wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Samobadanie piersi ratuje życie!

fot. Thinkstock
03.04.2012

Rak piersi jest najbardziej powszechnym nowotworem kobiecym. I choć wiele kobiet zdaje sobie sprawę, że wczesne wykrycie choroby w wielu przypadkach skutkuje pełnym powrotem do zdrowia, to jednak regularne badanie piersi wciąż w Polsce nie cieszy się popularnością.  Tymczasem wystarczą dobre nawyki związane z działaniami profilaktycznymi.

By samodzielnie badać piersi, nie potrzeba wiele – wystarczy zacisze własnej łazienki i 10 minut dla siebie.

Najczęściej zachorowania na nowotwory piersi pojawiają się u kobiet pomiędzy 45. a 69. rokiem życia. Nie oznacza to, że młodsze panie nie są zagrożone. Kontrola i badanie piersi powinny być wpisane na listę obowiązków, bowiem w leczeniu raka piersi najważniejsze jest wczesne zdiagnozowanie niepokojących zmian i odpowiednio szybka reakcja.

- Jedną z najpowszechniejszych form profilaktyki raka piersi jest ich comiesięczne samobadanie – mówi Marek Dawicki, specjalista ginekolog, położnik z Kliniki Zdrowia Kobiety Invicta. - Dzięki niemu kobieta może, poprzez dotyk i ucisk badanych miejsc, sama ocenić swój stan zdrowia.

Badanie najlepiej wykonywać bezpośrednio 2-3 dni po miesiączce, najpóźniej w tydzień po menstruacji.

Jak takie badanie wygląda w praktyce?
- W pierwszym etapie należy uważnie obejrzeć piersi w lustrze, najlepiej przytwierdzonym do ściany lub innej płaskiej powierzchni. W trakcie takiej obserwacji kobieta powinna zwrócić uwagę na zmianę ubarwienia skóry i ocenić brodawki, np. zastanowić się, czy nie są wciągnięte, czy nie wycieka z nich wydzielina – tłumaczy Marek Dawicki.

- Kolejnym krokiem jest ocena kształtu piersi. Należy przyjrzeć się, czy nie uległy one deformacji, nie zmieniły się na przestrzeni miesiąca. Podczas tych czynności, ręce powinny być uniesione do góry, nad głowę, a później oparte na biodrach, następnie należy spuścić je swobodnie wzdłuż tułowia– w tych pozycjach możliwe jest dokładne obejrzenie piersi i ewentualne zidentyfikowanie zmian w ich symetrii.

Więcej na infografika.wp.pl

Badanie palpacyjne, czyli przez dotyk, to następny etap oceny. Należy sprawdzić uważnie oba gruczoły piersiowe, macając i uciskając piersi, starając się wyczuć czy nie pojawiły się w ich tkance zgrubienia lub guzki. Badanie najlepiej przeprowadzić w pozycji leżącej, z prawą, a następnie lewą ręką podłożoną pod głowę.

Podczas badania należy mocno uciskać pierś i wykonać dłonią kolejno następujące ruchy:
* Rotacyjne – dłoń zatacza kręgi od brodawki w kierunku zewnętrznym oraz z powrotem.
* Promieniste – od brodawki na zewnątrz, miejsce po miejscu oceniana jest tkanka całej piersi i sutka
* Góra – dół – dłoń porusza się na przemian w górę i w dół, zataczając małe koła, aż zbadana zostanie cała pierś.
* W ostatnim etapie kobieta bada okolicę nadobojczykową i pachową, sprawdzając czy nie wyczuwa powiększonych węzłów chłonnych.


Gdy dzieje się coś niepokojącego
Stwierdzenie jakichkolwiek zmian w obrębie tkanek sutka, obecność wydzieliny z brodawki (szczególnie krwistej) i powiększenie węzłów w okolicach dołów pachowych to niepokojące sygnały i powód do pilnej konsultacji z lekarzem.

- Samobadanie piersi to najprostsze działanie profilaktyczne – może uchronić przed poważną chorobą, a nawet uratować życie. Powinno się przeprowadzać je regularnie. Raz w roku warto, by piersi zbadał także lekarz ginekolog – dotyczy to zwłaszcza pań stosujących antykoncepcję hormonalną – tłumaczy Marek Dawicki.

