wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Elastografia - nowe narzędzie w diagnozowaniu raka

East News
20.06.2012

W walce z chorobami nowotworowymi, a raczej w procesie diagnozowania tych dolegliwości pojawiło się nowe narzędzie - badanie elastograficzne. Na czym polega, kiedy się je wykonuje i czego można się dzięki niemu dowiedzieć?

Elastografia to metoda diagnostyczna polegająca na pomiarze właściwości mechanicznych (elastyczności) tkanki przy pomocy ultradźwięków.

- Uciskając badaną strukturę równocześnie rejestrujemy odbicie ultradźwięków i w ten sposób szacujemy jej sprężystość - tłumaczy lek. med. Wojciecha Kuziemskiego, specjalistę radiologa z Kliniki Invicta w Gdańsku. -  W elastografii używa się konwencjonalnego aparatu ultrasonograficznego wyposażonego w dodatkowy przetwornik, który znajduje się w głowicy.
Badanie, zwane „palpacją przez obrazowanie” jest nowoczesną metodą obrazowania ultrasonograficznego. Zasada elastografii polega na stosowaniu niewielkiego ucisku na badany narząd głowicą USG. - Zmiany złośliwe, w tym nowotwór sutka, zazwyczaj charakteryzują się zmniejszoną sprężystością w porównaniu z otaczającą je tkanką - wyjaśnia dr Wojciech Kuziemski. - Wielkość odkształceń tkanek pod wpływem ucisku jest przetwarzana i przedstawiana za pomocą kolorowych map tzw. elastogramów. Zakres barw od czerwonej do niebieskiej wskazuje na wzrastającą twardość obrazowanych tkanek. Kolor czerwony oznacza tkanki miękkie, zielony - o średnim stopniu twardości, niebieski to tkanki twarde - dodaje radiolog.Kolorowe elastogramy widoczne są na monitorze, jednocześnie z tradycyjnymi obrazami USG, co ułatwia lekarzowi analizę badanej zmiany. Zmiana nowotworowa charakteryzuje się twardością. Na ekranie widoczna jest więc w kolorze niebieskim. - Interpretacja obrazów polega na porównaniu zmienionych obszarów ze schematami np. skalą Tsukuba. Dzięki temu możliwe jest zaliczenie zmiany do grupy mniej lub bardziej podejrzanych o charakter nowotworowy - tłumaczy dr Kuziemski.

Choć badanie jest właściwie tylko uzupełnieniem (rozszerzeniem) klasycznego badania USG, pozwala ono na znalezienie zmian, które nie zawsze są widoczne podczas tradycyjnego badania ultrasonografem. - Dzięki temu możliwe jest  ustalenie bardziej prawdopodobnego rozpoznania. Elastografia pomaga również precyzyjniej wskazać obszary, w przypadku których konieczne jest wykonanie biopsji - ocenia lekarz.

Choć elastografia zwiększa szansę na postawienie diagnozy, nie może zastąpić pobrania próbki zmiany i wykonania szczegółowych badań. - Elastografia jest też ważną przesłanką w wyborze miejsca nakłucia w zmianach wieloogniskowych - podkreśla radiolog.

Niestety na obecnym poziomie medycyny, niepodejrzany wynik elastografii nie wyklucza jednak jednoznacznie uzłośliwienia zmiany. - Nie jest więc tak, że jest ona badaniem zastępującym biopsję czy zmniejszającym częstość "niepotrzebnych" biopsji - mówi dr Kuziemski. - Według prof. Wiesława Jakubowskiego, autorytetu w dziedzinie polskiej ultrasonografii, nie udowodniono do tej pory rzeczywistej przydatności tej techniki w diagnostyce różnicowej zmian ogniskowych w sutkach. Elastografia wydaje się być obiecującą techniką o nieznanej jeszcze czułości  i wartości prognostycznej w typowaniu pacjentów do BAC (biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej). Nie jest to jednak badanie przesiewowe. Obecnie stanowi raczej rozszerzenie metod dotychczasowych, prowadzące do maksymalnie dokładnej diagnozy. Nie zmienia jednak praktycznego złotego standardu, że „odpowiedź jest na końcu igły biopsyjnej”. W chwili obecnej elastografia nie służy do wykrywania i  monitorowania zmian, ale do uściślenia diagnozy - podkreśla radiolog.
 

AD/mmch

REKOMENDACJA
2015-05-11 01:44:38
~Michu

Od niedawna jest możliwość wykonać elastografię zarówno wątroby jak i tarczycy, piersi itd. w Gdańsku w Centrum USG Diagnoson. Więcej info na stronie: http://www.diagnoson.pl/in dex.php/elastografia-gdansk/

2014-04-03 21:12:39
~marcinI

Wszystko o elastografii: http://elastograf.pl

2012-06-23 09:51:23
~ewa

Nie jest łatwo zdrowo się odżywiać, to wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem.Nie mogłam znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg!. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gb eres).Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

2012-06-22 20:12:49
~asd

Teraz możesz sprawdzić całkowicie za darmo zarobki dowolnej osoby. Wystarczy, że znasz jej imię, nazwisko i adres zamieszkania. Wejdź na www.ichzarobki.pl

2012-06-22 19:41:05
~anga

mam raka, a markery zawsze były w normie...

2012-06-22 19:01:41
~ewa

Warto sie zastanowic, bo to nie jest tak, jak to wyglada. Tez nie potrafilam schudnac skutecznie.Koszmar jakis... Jednak znalazlam w necie strone www.bede-szczupla.pl i w koncu wiem jak tego dokonac i w koncu jestem szczesliwa.

2012-06-22 17:58:05
~ds

Teraz możesz sprawdzić całkowicie za darmo zarobki dowolnej osoby. Wystarczy, że znasz jej imię, nazwisko i adres zamieszkania. Wejdź na www.ichzarobki.pl

2012-06-22 17:43:29
~asd

Teraz możesz sprawdzić całkowicie za darmo zarobki dowolnej osoby. Wystarczy, że znasz jej imię, nazwisko i adres zamieszkania. Wejdź na www.ichzarobki.pl

2012-06-22 17:23:47
~ada

Najgorsze i szkodliwe jest badanie mammograficzne.Nam ginekolog podczas badań(bo zawsze mąż jest podczas badań u ginekologa i podczas porodów)zalecił masowanie piersi i to powoduje unikną raka.

2012-06-22 14:24:17
~Amir

Wystarczy test ciążowy. Nawet w Klanie było, kobitka myślała, po tescie ciążowym, że jest w ciąży, niestety okazało się, że to jest nowotwór. A dlaczego? bo w teście ciążowym bada się obecność tego samego czynnika co w ciąży.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.