wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Zawał serca - nietypowe objawy

fot. 123RF
25.04.2012

Ciągle zbyt wiele ofiar zawałów umiera z powodu zatrzymania akcji serca, zanim pomoc medyczna zdąży przybyć na miejsce. Wielu z tych śmierci dałoby się uniknąć, gdyby zawał został rozpoznany. Niestety, objawy nie zawsze wiąże się z tym zdarzeniem.

W czasie zawału serca dopływ krwi do mięśnia sercowego ulega poważnemu ograniczeniu - zwykle z powodu zablokowania jednego z naczyń wieńcowych. Początkowe uszkodzenie doprowadza do reakcji zapalnej, a w konsekwencji tworzenia się blizny (włóknienia). Zwłókniała część serca przestaje brać udział w tłoczeniu krwi, a może je nawet utrudniać.

Najczęstsze objawy
Reagować musimy, jeśli tylko poczujemy objawy, których wcześniej u siebie nie rozpoznawaliśmy. Na pewno nie warto czekać z dzwonieniem po karetkę do momentu, gdy pojawi się trwający ponad kwadrans charakterystyczny, gniotący, rozdzierający lub piekący ból w klatce piersiowej (za mostkiem). Ból może promieniować do szyi, obu ramion lub nawet do żuchwy. Mogą przy tym pojawić się dreszcze i osłabienie. Często pojawia się lęk.

Nietypowe objawy
Bywa, że zamiast bólu charakterystycznego dla zawału serca, pojawiają się inne, nietypowe objawy, które trudno powiązać z sercem. Międzynarodowe badania (z udziałem USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji) wykazały, że chorzy z nietypowymi objawami umierają trzykrotnie częściej, niż osoby z typowym bólem. Wszystko dlatego, że chorzy nie rozpoznają choroby, a sami lekarze przy nietypowych objawach częściej stawiają błędną diagnozę i nie leczą w odpowiedni sposób pacjentów.

Na co zwracać szczególną uwagę:

  • Pocenie się

Pocenie się podczas wysiłku lub upału jest czymś normalnym, ale gdy występuje bez wyraźnego powodu, powinno niepokoić, zwłaszcza jeśli jednocześnie pojawia się ból w klatce piersiowej, ramieniu, ręce, szyi lub dolnej szczęce (żuchwie) – to wynik obserwacji naukowców z University of Illinois w Chicago.

  • Bóle stawów

Mogą to być np. symetrycznie występujące bóle stawów łokciowych. Które częściej pojawiają się u kobiet. Lekarze czasami przegapiają chorobę i diagnozują ją jako np. grypę.

  • Bóle brzucha

Zawał wywołuje tzw. objawy atypowe, czyli piekący ból w górnej części brzucha, często połączony z nudnościami, wzmożoną potliwością i uczuciem lęku.

  • Nudności i wymioty

Zawał serca może objawiać się niewyjaśnionymi nudnościami i wymiotami.

  • Zadyszka

Może pojawić się uporczywa zadyszka wskutek niewydolności lewej komory.

  • Osłabienie, omdlenie

Często pojawia się niewyjaśnione osłabienie, zawroty głowy, omdlenie lub kombinacja tych objawów. Jest to czasem jedyny objaw zawału.

  • Występują bez wysiłku:

- Silne duszności
- Duże zmęczenie

Choroby układu sercowo-naczyniowego są główną przyczyną zgonów wśród pacjentów z przewlekłymi chorobami nerek. Z badań opublikowanych w piśmie “Clinical Journal of the American Society Nephrology” wynika, że duże zmęczenie u pacjentów dializowanych mogą oznaczać podwyższone ryzyko zawału serca.

Wzywaj pomoc
Zawał jest ciągle zabójcą numer jeden w społeczeństwach cywilizowanych, również w Polsce. Wielu chorych, nawet po rozpoznaniu dolegliwości, zwleka z  wezwaniem pogotowia, co ma bardzo niekorzystny wpływ na późniejszy stan zdrowia, a nawet szanse przeżycia.
Trzeba pamiętać, że im wcześniej pacjent z zawałem wezwie pomoc lub zgłosi się do szpitala, tym większe ma szanse na przeżycie.

