wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Lubrykant - na co uważać?

fot. Thinkstock
13.04.2012

O lubrykantach, które kobietom przywracają komfort i radość z seksu, rozmawiamy z Joanną Keszka, specjalistką w dziedzinie kobiecej seksualności, testerką gadżetów erotycznych, redaktor naczelną portalu barbarella.pl.

Wydaje się, że nie wszyscy wiedzą czym jest lubrykant. Co to takiego?
To preparat, który nawilża pochwę oraz zapobiega podrażnieniom i otarciom. Mówiąc jednym słowem: ułatwia tarcie. Dobry lubrykant powinien swoją konsystencją oraz odpowiednim pH jak najbardziej przypominać naturalny śluz kobiecy. Żele nawilżające są potrzebne do udanego seksu, ponieważ większość kobiet nie wytwarza sama z siebie wystarczającego poślizgu.

Suchość pochwy to problem, który odbiera komfort i radość z seksu wielu kobietom. Brak wystarczającego nawilżenia naszych części intymnych może być spowodowany: menopauzą, karmieniem piersią, stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych, przyjmowaniem niektórych antybiotyków, forsownym treningiem, chemioterapią. Czasami niemiłe uczucie braku wystarczającego nawilżenia jest spowodowane także przez stres, zmęczenie, albo wynika z fazy cyklu miesiączkowego.

Wiele kobiet ma problemy z suchością pochwy, a nawet te, które na początku stosunku są wystarczająco mokre, dłużej uprawiając seks też mogą potrzebować czegoś ekstra.

Lubrykanty poprawiają jakość współżycia - usuwają niemiłe uczucie suchości pochwy, czasami wręcz chronią przed bólem. Im bardziej nasze części intymne są wilgotne w czasie seksu, tym doznania są przyjemniejsze zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Na dodatek lubrykant ma tę wspaniałą właściwość, ze w naturalny sposób opóźnia erekcję u mężczyzn, dzięki czemu można dłużej cieszyć się seksem.

Jakie choroby może spowodować brak odpowiedniego nawilżenia pochwy?
Suchy seks prowadzi do ścierania i pękania naczyń pochwy, tym samym narażając kobiety na ryzyko różnych infekcji. Obecnie przyjmuje się, że wirusy takie jak HIV, mogą wywołać infekcję wyłącznie w miejscu otarcia bądź uszkodzenia śluzowej wyściółki pochwy. Oznacza to, że jeśli ściana pochwy jest nieuszkodzona, do infekcji nie dochodzi, ponieważ komórki odpornościowe nie są wystawione na działanie wirusa.

A może sam lubrykant powoduje jakieś spustoszenie w organizmie? Czy każdy jest bezpieczny dla zdrowia?
Naczelna zasada brzmi: jeśli na opakowaniu preparatu znajduje się ostrzeżenie „unikać kontaktu z oczami”, nie stosuj go w okolicy genitaliów, ponieważ ich delikatna błona śluzowa jest niemal identyczna jak śluzówka oka, ust i nosa.

Należy zwracać uwagę na składnik o nazwie nonoxynol – 9. Może wywołać silne podrażnienia zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Niekiedy można przeczytać na opakowaniu, że nonoxynol-9 został dodany do lubrykantu jako środek chroniący przed zakażeniem wirusem HIV, jednak do tej pory jego działanie profilaktyczne w tym względzie nie zostało udowodnione.

Osobiście radzę zachować także daleko posuniętą ostrożność przy sięganiu po produkty zawierające barwniki, substancje smakowe i zapachowe. Mogą podrażniać i wywoływać uczulenia. Ja polecam lubrykanty na bazie wody. Są najlepsze: ułatwiają tarcie, a nie szkodzą delikatnemu środowisku bakteryjnemu pochwy.

1 2
REKOMENDACJA
2017-10-30 17:00:07
~Ela42

Polecam lubrykanty ze sklepu Sexshop112.pl

2017-04-23 23:28:34
~Andżelika

Używam tego lubrykantu muszę przyznać że jest relacja ceny do ilości i polecam sprawdził się https://www.jatm.pl/cobeco-pharma/ cobeco-male-butter-lubricant.html

2016-08-12 11:02:57
~rehgar

Krople lepiej działają od lubrykantu http://sexelixir.pl/#produkt

2016-06-25 01:26:45
~Kukusia132

Do seksu analnego polecam kupić nawilżający żel analny bo jest niezawodny. Ja kupuję od zaufanego sprzedawcy na http://www.sexish.pl/ :)

2015-11-18 12:18:37
~maria

troche poważnie a troche nie. podstawy są ja kożystam ze sklepu http://lizak.com.pl/ jak nie wiem co to dzwonie

2015-03-19 14:03:08
~Jan

Mogę polecić sklep internetowy Sexshop112.pl http://sexshop112.pl/71-lubrykanty- zele-olejki Mają ciekawy asortyment różnych lubrykantów

2013-11-03 10:34:45
~tili

Od dłuższego czasu stosuję lubrykant Yes na bazie wody (greensin.pl/lubrykanty-i-zele/38-y es-lubrykant-na-bazie-wody.html) Jestem z niego bardzo zadowolona, bo delikatnie i naturalnie nawilża miejsca intymne, nie podrażnia i można go stosować z prezerwatywami i zabawkami :)

2013-10-11 11:44:53
~malinka

Z dobrych lubrykantów które sama stosuję mogę wam polecić swiat-doznan.pl/p/1340698/14804492/ lelo-lubrykant-osobisty-150ml-na-ba zie-wody-lubrykanty.html Jest super opakowany i jak ktoś mieszka sam to może buteleczkę użyć jako ozdobę ;-)

2012-12-03 06:37:32
~Alżbetka

Po pierwsze na co zwrócić uwagę, przynajmniej w moim przypadku to ważne, żeby można było stosować żel z prezerwatywą. Dodatkowo fajnie, żeby dodatkowo, poza funkcją nawilżającą, miał też taką potęgującą doznania. Od jakiegoś czasu używam żelu Libidizer z Quality sex lab - i zdecydowanie, nie zmierzam zamienić go na inny:)

2012-11-12 16:27:12
~agata

Ja używam pjur med. Są na bazie wody i do tego naturalne. W końcu nie mam sucho ;) Przydatne są takie rzeczy

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.