innymi: zażółcenie powłok skórnych oraz białek oczu, brak apetytu, stałe uczucie zmęczenia, osłabienie, utrata masy ciała, ból w okolicy prawego podżebrza a także obrzęki kończyn dolnych oraz powiększenie obwodu brzucha.

3.3. Polekowe uszkodzenie wątroby

W wątrobie dochodzi do przetwarzania większości leków i zamiany ich w inne związki chemiczne. Substancje te następnie są wykorzystywane przez organizm lub z niego wydalane. Do polekowego uszkodzenia wątroby może dojść w wyniku: niepożądanego działania leku, przyjęcia zbyt dużej dawki leku lub reakcji uczuleniowej na lek. W tej ostatniej sytuacji zażycie nawet niewielkiej ilości substancji leczniczej może wywołać poważne objawy.

Objawami tej choroby wątroby są między innymi: uczucie zmęczenia, ból brzucha, zażółcenie skóry i białek oczu, wysoka temperatura ciała, wymioty i nudności. W skrajnych wypadkach polekowe uszkodzenie wątroby może prowadzić nawet do śmierci pacjenta.

3.4. Wirusowe zapalenie wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby jest następstwem zakażenia się jednym z pięciu rodzajów wirusów: A, B, C, D lub E. Do zakażenia wirusem typu A może dojść drogą pokarmową, natomiast w przypadku pozostałych typów wirusów drogą pozajelitową (np. przez kontakt z krwią), płciową oraz okołoporodową. Objawami tej choroby wątroby są między innymi: wysoka temperatura ciała, ból głowy, bóle mięśniowe, nudności, żółtaczka.

4. Choroby wątroby a brak objawów

Wielokrotnie zdarza się, że człowiek dotknięty chorobą wątroby nie odczuwa w zasadzie żadnych dolegliwości. Narząd nie jest wyposażony w receptory czuciowe, z tego powodu objawy chorobowe bardzo łatwo przeoczyć. O powodach, a także ryzyku, jakie niesie ze sobą to zjawisko mówi hepatolog, prof. dr hab. Janusz Cianciara.

"Wątroba jest narządem nieunerwionym, w związku z tym choroby wątroby w jakiejkolwiek postaci są nieodczuwane przez chorego. Chory na marskość wątroby nie nie czuje wątroby. Podobna sytuacja występuje u osób z rakiem wątroby" - przyznaje profesor.

Pacjenci nie odczuwają bólu, u wielu z nich nie występuje również żółtaczka. Taka sytuacja może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Postępująca choroba może w sposób destrukcyjnie wpływać na wygląd i samopoczucie pacjenta.

Do jakich powikłań może dojść u chorujących?

U nieświadomych pacjentów, chorujących na uszkodzenie czy zapalenie wątroby, może dojść do poważnych komplikacji. U osób dotkniętych marskością wątroby może wystąpić np. zespół wątrobowo-nerkowy. Nieprawidłowości w obrębie układu krążenia, a także zaburzenia funkcji nerek mogą doprowadzić do śmierci pacjenta.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Marskość wątroby
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze