wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Rekonstrukcja piersi

123RF
26.06.2012

Wypadki, oparzenia, ale przede wszystkim choroby nowotworowe - to najczęstsze przyczyny utraty piersi przez kobiety. Podstawową metodą leczenia raka piersi jest amputacja tej części ciała. I choć zabieg ten ratuje życie, pozostawia trwały ślad zarówno na ciele, jak i psychice kobiety.

Bo piersi to najważniejszy atrybut kobiecości. Wiele pań po amputacji nie potrafi zaakceptować swojego wyglądu - tracą pewność siebie, czują się nieatrakcyjne, gorsze, ze wstydu przed nagością rezygnują z życia seksualnego, odsuwają od męża czy partnera. W medycynie taki stan określany jest jako half woman complex - czyli kompleks połowy kobiety. 

Na szczęście chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna jest dziś na bardzo wysokim poziomie i dzięki specjalistom w tej dziedzinie, kobieta po amputacji, może odzyskać zarówno dawny wygląd, jak i dobre samopoczucie.

W Polsce zabiegi rekonstrukcyjne wykonuje się od około 30 lat, mimo to nadal tylko nieliczne Amazonki decydują się na operację odtwórczą. Przyczyn jest wiele - od ekonomicznych, przez strach przed kolejną operacją, po niewiedzę na temat możliwości odtworzenia piersi.

Do niedawna poważnym utrudnieniem był też brak wykwalifikowanych lekarzy, zajmujących się tego typu zabiegami i placówek, gdzie je wykonywano. W tym względzie sytuacja na szczęście się zmieniła. Dlatego zamiast całe życie używać protezy i ukrywać pod grubymi swetrami deformację, warto przynajmniej wybrać się na konsultację do specjalisty i dowiedzieć o możliwość rekonstrukcji.  Kobiety, u których postawiona została diagnoza - rak, ale amputację mają dopiero przed sobą, mogą dowiedzieć się o możliwość rekonstrukcji natychmiastowej. 

W niektórych przypadkach (decyduje o tym onkolog) pierś można odtworzyć natychmiast po amputacji, podczas tego samego znieczulenia. Kwestiami decydującymi są tu wielkość piersi (zabieg możliwy w przypadku niedużego biustu) lub rodzaj operacji (jednoczesna rekonstrukcja jest możliwa w przypadku mastektomii podskórnej, z zaoszczędzeniem całej skóry pokrywającej pierś). 

Takie rozwiązanie nie tylko oszczędza ból i strach związany z koniecznością poddania się drugiej operacji, ale pozwala też kobiecie uniknąć szoku na widok zniekształconego ciała i depresji, która bardzo często jest skutkiem mastektomii. Po kilku dniach w szpitalu pacjentka, u której możliwe było takie rozwiązanie, wychodzi do domu z obiema piersiami i nie musi się obawiać, że ktoś dostrzeże z jakim zmagała się problemem.  Jeśli rekonstrukcja natychmiastowa nie jest możliwa, warto zastanowić się nad operacją w późniejszym terminie.

1 2
REKOMENDACJA
2012-08-13 14:59:50
~myszka

Może do tego samego partacza .... a możesz napisać który to ?

2012-06-27 19:53:10
~rozpaczona

Tylko gdzie się udać jak lekarz zrobi zle rekonstrukcję :(

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.