wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Choroba Parkinsona - jak rozpoznać objawy?

fot. Thinkstock
19.04.2012

Wielu osobom choroba parkinsona kojarzy się jedynie z drżącymi dłońmi. Jednak to schorzenie znacznie bardziej poważne, i choć nie jest śmiertelne, znacznie obniża jakość życia chorych, prowadząc często do utraty samodzielności i poważnych wypadków. 

Choroba postępuje powoli, powodując zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym. - Przyczyna choroby nie jest znana, opisano jednak mechanizmy jej rozwoju. Bezpośrednim powodem wystąpienia dolegliwości jest niedobór dopaminy - produkowanej przez komórki nerwowe w obszarze mózgu zwanym substancją czarną.  Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, który odpowiada za przekazywanie sygnałów do komórek nerwowych w innych rejonach mózgu, a w konsekwencji koordynację ruchową i napięcie mięśni - mówi Agnieszka Wasik, specjalista chorób wewnętrznych, Klinika INVICTA.

- Choroba skutkuje utratą kontroli nad mięśniami, w wyniku czego pojawia się drżenie kończyn i głowy, spowolnienie ruchowe, zaburzenia równowagi i sztywność mięśni.  Pacjenci z czasem mają coraz większe trudności z poruszaniem się i wykonywaniem codziennych czynności. Przebieg i postępowanie choroby jest kwestią indywidualną, jednak w zaawansowanym jej stadium mówienie i przemieszczanie może być dla chorego poważnym problemem. 

Choroba Parkinsona jest jedną z bardziej powszechnych chorób układu nerwowego. Dotyka blisko 1,5 proc. populacji - częściej mężczyzn niż kobiet. Zazwyczaj pierwsze objawy pojawiają się u osób około 60 roku życia.

Przyczyna schorzenia wciąż nie jest znana, jednak lekarze wskazują na możliwe i prawdopodobne powody jej występowania. - Według niektórych badań skłonność do zachorowania może  być dziedziczna. Na pojawienie się zespołu objawów zwanych parkinsonizmem wpływ mogą mieć również mechaniczne uszkodzenia mózgu, oddziaływanie środków toksycznych lub wytwarzanie przez organizm substancji działających niszcząco na mózg - mówi specjalistka chorób wewnętrznych z Kliniki INVICTA. 

Wystąpienie objawów parkinsonizmu nie oznacza jednak, że pacjent cierpi na chorobę Parkinsona.

1 2
REKOMENDACJA
2017-03-13 19:55:33
~wojciech

To pioro to moze Parker <a nie Parkinson ???co???hehehehe

2012-11-15 10:25:58
~Mariola

Mój tata ma również parkinsona ,lecz czyba za póżno wykrytego .Tak mi go żal bo nie może mówić ,tylko pojedyńcze sylaby nie możr się poruszać swobodnie ,bo upada a o spacerach niema mowy non stop idzie do łazienki ,ale chyba z przyzwyczajenia ,bo nic tam nie robi tylko za moment trzeba po niego iśc.Rękę lewą ma dziwnie skrzywioną i w oóle to tragedia.Jest mi go bardzo żal Mama często odwiedza z nim lekarzy ,ale to na nic choroba postępuje i nic nie robią to niesprawiedliw

2012-05-13 19:54:04
~nero

Rozpoznanie choroby Parkinsona jest bardzo łatwe,-jeżeli z całej pólitrówki donosimy do ust i wypijamy ok. 324ml.to już należy rozpocąc leczenie.A wogóle to i tak lepszy Parkinson od Altzheimera,gdyż lepiej nie dopić niż zapomnieć wypić.

2012-05-03 12:46:22
~aktywator wody atara

Profilaktyka - pij i kąp się codziennie w wodzie z aktywatora Atara Golden a ZAPOMNISZ o chorobach i nowotworach . Jeśli jest już za późno ,….w ostatniej godzinie życia nie szukaj cudów . Współczuje chorym . Czytaj w necie aktywator wody Atara Golden . Zwykła woda strukturalna a jednak pomaga Woda strukturalna ma potężną moc - ciąża kobieca mam wodę strukturalną , gdzie powstaje nowe życie .

2012-04-20 20:44:00
~ewa

informacja dla PP - bardzo dobre polepszenie zycia daje leczenie chinskimi ziolami-nie wiem czy sa dostepne w polsce ale warto poszukac. zycze zdrowia:)

2012-04-20 14:43:46
~filut

W idzieliscie kogoś kto nie może trafić papierosem do ust?.Chyba że ma kaca.

2012-04-20 12:43:51
~dziadek

NFZ nic niepotrafi dla POlaka, "aldshahejmera" też , nawet niemają leków...

2012-04-20 01:23:06
~Krzyś

A ja mam pióro wieczne Parkinson na naboje z atramentem

2012-04-20 00:58:48
~Ziutek

Ja nie głosowałem na PO

2012-04-20 00:56:45
~PP

Ja mam 45 lat i od 7 choruję na parkinsona jest coraz gorzej ale pomagają mi dodatkowe tabletki wspomagające układ hormonalny oparte na bazie roślinnej

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.