wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Dna moczanowa - objawy i profilaktyka

fot. Thinkstock
26.03.2012

Rozpoczyna się zazwyczaj nagłym bólem, połączonym z zaczerwienieniem i obrzękiem jednego lub dwóch stawów. Ból ten budzi nas ze snu - pojawia się w nocy lub nad ranem.  Z godziny na godzinę narasta, stając się niemożliwym do zniesienia. 

Tak właśnie objawia się dna moczanowa, znana również pod nazwą artretyzmu czy podagry. Jest to choroba przewlekła, związana z zaburzeniami przemiany materii, która dotyczy całego organizmu.

W medycynie określa się ją jako zapalenie stawów, wywołane krystalizacją związku chemicznego (moczanu sodu) w płynie stawowym. Statystycznie częściej dna dotyka mężczyzn po czterdziestym roku życia, kobiety chorują głównie w okresie menopauzy, co związane jest ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą wówczas w organizmie kobiety. Coraz częściej z podagrą zmagają się również ludzie młodzi. 

W przebiegu choroby wyróżnia się cztery okresy - bezobjawową hiperurykemię - czyli wzrost stężenia kwasu moczowego we krwi, następnie przechodzi ona w okres napadów zapalenia stawów, które poprzedzielane są okresami międzynapadowymi, ostatecznie dochodzi do rozwoju dny przewlekłej.                                                        

Typy dny moczanowej                               
Dna moczanowa może występować jako pierwotna choroba i jako schorzenie wtórne, np.  u chorych na przewlekłą niewydolność nerek czy białaczkę. Bardzo często dna jest również konsekwencją nadwagi, diety obfitującej w puryny (o czym więcej pod koniec artykułu), palenia tytoniu i stosowania niektórych leków (na przykład środków moczopędnych).

Na wystąpienie artretyzmu narażeni są również chorzy na cukrzycę typu II i osoby spożywające duże ilości alkoholu. Osobną jednostką chorobową o podobnych objawach jest tzw. dna rzekoma. Dotyka ona osób starszych, po sześćdziesiątym roku życia. Istota choroby polega na odkładaniu moczanu wapnia. Najczęściej atakuje ona stawy kolanowe a atak trwa od 1 dnia do 4 tygodni.                             

Objawy napadu dny moczanowej                       
W wielu przypadkach ból dotyczy dużego palucha u nogi, wówczas dnę można nazwać podagrą (z greckiego pous agra- stopa w sidłach). Jeżeli zaatakowane są stawy rąk, mówimy o chiragrze, choroba stawu barkowego to omagra, a kolanowego - gonagra.

Zaatakowany staw cechują objawy zapalenia, do których należy zaczerwienienie, obrzęk, ocieplenie miejsca, w którym występuje zapalenie i ból. Skóra nad stawem jest błyszcząca i napięta. Osadzające się w stawach kryształki moczanu sodu są twarde i ostre - powodują silny, kłujący ból oraz niszczenie okolicznych tkanek. Atak choroby trwa od kilku dni do kilku tygodni. Wraz z upływem czasu ataki są coraz dłuższe, a przerwy między nimi znacznie się skracają.            

1 2
REKOMENDACJA
2015-05-08 10:48:52
~Julia

Witam serdecznie, Posiadam na sprzedaz Ginjal, oryginalny, wyprodukowany przez IKONG Pharmaceutical Industry w Indonezji. Na opakowaniu hologram potwierdzajacy autentycznosc. Skład, producent I osoby ktore stosowaly gwarantuja skutecznosc leczenia schorzen ukladu moczowego, kamicy nerkowej, kamicy zolciowej, w dnie moczanowej oraz w stanach zapalnych drog moczowych. W opakowaniu 100 tabletek. Koszt kazdego opakowania to 110zl. Ogloszenie długoterminowe. Kontakt: julka154/małpa/wp.pl

2014-10-19 12:35:07
~www.woda-java.pl

Zapraszam do odwiedzenia strony www.woda-java.pl Zajmie to kilka minut a napewno nie pożałujesz !

2014-08-13 11:22:03
~Jerzy

Artykuł ciekawy tylko nie zawiera dokładnych danych dietetycznych, których chory szuka. Niektóre produkty zakazane można jeść, bo kluczowa jest ilość kwasu moczowego, jaka jest wytwarzana z danego produktu. Tabele produktów (ile kwasu) i gotowe jadłospisy można znaleźć w książce dietetyków "Dna moczanowa. Dieta i jadłospisy": http://www.escapemagazine.pl/369729 -dna-moczanowa-dieta-jadlospisy Dopiero wczoraj ją zakupiłem, szkoda że tak późno. Jerzy

2014-07-10 07:12:28
~Alicja342

Wydaje mi się, że artykuł nie wyczerpuje tematu. Poszukałam w sieci i znalazłam to: http://www.portalozdrowiu.pl/dna-mo czanowa-objawy-przyczyny-leczenie/ może się komuś przydać.

2014-04-24 20:47:16
~Kaptowaniec

Niektóre leki na nadciśnienie wywołują DNĘ co pisze w objawach ubocznych na ulotce

2014-03-19 11:30:46
~MASAKRA

Kuracja z 200 cytryn na dne moczanową Kuracja lecznicza: dzień 1 i 12 - 5 cytryn dzień 2 i 11 - 10 cytryn dzień 3 i 10 - 15 cytryn dzień 4 i 9 - 20 cytryn dzień 5, 6, 7 i 8 - 25 cytryn Razem w ciągu 12 dni zużywamy 200 cytryn. Sok pić należy: pół godziny przed lub po posiłku, kilkakrotnie (3 - 5 razy dziennie). Zwykle na dni: 6-9 przypada największa ilość soku - prawie litr. Sok z cytryny podczas kuracji leczniczej pije się: bez cukru, bez miodu i bez rozcieńczania go z w

2014-02-10 13:15:01
~mistrzu

Dodam jeszcze, że bylem u lekarza z nadzieją, że pomoże. Chirurg ortopeda kazał mi chodzić boso po trawie :) zmarnowałem tylko czas i urlop.

2014-02-10 13:04:22
~mistrzu

Mój sprawdzony sposób. Leczenie: 2 szklanki wody z cytryną dziennie, żeby rozpuścić sól w stawach. Walka z bólem i opuchlizną: liście świeżej kapusty rozbić tłuczkiem, żeby puściły sok i obłożyć nimi stopę. Delikatnie obwiązać bandażem, żeby przylegały. Zmieniać co kilka godzin.(6-8 ) Obowiązkowo na noc bo w ciągu dnia może być to trudne bo zapach nieprzyjemny. Ukoi to ból a po 2-3 dniach opuchlizna i ból zejdzie.

2013-10-09 18:28:37
~Guti

Idzie się wyleczyć z dny moczowej trwale, oczywiście nie tym co proponuje medycyna bo tym wyleczyć się nie można. Poczytajcie o metodzie NIA dr. Ashkara.

2013-10-07 02:28:25
~on-wawa

Witam Mnie akurat ta choroba nie dotknęła lecz moją byłą. Dzięki wam wiem jakie leki mogę jej polecić i z czego ma zrezygnować. Ona jest osobą przy tuszy. Ja chce jej bardzo pomóc ale ona nie chce bym ja patrzył jak ona cierpi przez tą chorobę.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.