wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Dlaczego drżą mi dłonie?

fot. Thinkstock
24.02.2012

Stan silnego napięcia emocjonalnego to jeden z najczęstszych powodów drżenia rąk. Jednak nie jedyny. Symptom ten może mieć wiele powodów. 

Rozróżniamy 4 rodzaje drżenia dłoni. Warto je znać, by móc przynajmniej częściowo odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego ten problem dotyczy właśnie nas. Pierwszy rodzaj, drżenie pozycyjne (posturalne) pojawia się w pewnych pozycjach, np. przy wyciągniętych i wyprostowanych rękach. Kiedy ręce drżą, nawet gdy nie wykonujemy żadnych ruchów, np. podczas leżenia, mamy do czynienia z drżeniem spoczynkowym. Drżenie zamiarowe pojawia się podczas wykonywania czynności, np. podnoszenia jakiegoś przedmiotu. Ostatni rodzaj - drżenie kinetyczne, związane jest z ruchem i wysiłkiem fizycznym. 

Najczęstszym wspomnianym już powodem trzęsących się rąk jest stres lub nerwica. Drżenie pojawia się zazwyczaj, gdy jesteśmy w trudnej dla nas sytuacji lub o niej pomyślimy. Próba zaciśnięcia rąk zazwyczaj potęguje objawy.

Choć wydaje się, że to niewielki problem - nie wolno go ignorować. Wysoki poziom stresu i stały niepokój, w którym żyjemy, może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia - zarówno fizycznego jak i psychicznego. Jeśli taka sytuacja zdarza się incydentalnie można sięgnąć po zioła uspokajające i wziąć gorącą kąpiel. Gdy domowe sposoby okażą się nieskuteczne, warto wybrać się do terapeuty. 

Za podwyższony poziom stresu, uczucie niepokoju i przemęczenia, a także bóle głowy czy bezsenność, którym towarzyszy drżenie dłoni, może odpowiadać nie tylko stresujący tryb życia, ale też niedobór magnezu. Warto zadbać o to, by nasza dieta była bogata w ten pierwiastek, a także sięgnąć po magnez w pastylkach. 

Drżenie rąk jest nie tylko objawem, ale i chorobą. Drżenie samoistne, zwane inaczej chorobą Minora, a popularnie chorobą drżących rąk, to zaburzenie układu pozapiramidowego. Objawy to: obustronne, pozycyjne lub kinetyczne (ale nie spoczynkowe) drżenie kończyn górnych, współistniejące drżenie głowy, brak innych objawów neurologicznych. Cechą charakterystyczną schorzenia jest to, że objawy ustępują po spożyciu alkoholu. Nie jest to jednak forma terapii. Choroba zazwyczaj jest dziedziczona i choć objawy pojawiają się zazwyczaj u osób starszych, predyspozycje mamy od dziecka. 

Inną chorobą, która objawia się trzęsieniem rąk i zazwyczaj pojawia w starszym wieku - jest choroba Parkinsona. Przy tej dolegliwości mamy do czynienia z drżeniem spoczynkowym. Podczas ruchu objawy stają się łagodniejsze lub ustępują. Dłonie drżą rytmicznie, często ruch przypomina obracanie między palcami małego przedmiotu. Choroba ma oczywiście i inne objawy - drżenie kończyn dolnych i głowy, spowolnienie ruchów, powłóczenie nogami, pochylenie ciała. 

1 2
REKOMENDACJA
2018-07-08 07:23:43
~janusz

A mnie trzęsie nawet miałem zabieg nożem gamma i nie widzę większej poprawy pozdrawiam janusz

2018-04-11 20:09:36
~Gośka

Ja nie miałam szczęścia z wyborem preparatu z magnezem - kupiłam Magne b6 który spowodował u mnie uporczywe zaparcia i w ogóle mi nie pomógł ..

2016-05-10 01:46:05
~Krystyna

U mnie drżenie rąk było spowodowanie niedoborem magnezu. Miałam do tego jeszcze drętwienia dłoni i nerwice. Próbowałam jakoś wyrównać te niedobory i wpychałam w siebie 2 suplementy z magnezem jednocześnie, a dało to tylko taki efekt, że mnie brzuch zaczął boleć. Poszukałam w necie i dowiedziałam się, że chodzi o przyswajalność i że najlepszą ma chelat. Kupiłam chela-mag b3 i po 3 tygodniach było po problemie ;-)

2013-04-17 04:40:54
~erobaczek

A mi drżą ręce kiedy mam problem reumatyczny ze stawami w łokciach - kiedy nabrzmiewają to odatkowo pogłębia się problem uszkodzonego nerwu w tej okolicy (wyszło na badaniu emg).

2013-02-21 22:43:24
~iv

PROPRANOLOL!!!!!!!!!!! lek i działa cuda

2012-09-20 19:05:29
~Magda

Ja to mam problem juz 4 Miesiace kazdego ranka po przebudzeni drżą mi dłonie,nogi jestem w strachu mam niedoczynnosc Tarczycy i Diabetys Typ 2 ale biore tabletki kiedy to minie.

2012-05-11 16:08:37
~ja!

Witam, W moim przypadku drzenie rąk jest spowodowane nadczynnoscia tarczycy i wzrostem poziomu wapna we krwi czyli w organizmie.Wiem,tez,ze stres powoduje drzenia rąk,kiedy mamy podniesione cisnienie krwi.Mi kiedys tez drzały ręce jak zazywałam leki wziewne na astmę tz.sterydy,gdyz one rozszerzają oskrzela i powodują drzenia rąk.Podniesiony poziom cukru w organizmie tez moze powodowac drzenia rąk,bo w nadczynnosci tarczycy występuje nadmiar cukru własnie i wapna stąd te drzenia rą

2012-02-26 16:11:57
~Kak

Mi drżą ręce całe życie a mam dopiero 21 lat. Z tego co się dowiedziałem u lekarza to dziedziczne, dlatego biore leki propanol 2x40mg, tabletki teraz słabną. Chodź w moim przypadku ważną rolę odgrywa mózg to z nim walczę by nie było tych stresujących drżeń. Najlepiej się nie przejmować i robić swoje i mało się przejmując o tym co myślą i mówią o tym!!!

2012-02-26 13:35:29
~kkkkkk

Silny stres powoduje drżenie rąk.

2012-02-26 12:54:24
~mocnopuszysta

biore depakine chromo jak sie rozbieram i oglądam swoje piękne ciało buhaaaaaaaaaaaa

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.