wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

6 milionów kobiet żyje z tą chorobą

fot. Thinkstock
22.06.2012

Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet. Rocznie mamy prawie 1,4 miliona nowych zachorowań, a prawie pól miliona kobiet co roku umiera z powodu tego nowotworu.

Szacuje się, że obecnie na świecie żyje ponad 6 milionów kobiet, u których rozpoznano raka piersi – jest to najczęstsza przyczyna chorobowości nowotworowej na świecie. Nowotwór ten najchętniej „atakuje” kobiety w Ameryce Północnej, Europie, Australii, a także w Afryce Północnej i w większości krajów Ameryki Południowej.

W Polsce co roku wykrywanych jest prawie 15 tysięcy nowych przypadków zachorowań na raka piersi.         

Czynniki ryzyka                                       
Nowotwór ten w zdecydowanej większości dotyczy kobiet, najczęściej po 50. roku życia (w 80 proc. przypadków). Czynnikiem ryzyka rozwoju tego guza jest wczesna pierwsza miesiączka i późna menopauza, długotrwałe stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) oraz doustna antykoncepcja hormonalna, szczególnie gdy stosowana jest po 45. roku życia.Przejściowy wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi występuje w ciąży, jednak po porodzie ryzyko to jest minimalizowane między innymi dzięki ochronnemu działaniu karmienia piersią. Wpływ na rozwój raka piersi ma również późna pierwsza ciąża (po 30. roku życia), otyłość, dieta bogata w tłuszcze, alkohol, a także narażenie na promieniowanie jonizujące i występowanie łagodnych stanów chorobowych piersi.

Czynniki genetyczne i rodzinne mają wpływ na rozwój znaczącej liczby nowotworów sutka. Rak piersi u matki i siostry 14-krotnie zwiększa zachorowanie na ten nowotwór. Dużą predyspozycję do rozwoju raka sutka dają również niektóre genetyczne zespoły na przykład: BRCA1 (dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia raka jajnika), BRCA2 (może prowadzić do rozwoju raka sutka u mężczyzn) oraz inne rzadko występujące zespoły takie jak zespół Lynch II, zespół Li- Fraumeni i zespół Klinefeltera.                                                                       
Profilaktyka                                           
Profilaktykę w raku piersi można podzielić na pierwotną - unikanie czynników ryzyka i wtórną, do której należą badania przesiewowe. Najbardziej podstawowym badaniem przesiewowym jest samobadanie piersi, najlepiej w pierwszej fazie cyklu, po miesiączce. Samobadanie powinno rozpocząć się od oglądania piersi w lustrze, gdzie stwierdzić można nowo powstałe zmiany, na przykład asymetrię sutka, wciągnięcie brodawki sutkowej czy zmiany w postaci wyprysku na skórze piersi.

1 2
REKOMENDACJA
2012-06-27 17:21:13
~gość

Nie wiem co to rak piersi.W mojej rodzinie jak z ojca strony tak i mamy nikt nie chorował na raka i ja badam się chodz mam63-lata i nie mam.miałam gozki ale to było przyczyną nieściągnięcia całego pokarmu.Robiłam badania USG jak i mammografie i co nie ma nic.Piersi masowałam co jakiś czas.Dziś nie ma śladu po gózkach i nie ma raka.U męża nikt nie chorował na raka a mąż zachorował na raka płuc z przeżutami.Skąd to się bierze?On nie ma siły chodzić a ja śmigam choć ni

2012-06-25 12:49:14
~kobieta pracująca

główne przyczyny nowotworów u kobiet (i nie tylko nowotworów piersi), to:przepracowanie i związany z tym wszechobecny stres,który nierozładowany jest początkiem większości chorób, nie tylko nowotworowych; stres zaburza przede wszystkich pracę ukł.hormonalnego pracę tego układu destabilizuje też zaburzone pole energetyczne przez większość urządzeń elektrycznych m.in. roboty, suszarki; czas w kuchni wśród całej gamy urządzeń elektr. wpędza kobiety w choroby nowotworowe i

2012-06-25 11:53:02
~realista

chorobowość?

2012-06-25 11:31:38
~zosia

Njlepiej zmienić swoje nawyki żywieniowe i zacząć zdrowo się odżywiać, wtedy na pewno zmniejszymy ryzyko zachorowań, polecam www.idealnafigura.com/slomczynska, konsultant wellness pomoże nam ustawić odpowiednią dietę, ja tak zrobiłam, jestem bardzo zadowolona,zniknęły bóle główy i nie przespane noce, codziennie rano czuje się wypoczęta i wyspana, a od lat miałam z tym problemy, po drugie schudłam 8 kg, wagę swoją utrzymuję juz od roku,polecam każdemu

2012-06-25 10:42:50
~TERESA

KOBIETY TO WSZYSTKO WIEDZĄ, ALE CO MOGĄ ZROBIĆ W KRAJU W KTÓRYM BYLE JAK SIĘ JE BADA, PO DIAGNOZIE NA LECZENIE MUSZĄ CZEKAĆ KILKA MIESIĘCY, A NAWET LAT, NIE STAĆ JE NA LEKI....JAK TU PRZEZYĆ PANIE PREMIERZE ? ? ? ? ?

2012-06-25 10:19:47
~iluminator

Autor tego artykułu powtarza płytkie komunały. Mammografia nie chroni przed rakiem ! Wczesne wykrycie nowotworu daje większą szansę organizmowi do wdrożenia samoleczenia przy stworzeniu odpowiednich warunków, ale nie daje gwarancji wyleczenia ani przeżycia. Wszystko zależy od stopnia złośliwości nowotworu i stanu emocjonalnego kobiety. 11 lat temu przeżyłam bardzo złośliwą odmianę raka piersi, przy rokowaniach lekarzy: 2 miesiące życia. www.rakpiersi.wizytowka.pl

2012-06-25 08:06:53
~Olek

Szczupła sylwetka i pozostawanie w dobrej formie kojarzy się z ciężką pracą i odmawianiem sobie wszystkiego, co dobre. Tymczasem istnieje cała masa rzeczy, które możemy robić, by poprawić swój wygląd i kondycję, a które są przyjemne i pożyteczne. Bo jesz ulubione posiłki i tracisz na wadze. Tłuszczyk się spala sylwetka szczupleje ja tak pozbyłem się 15 kg dwa lata temu i do dziś trzymam wagę. Polecam (kalorie-zdrowia.pl)

2012-06-25 08:06:22
~Ewa

Dokonałam kilku prostych zmian w swojej diecie to dało mi możliwość oczyszczenia organizmu i podniesienia w nim poziomu energii. Zdobyłam się tylko na odrobinę wysiłku, zaczęłam przestrzegać kilku jasnych zasad dotyczących odżywiania się, A już po tygodniu poczułam się lepiej. Po miesiącu miałam mniej o 4 kg. A po dwóch 7 kg i 4 cm w talii mniej. Jadłam nadal ulubione posiłki, mimo to chudłam. kalorie-zdrowia.pl Polecam wszystkim te programy.

2012-06-24 23:27:38
~sd

Teraz możesz sprawdzić całkowicie za darmo zarobki dowolnej osoby. Wystarczy, że znasz jej imię, nazwisko i adres zamieszkania. Wejdź na www.ichzarobki.pl

2012-06-24 22:49:33
~asd

Teraz możesz sprawdzić całkowicie za darmo zarobki dowolnej osoby. Wystarczy, że znasz jej imię, nazwisko i adres zamieszkania. Wejdź na www.ichzarobki.pl

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.