wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Rozgrzewka ułatwia chirurgom operacje

04.02.2009
Proste ćwiczenia wykonywane przed operacją pozwalają chirurgom osiągnąć lepsze wyniki, niezależnie od poziomu ich umiejętności - informuje "Journal of the American College of Surgeons".

Jak zauważa dr Kanav Kahol z Arizona State University, rozgrzewka jest uznanym sposobem postępowania w przypadku profesjonalnych sportowców czy tancerzy. Może się więc przydać także chirurgom, których zawód coraz częściej wymaga posługiwania się technika laparoskopową, wymagającą nie tyle siły, co wiedzy i zręczności

W badaniach wzięło udział 46 chirurgów różnych specjalności i o różnym poziomie zaawansowania, którzy wykonywali standaryzowane ćwiczenia przed przystąpieniem do operacji. Następnie w czasie operacji oceniane były między innymi płynność wykonywania ruchów, ruchy narzędzi, czas, jaki zajęła operacja oraz popełnione pomyłki. Okazało się, że rozgrzewka poprawia nawet sprawność zmęczonych chirurgów po nocnym dyżurze - choć nie znaczy to, że osiągają optymalny poziom sprawności.

źródło: PAP pmw/ yy/

fot. Jupiter Images

Zobacz też:

Najbardziej żarłoczne zwierzaki

REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.