Panie nie powinny też unikać mammografii. To obrazowa metoda badania gruczołu piersiowego, przy wykorzystaniu promieni rentgenowskich. Badanie jest proste, nie wymaga znieczulenia. Pozwala na wykrycie raka piersi we wczesnym stadium - wykrywa guzki o średnicy około 0,5 cm i zmiany tzw. bezobjawowe. Po 40. roku życia mammografię trzeba wykonywać regularnie co 1-3 lata.

Jak Edyta Herbuś zachęca do badania piersi? Na pewno trzeba je badać częściej niz raz w roku - w październiku!

 


ML/ESE/

REKOMENDACJA
2015-09-08 14:53:16
~KingaWrucz

Samobadanie piersi to bardzo ważna sprawa o której bardzo wiele kobiet niestety zapomina a później zamiast małego problemu mamy dużo większy, tak jak było to w moim przypadku, ale na szczęście moja ukochana Pani Ginekolog poleciła mi rękawicę Breast Sense dostępną na stronie: http://zdrowepiersi.com.pl/ i od tego czasu śpię spokojnie, ponieważ badanie się z nią a bez niej to niesamowita różnica, stosuje jej od kilku miesięcy badając się co jakiś czas i bez wątpienia m

2015-07-19 08:56:53
~asia

Mam tą samą rękawiczkę o której jest mowa w poprzednim komentarzu i jak dla mnie rewelacyjna. Powiedział mi o niej ginekolog. Zresztą badał mnie nią i bardzo chwalił, więc ja też kupiłam

2014-10-24 12:35:52
~Majka

Do samobadania w domu mogę polecić taką rękawiczkę: http://femiglove.iai-shop.com/pol_m _Co-to-jest-rekawica-FemiGlove-676. html znacznie zwiększa czułość i badanie jest dokładniejsze.

2012-04-03 21:58:33
~DOMINIKANA

LE..... na wasze sugestie RAKOWE ze strony Wp nic wiecej nie ma tylko sama zaraza i choroby.ZYG......... WSZYSTKIM CO PISZECIE.ILE MOZNA TEGO CZYTAC

2012-04-03 21:54:03
~badam chętnie

Z chęcią zbadam wszystkie młode jędrne piersi Mogę badać kilkanaście nocy ... Doskonale wiadomo ze rak piersi był spowodowany pigułkami hormonalnymi!

2012-04-03 21:52:29
~kogetsumari

(za mało miejsca) cd. Jeśli jednak zależy CI na sobie gratuluje, dbaj o siebie i bądź piękna oraz zdrowa ;-)

2012-04-03 21:49:50
~kogetsumari

Uważam że temat jest ważny dla każdej kobiety, która dba o zdrowie. "Zdrowa kobieta to piękna kobieta"(tak złociutkie, pewność siebie nie bierze się jedynie z ładnie wyszpachlowanej buzi, ale i zdrowego ciała)Nie dajmy się zwieść głupim uwagom i nie zapominajmy o sobie, zaniedbanie samego siebie to jedno z większych przestępstw względem nas samych. Kiedy jednak tym się nie przejmujesz to wysusz mózg w solarium bardziej. Jeśli jednak zależy CI na sobie gratuluje,

2012-04-03 21:47:35
~vip

vip-picks.com Chcesz zarabiać na typach bukmacherskich? Wejdź, na pewno nie pożałujesz, szukamy poważnych graczy. vip-picks.com

2012-04-03 21:45:47
~Ewa

Nadchodzi koniec Google ! www.bpmotion.com

2012-04-03 21:45:41
~Day Spa

Właśnie ten temat będziemy omawiać w dniu 19 kwietnia w czasie organizowanego Ewent.. Począwszy od czwartku 19 .04 przez cały tydzień będą również wystawiane fotografie Pani Katarzyny Piweckiej pt Amazonki, serdecznie zapraszam na wystawę która odbędzie się w Day Spa Warszawa ul Ostródzka 62B.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.