wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Epilepsja - jak rozpoznać napad?

fot. Thinkstock
14.02.2012

W Polsce na padaczkę (nazywaną też epilepsją) choruje około 400 tysięcy osób. Na świecie liczba chorych przekracza 50 milionów. 

Epilepsja to nie choroba, a zespół powtarzających się objawów o pochodzeniu mózgowym. Napad padaczkowy jest to krótkotrwały stan (zazwyczaj nie przekracza 3 minut), który jest wynikiem niekontrolowanych wyładowań elektrycznych w mózgu. Miejsce, w którym zaczyna się czynność napadowa, nazywane jest przez neurologów „ogniskiem padaczkorodnym”. Niegroźny napad po kilkunastu minutach może przejść w groźny dla życia stan padaczkowy.

Należy pamiętać, że jednorazowy napad drgawek z utratą świadomości nie stanowi podstawy do rozpoznania padaczki i może się on przytrafić każdemu z nas.   

Wpływ na wystąpienie padaczki mają czynniki genetyczne, jednak nie jest to schorzenie dziedziczne. Cechą, którą można odziedziczyć, jest niski próg pobudliwości komórek mózgowych, co objawia się ich nadmierną reakcją  na bodźce takie jak światło, dźwięki czy zapachy. Epilepsja może również wystąpić u osób po przebytych urazach mózgu.                  

Objawy napadu                                       
W społeczeństwie istnieje fałszywe przekonanie o tym, jak wygląda napad padaczkowy. Kiedy myślimy o chorym na epilepsję, wyobrażamy sobie człowieka rzucającego się na ziemi, któremu wycieka piana z ust. Tymczasem takie napady występują dosyć rzadko.

Najczęściej objawy są na tyle dyskretne, że nawet trudno zorientować się, że dana osoba jest w trakcie napadu. Symptomem padaczki może być na przykład ciągłe powtarzanie danej czynności. Chory w trakcie napadu może zachowywać się agresywnie lub mieć halucynacje. U niektórych napad może objawiać dolegliwościami gastrycznymi. U dzieci często występuje on pod postacią zaburzeń świadomości, objawiających się wpatrywaniem w jeden punkt. Po chwili dziecko, nieświadome napadu, wraca do rzeczywistości.               

1 2
REKOMENDACJA
2012-02-26 13:58:20
~turysta

Mój syn miał padaczkę kloniczną i w dodatku lekooporną.Lek o nazwie Frisium 10 mg stosowany 2 razy dziennie był dla niego idealny.Dzięki Frisium moje dziecko przez 7 lat nie miało padaczki.

2012-02-25 00:29:39
~RAT

EPI jest uleczalne tylko zależy to od wieku pacjenta u którego zostanie rozpoznania i podjęcia właściwego leczenia, im później się ją wykryje tym maleją szanse na całkowite wyleczenie pacjenta. Kolejna sprawa postępowanie w razie wystąpienia ataku EPI: 1. NIE WKŁADAĆ NICZEGO CHOREMU DO UST 2. Stabilizować głowę chorego 3. Ułożyć w pozycji przeciwwstrząsowej (boczna ustalona) 4. Okryć chorego kocem - poprawi to komfort chorego 5. Powiadomić pogotowie ratunkowe

2012-02-15 09:53:27
~Ania

Mój syn choruje na EPI. Nasze życie to wieczny strach...

2012-02-15 09:03:03
~marco

wciskają nam tony chemii też farmacja , zgadza sie szczepionki , sztuczne witaminy i masę niepotrzebnych antybiotyków oraz specyfików rzekomo na grype ,ból itd ..wiadomo ze to nie leczy tylko objawy zamula....a homeopatii zakazuja bo mozna wyzdrowiec i tyle kasy przepadnie ...!

2012-02-15 08:54:38
~Ania

warto zmienić tylko kilka rzeczy, aby osiągnąć zamierzony cel. Jeść to, co się lubi i nie martwić się o nic, bo waga spadnie sama. Też myślałam, że to nie możliwe, ale jak spróbowałam zrobiłam tylko wielkie oczy. Normalnie rozdziabiłam buzię i nie mogłam wyjść z zachwytu tak miesiąc po miesiącu aż pozbyłam się 13 kg. Potem i moje koleżanki, które były zaskoczone, że nie ma efektu jojo poleciłam im ten zdrowy posiłek, o którym dowiedziałam się na kalorie-zdrowi

2012-02-15 08:42:45
~ali

Dowiedz sie jak możesz dorabiać wykorzystując swój komputer i internet zobacz na surfbarr.manifo.com

2012-02-15 08:26:12
~Chora

Wchodze czytam i szlak mnie trafia.Właśnie przez takich matołów jak Ty którzy bezmyślnie powtarzają bzdury MY EPILEPTYCY MAMY POD GÓRE.Część art to brednie.Jak masz tak pisać to lepiej nie pisz bo tylko szkodzisz ZNAWCO :(

2012-02-15 08:15:11
~tom

Jak się patrzy na to co sie dzieje to jak tu nie chorować ??/ Gdzie ta Irlandzia pytam panie Premierze ? Gdzie ? W Belwederze ?

2012-02-15 08:04:08
~zbig

Tak w skrócie odpowiem jeszcze dla pana Polaka, Większą szkodę dla mózgu wywołują TELEFONY KOMÓRKOWE ! !

2012-02-15 08:00:39
~zbig

Pan redaktor zapomniał dodać najważniejszych kwesti, że Padaczkę wywołuje długie siedzenie przed ekranem Monitora komputerowego, ,w szczegukności wyst, u dzieci grających w Gry, POnadto dziesiątki ludzi chorych na padaczkę jest POtencjalnym zabójcą ! Wielu kierowców (o zgrozo ) jeździ POjazdami mechanicznymi samochody osobowe i tz. TIRy, POprostu łamią prawo ! !

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.