Grupy ryzyka
Do zawału serca dochodzi z wielu powodów. Główną przyczyną zawału jest miażdżyca. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia objawów miażdżycy w organizmie są:
- Palenie tytoniu
- Cukrzyca
- Otyłość
- Alkoholizm
- Mało ruchliwy tryb życia
- Rodzinne występowanie choroby wieńcowej i zaburzeń gospodarki tłuszczowej
- Podwyższony poziom LDL-cholesterolu (tzw. złego cholesterolu)
- Nadciśnienie tętnicze
- Życie w stresie
 

ML/ESE/

REKOMENDACJA
2014-05-05 12:21:20
~Marek

Mój dobry znajomy też cudem przeżył zawał. Od tego czasu zmienił tryb życia, zastosował się do rad z kursu na stronie http://sercejakdzwon.pl. Teraz ma dużo lepsze wyniki i czuje się o niebo lepiej niż przed zawałem

2014-04-06 00:57:59
~Jarrek

Coś mi się dzisiaj przydarzyło i myślę, że z tym nie ma żartów. Tak pól godziny po intensywnym wysiłku, gdy już odpocząłem nagle zaczęło mnie uciskać w klatce piersiowej i momentalnie byłem cały mokry. Siedziałem i nie miałem siły ani wstać ani mówić, ręce były bezwładne. Pa kilku minutach było już dobrze wszystko odpuściło. Co robić? Czy coś z tym robić?

2013-12-12 07:54:43
~wzoltak

Miałem zawał 21 czerwca 2013r.rozległy z uniesieniem, byłem już prawie na drugim świecie, lekarze mnie uratowali. nie wiem jak dziękować. W ramach podziękowania dla lekarzy którzy mnie ratowali oraz załogi karetki wykonałem "laurkę" zobacz to tutaj: www.pozioma.pl

2013-08-07 22:59:57
~iwona

ja miałam miesiac temu rozległy zawał,natychmiastowa reanimacja przypadkowej pielegniarki uratowała mi życie.oprocz lekkich dusznosci( zwalałam na upał)nic wczesniej mnie nie bolało(nie pale nie pije nie biore narkotyków itd.to stres chybaprzyczynił sie do zawału lub tabletki antykoncepcyjne-brałam cilest 2,5 roku.

2012-07-15 10:32:44
~kop

zdrowe serce to w tych czasach PROFILAKTYKA inaczej ściśnie i tylko modlitwa zostanie do Boga / jak budować dom bez cementu albo gdy za mało materiału jak nie remontować i nie dbać o dom ,samochód itd.DLACZEGO nie remontujesz własnego organizmu a później zganiasz na Lekarza, Aptekarza / to każdy sam musi zadbać o siebie i własną rodzinę /trzeba chemię odtruć nie ma innego wyjścia i dobre suplementy pozdr.

2012-04-28 09:18:29
~chory

niema się już gdzie leczyc jesli do lekarza domowego tzw 1go kontaktu czeka się w kolejce miesąc tak bywa w przychodni na Przymorzu Kołobrzeska

2012-04-28 08:28:03
~Kelter

Do "mowa". "artykul tylko po to aby na glownej stronie pokazac cialo kobiety jak zwykle" Kłopoty z wzrokiem?

2012-04-27 11:03:39
~Mariusz

serce, to jeden z najbardziej złożonych mięsniowo organów. Niestety,ale niezdrowy styl życia da o sobie znać. Polecam picie dużej ilości soków z domowej wyciskarki soków...żadne tam kartoniki ze sklepu. Enzymy utleniaja się w 10 godzin po wycisku i trzeba pić to zaraz po wycisku. Niezastąpiony na serce i krążenie też Alkaredox N-1. Stosuję od 2 lat. Cisnienie mam 120/75-80, tetno 65, wiek 46 lat...zero nadwagi..

2012-04-26 18:41:05
~asia

mezczyzni maja to do siebie, ze na temat wygladu kobiet wiele mowia, ale o siebie nie dbaja, ja mojemu zamowilam catering easydiet, swiete rozwiazanie, bo nie musze mu gotowac, przywoza do niego do pracy i widze juz poprawe w jego wygladzie

2012-04-26 15:18:51
~Paula

Zawału można dostać ze strachu przed tym jak potraktują Cię lekarze i czy w ogóle przyjmą na wizytę lub do szpitala! Aż strach mieć jakiekolwiek objawy, bo potem to już nie zmartwienie o swój stan zdrowia, tylko nerwy związane z NFZ!!!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.