wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Jak obniżyć poziom cholesterolu?

fot. Thinkstock
11.06.2012

Obecnie już jedna na pięć osób narażona jest na negatywne następstwa związane z podwyższonym cholesterolem we krwi. Na szczęście  w naturalny sposób możemy  wpłynąć na jego poziom - wystarczy zastosować kilka skutecznych trików dietetycznych, by raz na zawsze zniwelować ryzyko miażdżycy i chorób serca.

Jak podkreśla znany w świecie specjalista w dziedzinie chirurgii i chorób naczyniowych, prof. Walter Hartenbach, cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niekorzystny jest nadmiar tzw. złego cholesterolu - LDL i niedobór dobrego - HDL. Ten pierwszy to beta lipoproteina o małej gęstości,  która odpowiada za tworzenie blaszek miażdżycowych w tętnicach. Drugi natomiast to alfa lipoproteina o dużej gęstości, która usuwa ze ścian naczyń krwionośnych złogi cholesterolu.

Cholesterol spełnia w organizmie wiele funkcji: bierze udział w tworzeniu hormonów sterydowych, kwasów żółciowych, witaminy D i stanowi także składnik błon komórkowych. Część cholesterolu wytwarzana jest w naszych wątrobach, jelitach oraz skórze. Dostarczamy go również do organizmu wraz z pożywieniem.

Wysoki poziom cholesterolu rzadko jest uwarunkowany genami, w dużej większości przypadków stanowi skutek nieprawidłowego odżywiania. Dieta bogata w tłuszcze nasycone oraz cukry proste sprzyja podwyższeniu jego poziomu we krwi. Bywa to niezwykle groźne dla naszego zdrowia, a głównym problemem jest odkładanie się cholesterolu w tętnicach wieńcowych, zaopatrujących serce w krew. Może to skutkować zawałem lub zaburzeniem jego prawidłowej pracy.

Dzienna dawka cholesterolu, jaką możemy przyjąć wraz z pokarmem, nie powinna przekraczać 300 mg. Dodatkowo nasza dieta powinna być bogata w antyoksydanty (witaminy C, E, beta karoten, taniny, polifenole, selen i in.), a także w błonnik, które skutecznie obniżają poziom szkodliwego cholesterolu LDL, podwyższając jednocześnie HDL.

By naturalnie obniżyć poziom cholesterolu, najlepiej zastosować odpowiednią dietę.  Przedstawiamy kilka propozycji zamienników produktów dla typowych posiłków w naszych jadłospisach. Pozwolą one zredukować poziom cholesterolu i poczuć nam się lekko i zarazem zdrowo.

1 2
REKOMENDACJA
2013-11-03 21:28:35
~kasia4321

Błonnik w diecie jest bardzo ważny, bo jest głównym składnikiem pomagającym w prawidłowym funkcjonowaniu jelit.

2013-10-23 06:52:31
~iksa

Ja profilaktycznie Jeliton sobie piję bo wiem, ze ten błonnik wydala cholesterol z jelit zanim się wchłonie

2013-06-19 12:04:07
~tosia

http://jakobnizyccholesterol.pl/ fajna strona o tym jak obnizyć cholesterol

2013-01-16 11:19:30
~ggg

Na stronie http://www.naturala.pl/tag/151/jak_ obnizyc_cholesterol poczytajcie jeszcze

2012-07-06 08:00:24
~weronika

Od kilku tygodni nie mam już problemu z cholesterolem, ale zajęło mi sporo czasu by w końcu odebrać pozytywne wyniki badań. Stosowałam suplement zawierający błonnik z owsa Betalip oraz byłam na specjalnie ułożonej diecie. Dużo też ćwiczyłam i pływałam.

2012-06-15 19:50:07
~marcelina

Osobiście mogę polecić suplement, który przyjmowałam gdy miałam złe wyniki - Betalip, skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi.

2012-06-14 12:02:41
~G

213 a obecnie około 300. Mój mąż nie oszczędza się waży jakieś 120kg i cholesterol zawsze super 160-170. To tak jak z zębami. On w życiu nie miał plomby a ja biegam do dentysty co pół roku. Tutaj tez genetyka. Takie rodziny;-)))))

2012-06-14 11:59:46
~G

to jest efekt jojo. dlaczego nikt nie robi nam badań z przepływu krwi w tętnicach? czy są zwężone? Znam przypadki kiedy ludzie umierali z wzorowym cholesterolem a mieli zapchane tętnice. Wykonuje się również badania z zakresu prawidłowego funkcjonowania wątroby. zwykły lekarz rodzinny to śmierć - idziesz z wynikami krwi a on wypisuje ci receptę. Taka osoba to kat. Mogę tylko dodać, ze jestem młoda szczupłą osoba która nie lubi tłuszczu a cholesterol w wieku 18 lat miałam

2012-06-14 11:54:17
~G

Artykuł odgrzebany chyba z przed 15 lat. Największym czynnikiem jest genetyka, poza tym nie ważne jest ile mamy tego cholesterolu we krwi tylko czy on się nam odkłada. Ten zły cholesterol też spełnia swoją funkcję. Najprościej mówiąc zalepia wszelkie uszkodzenia wewnątrz organizmu, tzw rany wewnętrzne. Obecnie nie patrzy się już tak bardzo na tzw zły cholesterol LDL lecz na poziom trójglicerydów i poziom ciśnienia. Ale i to nie wszystko, nie dajcie sobie wmusić lekarstw bo

2012-06-14 11:40:17
~tss

Niedobór cholesterolu grożny dla życia - http://www.stachurska.eu/?p=1546 . Książkę prof. Hartenbacha najlepiej jest przeczytać samodzielnie :-)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.