wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Antyoksydanty - czy są bezpieczne?

fot. SPL/EastNews
05.06.2012

Jeszcze do niedawna antyoksydanty były nazywane bohaterami. Zwalczając wolne rodniki, stały się sprzymierzeńcem w walce z chorobami nowotworowymi.

Przeprowadzono jednak wiele badań, podważających dobroczynne działanie antyoksydantów na nasz organizm, a niektóre spośród nich dowodzą nawet ich szkodliwości.

Jak to działa?
Wolne rodniki działają jak utleniacz na sąsiednie komórki. Od strony chemicznej są to cząsteczki, które na skutek złych nawyków żywieniowych, palenia papierosów i zanieczyszczenia środowiska utraciły jeden ze swoich elektronów. Chcąc odzyskać utracony elektron, kradną go sąsiedniej komórce, co powoduje, że traci ona swoją funkcję poprzez uszkodzenie DNA i niszczenie białek.

Niszczenie komórek przez wolne rodniki osłabia organizm i zwiększa ryzyko wielu chorób – w tym nowotworów. Lekiem na całe zło miały być antyoksydanty, które neutralizując wolne rodniki, miały chronić przed zniszczeniem inne komórki. Na początku polecano antyoksydanty dostępne w produktach naturalnych, następnie zaczęto produkować liczne suplementy, bogate w te cudowne substancje. Jak się później okazało - chemicznie wyprodukowane antyoksydanty mogą nie tylko nie pomagać w leczeniu chorób, ale także przyspieszać ich występowanie i rozwój.

Należy też pamiętać, że wszystkie antyutleniacze, w określonych okolicznościach mogą zadziałać jak proutleniacze i przynieść efekt dokładnie odwrotny od zamierzonego.

Beta karoten - sposób na raka
Beta karoten jest to prowitamina witaminy A. Neutralizuje wolne rodniki w organizmie i stosowany jest w leczeniu chorób oczu i skóry. Ze względu na swoje antyoksydacyjne właściwości masowo spożywany był przez kilka lat w USA.

W wielu osobnych badaniach zaobserwowano, że palacze i osoby narażone na kontakt z azbestem, które spożywały duże ilości beta karotenu nie tylko nie uchroniły się od raka płuc, ale wręcz dodatkowo naraziły na jego wystąpienie.

Zaobserwowano, że u palaczy beta karoten zwiększa zachorowalność na raka płuc o ponad 25 proc., zanotowano również kilkunastoprocentowy wzrost śmiertelności. W związku z wynikami badań, Narodowy Instytut Zdrowia w USA wydał oświadczenie, w którym zaleca się unikanie beta karotenu przez osoby narażone na kontakt z dymem tytoniowym oraz z azbestem.

1 2
REKOMENDACJA
2014-03-06 03:40:04
~antek

więcej informacji znajdziecie na www.feeldate.com

2012-06-13 10:15:50
~Franek

Pomieszanie z poplątaniem. 1. Prawda: naturalny antyoksydant jest lepszy niż syntetyczny. 2. Fałsz: antyoksydanty w pigułkach są syntetyczne. Ad.1 i 2:W roślinach substancjom czynnym towarzyszą fitoskładniki, ułatwiające przyswajanie i regulujące je. W syntetycznych pigułkach ich nie ma. Ale są firmy wytwarzające pigułki z roślin w sposób nie niszczący fitoskładników, I te pigułki spokojnie można brać. Celowo nie podaję nazw, by nie reklamować.

2012-06-13 09:52:35
~wiola

I już po problemie z nadmierną wagą. Ja ją pokonałam dzięki stronie www.bede-szczupla.pl. Też nie mogłam sobie poradzić i to przez długie lata, a teraz ciesze się w końcu ze swojego szczupłego wyglądu.

2012-06-13 06:35:51
~Adam MD

Uwaga, artykuł pisał laik i nie ma pojęcia o fizjologii naszego ciała. Wolne rodniki nie powstają na skutek "złego, żywienia, palenia i zanieczyszczenia środowiska" tylko są naturalnym zjawiskiem biochemicznym pozostającym po normalnych procesach metabolicznych zwierzęcych komórek! Są bardzo potrzebne do sygnalizowania REDUKCJI ( uwaga dla nieuków: zwrot chemiczny ) i w obronie przed intra-komórkowymi bakteriami jak rickettsia!.

2012-06-12 23:54:39
~szer

najlepsza dieta - po prostu cud, super cud i to za darmo zamknij ryj i nie zryj, podnieś dupe z fotela i lataj jak karuzela. Schudłem 15 kg

2012-06-12 23:21:18
~ALKA

UWAGA, UWAGA !!! Nie mozna sprawdzic zarobkow nikogo w Polsce, ten proces jest NIELEGALNY !!! Nie mozna wejsc na zaden "site" ICH ZAROBKI, poniewaz cos takiego NIE ISTNIEJE, jest to ZARABIANIE NA TYCH CO OTWIERAJA !!!

2012-06-12 20:07:04
~jp-pp

Tylko gorzała jest lekartwem na nowotwory.

2012-06-12 16:41:08
~as

Teraz możesz sprawdzić całkowicie za darmo zarobki dowolnej osoby. Wystarczy, że znasz jej imię, nazwisko i adres zamieszkania. Wejdź na www.ichzarobki.pl

2012-06-12 12:10:25
~sethur

Zacznij inwestować i tworzyć pasywny zarobek, przeczytaj więcej na justbeenpaid.manifo. com i sprawdź jak możesz tego dokonać.

2012-06-12 11:25:01
~b

amerykańskim naukowcom nie warto wierzyć w tym temacie, wszyscy są sprzedani koncernom farmaceutycznym, a w interesie tych ostatnich jest, by ludzie nie byli zdrowi. witamine C i E można przyjmować w wielkich ilościach a jej nadmiary są usuwane z organizmu. akurat amerykanów to bardzo wielu umiera z powodu ich NIEDOBORU, bo żywią się tylko hamburgerami i czipsami, popijając colą. a farma mafie zacierają rączki.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.