wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Ćwiczenia pomagają rzucić palenie

12.02.2009
Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w rzuceniu palenia, bo wpływają na obszary mózgu związane z pociągiem do nikotyny - wykazały brytyjskie badania, o których informuje pismo "Psychopharmacology".

Naukowcy z University of Exeter wykorzystali funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI), aby sprawdzić jak mózgi palaczy reagują na widok papierosów po aktywności fizycznej.

W doświadczeniach wzięło udział dziesięć osób uzależnionych od nikotyny, które przez 15 godzin nie zapaliły ani jednego papierosa. Wszyscy mieli przez 10 minut pedałować na rowerku treningowym w umiarkowanym tempie. Następnie pokazano im 60 zdjęć, z których część przedstawiała papierosy, a jednocześnie ich mózgi zbadano przy pomocy fMRI.

Ta sama grupa przeszła później drugie badanie mózgu w czasie oglądania zdjęć, z tym, że wcześniej nie wykonywała żadnych ćwiczeń.

Obserwacje potwierdziły, że u osób niećwiczących widok papierosa nasilał aktywność mózgu w obszarach związanych z odczuwaniem przyjemności (tzw. układ nagrody) oraz ze skupianiem się na bodźcach wzrokowych. Natomiast po ćwiczeniach te same obszary nie były już aktywne, a palący przyznawali, że czuli mniejszy pociąg do papierosów.

1 2
REKOMENDACJA
2009-02-12 20:13:17
~arn

Nie chcesz przytyć w czasie rzucania palenia -polecam niskokaloryczne wildwestjerky.plANUj rozsądnie swoje odżywianie. Smaczne zdrowe proteinki suszonej wołowinki . Wiem, że powtarzam to często ale naprawdę warto spróbowac tej nowości

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.