wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Przewidywanie przyszłości z krwi

fot. Thinkstock
23.03.2012

Nowotwory piersi czy jajników, jelita grubego, płuc, przyczyny niepłodności... Wiele informacji zapisanych jest w naszych genach. Nauka pozwala zmierzyć się z wieloma chorobami, kiedy jeszcze nie dają o sobie znać.  O tym, kto i dlaczego powinien wykonać badania genetyczne, rozmawiamy z dr Sebastianem Pukszta z Laboratoriów Medycznych INVICTA.

Do czego służą badania genetyczne?
Badania genetyczne są narzędziem pozwalającym odczytywać informacje zapisane w naszych genach. Te informacje decydują o naszych predyspozycjach do tzw. chorób uwarunkowanych genetycznie.

Zwykle dowiadujemy się o chorobie kiedy już się pojawi. W tym przypadku jest inaczej.
Istotnym słowem jest tutaj „predyspozycja”, gdyż oznacza to, że identyfikujemy ryzyko wystąpienia danej choroby zanim faktycznie ona nastąpi. Odwrotnie, niż zwykliśmy do tej pory myśleć o trapiących nas przypadłościach, gdy o chorobie dowiadujemy się w momencie wystąpienia jej objawów. Tymczasem dziś mamy już szansę na pewnego rodzaju przewidywanie przyszłości. Rozwój nauk, takich jak biologia molekularna i genetyka człowieka, pozwala identyfikować przyczyny chorób zapisane w naszych genach. Ten zapis już istnieje, a my musimy jedynie go odczytać i oszacować, co nam grozi. Temu właśnie służą badania genetyczne.

Skoro mamy na myśli predyspozycje uwarunkowane genetycznie, rozumiemy, że są one dziedziczone w linii rodziny?
Każdy z nas jest potomkiem, zatem informacja o przypadłościach zdrowotnych naszych krewnych może być przesłanką, by podejrzewać, jakie schorzenia spotkają nas samych. Stwierdzenie u krewnego 1 lub 2 stopnia zachorowania np. na raka piersi przed 50. rokiem życia lub raka jajnika w dowolnym wieku, stawia nas w grupie ryzyka i zdecydowanie powinniśmy poddać się badaniu genetycznemu.

Czy jeśli w rodzinie ktoś chorował, ryzyko jest duże?
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet. Ryzyko zachorowania na ten nowotwór wynosi aż 10 proc. Rak jajnika jest szóstym najczęściej występującym nowotworem z ryzykiem zachorowania 2 proc. W 2008 roku zarejestrowano w Polsce 5362 zgony spowodowane nowotworem piersi oraz 2507 zgonów spowodowanych rakiem jajnika. Wystąpienie niekorzystnego zapisu (mutacji) w genie BRCA1 podnosi ryzyko rozwoju raka piersi do 50-80 proc. i do około 40 proc. ryzyko rozwoju raka jajnika. Warto zatem posiadać informację, który wariant jest zapisany w naszych genach.

1 2
REKOMENDACJA
2012-04-04 11:40:28
~amatuszek@interia.pl

Pytam sie onkologow dlaczego nie stosuje sie zwyklej taniej terapii metabolicznej witamina B17, terapii witaminowej ,ktora w 95 % leczy nowotwory .Leczy nowotwory zykle i złosliwe,zmiejsza bol,dziala przeciw reumatyzmowi i i dziala odkażająco.

2012-03-30 22:56:49
~adolf

zgadzam się ze mafia medyczna nie ma ograniczeń, a lekarze są tej mafii uczestnikami. Lek na nowotwory był wynaleziony już dawno ale nie został dopuszczony, ze względu na interesy mafijne. A ministerstwo.zdrowia w tym uczestniczy bo tam idą wielkie pieniądze.Leczenie a wyleczenie to dwie odrębne sprawy

2012-03-30 18:38:17
~rysia

Na dluzsza mete profilaktyka staje sie drozsza niz leczenie.Poza tym nigdzie nie jest powiedziane,ze na owe choroby genetyczne musisz zachorowac.Organizm ludzki jest nieprzewidywalny.Czy nikomu nie przyjdzie do glowy,ze moze to byc naganianie lekarzom pacjentow.

2012-03-30 17:27:03
~Kaplon

Ja mam nowotwor i nic nie robie juz kilka lat...bo jak mam umrzec to umre...ale nie umieram i zyje jakbym go nie mial. Jak organizm stworzyl to niech sie sam martwi albo zginie!

2012-03-30 17:15:07
~zdrowa

rozwój chorób nowotworowych wzrasta i będzie tak sie działo tak długo,aż ludzie zrozumieją,że to co wyrabia mafia medyczna (głównie w USA),i pieniąz tylko sie liczy to nie mamy szansy na zdrowie.nawet te badania genetyczne nic nie dadzą.Chemia jest na każdym kroku i najgorsze,że niewidoczna.Dlatego nalezy jeśc przede wszystkim świeże warzywa i owoce,płukac je soda oczyszczoną i spożywać tylko wodą z filtra osmotycznego.To podstawa zdrowia.Wiem bo się tymi sprawami zajmuję

2012-03-28 13:05:53
~mm

krew i choroby na pomocni24pl - czytajcie koniecznie

2012-03-26 12:26:51
~tss

Można chorować mniej - http://www.stachurska.eu/?p=7299 , a nawet się z paru dolegliwości wyleczyć nie nadużywając wysiłków farmacji.

2012-03-25 20:37:27
~Karol

A ile to kosztuje. pewno nie mało. Może turyści z niemiec będa robili u nas te badania. A tym czasem amen.

2012-03-25 20:16:02
~as

Ja nie mogę narzekać. Mam dopiero 18lat skończyłam tylko gimnazjum zarabiam bardzo dużo i do tego uszczęśliwiam facetów zobacz moją prywatną stronę www.ChetnaAnia.pl

2012-03-25 20:03:49
~vippicks

vip-picks.com Chcesz zarabiać na bukmacherce? WEJDŹ! Skuteczne typy! Z nami zapewnisz sobie gwarantowany zysk! vip-picks.com

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.