wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Dna moczanowa - objawy i profilaktyka

fot. Thinkstock
26.03.2012

Rozpoczyna się zazwyczaj nagłym bólem, połączonym z zaczerwienieniem i obrzękiem jednego lub dwóch stawów. Ból ten budzi nas ze snu - pojawia się w nocy lub nad ranem.  Z godziny na godzinę narasta, stając się niemożliwym do zniesienia. 

Tak właśnie objawia się dna moczanowa, znana również pod nazwą artretyzmu czy podagry. Jest to choroba przewlekła, związana z zaburzeniami przemiany materii, która dotyczy całego organizmu.

W medycynie określa się ją jako zapalenie stawów, wywołane krystalizacją związku chemicznego (moczanu sodu) w płynie stawowym. Statystycznie częściej dna dotyka mężczyzn po czterdziestym roku życia, kobiety chorują głównie w okresie menopauzy, co związane jest ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą wówczas w organizmie kobiety. Coraz częściej z podagrą zmagają się również ludzie młodzi. 

W przebiegu choroby wyróżnia się cztery okresy - bezobjawową hiperurykemię - czyli wzrost stężenia kwasu moczowego we krwi, następnie przechodzi ona w okres napadów zapalenia stawów, które poprzedzielane są okresami międzynapadowymi, ostatecznie dochodzi do rozwoju dny przewlekłej.                                                        

Typy dny moczanowej                               
Dna moczanowa może występować jako pierwotna choroba i jako schorzenie wtórne, np.  u chorych na przewlekłą niewydolność nerek czy białaczkę. Bardzo często dna jest również konsekwencją nadwagi, diety obfitującej w puryny (o czym więcej pod koniec artykułu), palenia tytoniu i stosowania niektórych leków (na przykład środków moczopędnych).

Na wystąpienie artretyzmu narażeni są również chorzy na cukrzycę typu II i osoby spożywające duże ilości alkoholu. Osobną jednostką chorobową o podobnych objawach jest tzw. dna rzekoma. Dotyka ona osób starszych, po sześćdziesiątym roku życia. Istota choroby polega na odkładaniu moczanu wapnia. Najczęściej atakuje ona stawy kolanowe a atak trwa od 1 dnia do 4 tygodni.                             

Objawy napadu dny moczanowej                       
W wielu przypadkach ból dotyczy dużego palucha u nogi, wówczas dnę można nazwać podagrą (z greckiego pous agra- stopa w sidłach). Jeżeli zaatakowane są stawy rąk, mówimy o chiragrze, choroba stawu barkowego to omagra, a kolanowego - gonagra.

Zaatakowany staw cechują objawy zapalenia, do których należy zaczerwienienie, obrzęk, ocieplenie miejsca, w którym występuje zapalenie i ból. Skóra nad stawem jest błyszcząca i napięta. Osadzające się w stawach kryształki moczanu sodu są twarde i ostre - powodują silny, kłujący ból oraz niszczenie okolicznych tkanek. Atak choroby trwa od kilku dni do kilku tygodni. Wraz z upływem czasu ataki są coraz dłuższe, a przerwy między nimi znacznie się skracają.            

1 2
REKOMENDACJA
2012-03-26 19:47:33
~asd

wyleczyłem się z niej .. ziołami. Od 5 lat nie miałem ani jednego ataku. Przed, zdarzały się napady dny średni co 2 tygodnie. Współczuję wszystkim chorującym na to paskudztwo. Milurit nic mi nie pomagał. Doraźnie, tylko kolchicyna, która zatruwa przy okazji organizm. Nie wiem jak teraz, ale 5 lat temu mówiło się o całkowitym wycofaniu jej z aptek. Szkoda, bo pomimo skutków ubocznych, tylko ona przynosiła efekty w postaci cofnięcia się objawów i bólu.

2012-03-26 19:46:54
~Janusz 2

Do- wx -podejrzewam ze ty, w tej chwili masz ,bardzo silne bole i nie tylko w glowie...

2012-03-26 19:43:04
~Janusz 2

Jestem po zawale 15-nascie lat po zawale,w lutym minelo 10 lat od zalozenia 4-rech bajpasów.Po zazyciu nimesilu nie odczuwam żadnych skutków ubocznych,Wystarcza 3 lub 4 saszetki i ból jakby ręka odjął...

2012-03-26 19:38:24
~wx

To wy macie bol w glowie i jestescie chorzy na umysle

2012-03-26 19:35:55
~peti69

bardzo dobrze wiem jak to boli próbowałem chyba wszystkich możliwych sposobów i leków w tym przeciwbólowych i tylko jeden sposób pomógł zażywam milurit 100 1 raz dziennie i piję codziennie 2 łyżeczki octu jabłkowego na szklankę ciepłej wody 2x dziennie ataku już nie mam 3 rok to naprawdę działa pozdrawiam

2012-03-26 19:35:39
~Janusz 2

Przepraszam mialo byc milurit 100 mg.

2012-03-26 19:32:40
~Andrzej

Jest również efektem ubocznym przy długotrwałym zażywaniu leków na nadciśnienie (czytaj ulotkę dołączoną np. do "Prestarium"

2012-03-26 19:32:34
~Janusz 2

Na dne choruje 12 lat .biore caly czas miluryt 100 mg. który niewiele pomaga.Ale bardzo dobry, jest na dne"nimesil" w szaszetkach,nawet na sucho pod jezyk,sprawdzone od lat ,dziala sto procent...Od czasu kiedy biore magnez czyli dwa lata ,nie mialem zadnego ataku dny.To naprawdę dziala .polecam.

2012-03-26 19:29:03
~sethur

Wpisz w google "dorabiaj w internecie" i przeczytaj jak możesz dorabiać wykorzystując swój komputer i internet.

2012-03-26 19:26:36
~knedi

Jest to choroba której nie da się wyleczyć, ale można zapobiegać podwyższanie się kwasu. Ja od dwóch lat biorę prawie codziennie Milurit i mam spokój, ale niestety ten lek trzeba brać już cały czas.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.