wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Czkawka - czy jest powód by się nią martwić?

123RF
23.04.2012

Najczęściej pojawia się w najmniej odpowiednim momencie - na zebraniu w pracy, przed szkolną klasówką, na oficjalnej kolacji, czy w autobusie, do którego udało nam się dobiec.

Wystąpienie czkawki właśnie w takich chwilach nie jest wcale przypadkowe. Czkanie pojawia się na skutek podrażnienia nerwów przeponowego i błędnego, co prowadzi do gwałtownego skurczu przepony i mięśni oddechowych, z równoczesnym zamknięciem głośni, co powoduje charakterystyczny odgłos.

Do drażnienia nerwów dochodzi najczęściej na skutek stresu, nerwowego oddychania, np. podczas biegu, przejedzenia, spożycia zbyt ostrych lub suchych potraw, a także picia bardzo gorących lub zimnych napojów. Również zbyt duża dawka napojów alkoholowych często kończy się wystąpieniem czkawki tzw. "pijackiej". 

Czkawka to odruch pierwotny. Podczas przełykania następuje automatyczna zamknięcie wlotu tchawicy, mające na celu zabezpieczenie płuc przed dostaniem się do nich ciał obcych. Mechanizm ten działa już u płodów, przygotowujących się w łonie matki do oddychania. Właśnie dlatego u małych dzieci, czkawka pojawia się szczególnie często. Nie jest to jednak powodem do niepokoju.

Czkawka trwa zazwyczaj od kilku minut do kilku, a nawet kilkunastu godzin i ustępuje samoistnie. Jest zjawiskiem powszechnym i niegroźnym dla zdrowia. W niektórych przypadkach może jednak być objawem poważnych dolegliwości.  Niepokoić powinna czkawka przewlekła - trwająca dłużej niż dwie doby albo często nawracające ataki. Choć nie musi to świadczyć o poważnej chorobie, lepiej sprawdzić czy mimowolne skurcze przepony nie towarzyszą jakiemuś zaburzeniu. 

1 2 3
REKOMENDACJA
2012-12-11 19:16:21
~janusz

Do Małgorzaty wpis z dnia 28.04.2012 godzina 22:57:32 na temat czkawki PS. czy możesz mi przysłać nazwę tych tabletek na czkawkę od swojego wujka z Niemiec / podaje adres : mr.pajor@interia.pl

2012-05-07 15:36:35
~ewa

hej tu Ania z Wa-wy szukam sponsora, moje foty... http://www.wp3.pl/zapraszam_zainter esowanych/

2012-04-28 22:57:32
~Małgorzata

Kiedy miałam 16 lat czkałam przez 2miesiące,bylo to straszne.Leżałam w szpitalu,miałam mnóstwo zabiegów żeby ją zlikwidować i nic...Babci powiedzieli,że mieli takie 2 przypadki ,jeden od serca drugi guz mózgu a ja jestem 3przypadkiem.Miałam czkawkę od wirusowego zapalenia trzustki.Pomogły mi tab.które przysłał mój wujek lekarz z Niemiec.A w wypisie ze szpitala w rozpoznaniu miałam CZKAWKA! powraca od czasu do czasu,to nie zależy od jedzenia,stresu...mam tab. i biorę jak

2012-04-24 10:12:56
~ryba

jak zawsze panika w tytule czytam chcac dowiedziec sie o powaznych przyczynach a tu daja mi same rozwiazania !!!!!!! a co w sytuacji jesli czkawka sie pojawianotorycznie a wszystkie badania nie wskazuja zmian???????????? i co wtedy robic jesli czka sie okolo pol godziny 5 razy na dobe ? lekaze nic nie znajduja

2012-04-24 09:53:00
~hgft

siedzę w pracy i szukam ciekawych stron. Znalazłem stronę z humorem, polecam wam wszystkim niezłe kawały tam są wpisz na google "zapodaj betona"

2012-04-24 09:49:29
~Beata

Ja uważam, że na czkawkę nie ma nic lepszego od zjedzenia kawałka, czegoś słodkiego np. kostki czekolady, cukierka. Zawsze pomaga i czkawka zaraz znika.

2012-04-24 09:46:28
~hahaha

Ja zawsze rano przed pracą czytam solidną porcję mocnego czarnego dowcipu. Chcesz także spróbować i mieć cały dzień mieć uśmiech na twarzy? Wyszukaj na google "najlepsze betony w sieci" i poznaj świat czarnego humoru!

2012-04-24 09:34:01
~humor

Ja zawsze rano przed pracą czytam solidną porcję mocnego czarnego dowcipu. Chcesz także spróbować i mieć cały dzień mieć uśmiech na twarzy? Wyszukaj na google "najlepsze betony w sieci" i poznaj świat czarnego humoru!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.