wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Arytmia - skąd się bierze i jak ją zdiagnozować?

Thinkstock
09.05.2012

Arytmia to każde zaburzenie podstawowego, miarowego rytmu serca. Przydarza praktycznie każdemu i dlatego zbyt często jest przez nas lekceważona. Nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, kłopoty z sercem uznajemy za chwilowe, myśląc, że ich przyczyną jest stres czy przemęczenie.

 
Serce to narząd napędowy układu krwionośnego - pompa tłocząca krew. Dzięki silnym skurczom dwóch przedsionków i dwóch komór, w ciągu jednej minuty tłoczy przez ciało aż 5 litrów krwi.
 
Skurcze, które odczuwamy, wywołują bodźce elektryczne, powstające w węźle zatokowym, utworzonym przez wyspecjalizowane komórki, znajdujące się w prawym przedsionku. Arytmia to każde zaburzenie tego działania - nieprawidłowy czas i brak regularności uderzeń serca. Mówi się o niej, kiedy na minutę serce uderza mniej niż pięćdziesiąt lub więcej niż sto razy.
 
Arytmii nie można lekceważyć, ponieważ jej skutki mogą być bardzo poważne.  Przede wszystkim, nawet z pozoru niewinne sygnały świadczą, że z sercem dzieje się coś złego. Zagrożone może być nawet życie. Sygnałami, na które warto się uwrażliwić, jest przyspieszone lub zbyt wolne bicie serca, niepokój, nawet duszności i osłabienie.
 
Groźne migotanie
Migotanie przedsionków jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca. Na tę dolegliwość cierpi tak duża część populacji, że zaczyna się mówić o chorobie w kategoriach epidemii. Coraz wcześniej, zdarza się, że występuje nawet przed 40-tką.
 
Migotanie przedsionków to zagrażająca życiu całkowicie niemiarowa, bezładna czynność serca. Objawami mogą być duszności, uczucie kołatania, szybkie męczenie się, bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy, omdlenia. Jeśli występują takie objawy, konieczne jest badanie EKG.
 
Konsekwencją migotania przedsionków może być obniżenie tolerancji wysiłku, powiększenie się jam serca czy powikłania zakrzepowo- zatorowe.
 
Jeszcze groźniejsze jest migotanie komór, podczas którego dochodzi do chaotycznej pracy serca, co może zakończyć się śmiercią. 
 
1 2
REKOMENDACJA
2014-05-11 22:33:58
~Mariusz

W przypadku mojego znajomego arytmia występowała z powodu nieodpowiedniego trybu życia: stres i zła dieta. Mimo , że brał leki nic to nie pomagało, więc zainteresował się naturalnymi sposobami. Mówił, że pomógł mu m. in. kurs na stronie http://www.sercejakdzwon.pl

2012-05-14 11:18:27
~Migrena

Ja mam zaburzenia układu przedsionkowe (zdiagnozowane prawie 7lat temu) miałem masę badań łącznie z tarczycą. Kardiolog przepisał mi beta-adrenaliki w najmniejszej dawce pomagają serce trzyma rytm. Lekarze twierdzą że to nerwy+wrażliwy układu wegetatywny+moje silne migreny. Nie mam żadnej wady serca a mimo to choruję najgorsze jest to że sam nie wiem na co.

2012-05-10 21:04:59
~sponsor

ewa a czy masz tez penis i jądra? jak tak to odpisz.

2012-05-10 11:12:34
~cukrzyk

odkąd leczę się na cukrzycę moje serce zaczęło bić równo i miarowo, wcześniej miałem katastroficzną niewydolność krążeniową także uważajcie bo często chodzicie z nierozpoznaną cukrzycą,

2012-05-10 11:09:35
~ewa

hej mam 21 lat i szukam pana, który pomoże sfinansować moją szkołę w zamian oferuję miłą zabawę... http://www.wp3.pl/czekam_na_ciebie/

2012-05-10 10:55:51
~sercowiec

tak zgadzam się, artykuł dobry... Jednak dla mnie zabawne jest stwierdzenie kardiologów, że nie można ignorować i trzeba sprawdzać, ok zgadzam się, jednak z własnego doświadczenia wiem, jak trudno jest dostać się do kardiologa, a już nie mowie o takim który zna się na swojej robocie, sama jestem po operacji serca, a do kardiologa na wizyte kontrolna, na którą rejestrowałam sie w MARCU dostałam sie dopiero na PAŹDZIERNIk...

2012-05-10 10:51:58
~realista

Artykuł jest naprawdę dobry i jako ogólnie sygnalizujący problem na wystarczającym poziomie. Dlatego uważam komentarze krytyczne za pozbawione sensu. Akurat ja mam o problemie pojęcie, przeszedłem dwie ablacje i dużo czytałem literatury fachowej przed podjęciem decyzji. Na każdym forum są dziesiątki krzykaczy którzy wyrażają swoje głupie opinie nie mając o temacie zielonego pojęcia.

2012-05-10 10:44:27
~cukrzyk

w moim przypadku była to cukrzyca, przeżyłem 10 lat horroru z nieleczoną cukrzycą bo lekarzom nie przyszło do głowy że to mogła być cukrzyca, leczyli mnie na nadciśnienie tymczasem ja dostawałem ostrej niewydolności krążeniowej gdy miałem wysoki cukier, lekarzom wystarczyło zbadanie krwi z palca na listek żeby stwierdzić że nie mam cukrzycy a gdzie test obciążeniowy glukozą? a gdzie krzywa cukrzycowa? także sam sobie stwierdziłem cukrzycę, miliardy łożone na służb

2012-05-10 10:41:07
~luba

"..Dzieci, nie macie za dużo czasu zanim powrócę jako Sędzia. Żyjecie w okresie pomiędzy dniem dzisiejszym a Moim dniem Sądu Ostatecznego, który odbędzie się przy Moim Powtórnym Przyjściu, a który musicie mądrze wykorzystać, aby przygotować swoje dusze. Moim obowiązkiem, jako Waszego Boskiego Zbawiciela jest to, aby poprowadzić was, pouczyć i odsłonić przed wami drogi, które was niezawodnie przygotują na wejście do Mojego Raju..."

2012-05-10 10:34:36
~tralala

przestancie sie bawic w lekarzy i wypisywac artykuly na tematy o jakich nie macie pojecia.potykania i kolatania serca to wcale nie musi byc arytmia.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.