wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Ile wody należy pić?

123RF
02.07.2012

Pijemy za mało czy za dużo? Dorosły człowiek powinien przyjmować co najmniej dwa litry płynów dziennie – chodzi również o te zawarte m.in. w zupach, owocach czy warzywach. Specjaliści biją na alarm: mamy znikomą wiedzę dotyczącą nawadniania organizmu, a modne noszenie plastikowej butelki z wodą nie jest poparte wiedzą.

Ludzki organizm w około 60 proc. składa się z wody (u noworodka może być jej nawet do 75 proc.). Odgrywa ona istotną rolę w wielu procesach fizjologicznych, m.in. w trawieniu, regulacji temperatury ciała czy transporcie składników odżywczych. Woda wchodzi w skład limfy, osocza krwi, kości, szkliwa zębów i tkanki tłuszczowej. Każdego dnia z moczem, kałem, potem czy podczas oddychania tracimy 2-3 litry wody, którą trzeba uzupełniać. Właściwe nawodnienie ma bowiem bezpośredni wpływ na stan naszego zdrowia, samopoczucie i procesy intelektualne.Niestety, o prawidłowym nawadnianiu organizmu wiemy niewiele. Z badań firmy Symposion wynika, że ponad 40 proc. ankietowanych ocenia stan swojej wiedzy w tym zakresie jako bardzo niski. Rzadko zwracamy się również do lekarzy o wskazówki związane z odpowiednim bilansowaniem płynów. Z kolei z badania przeprowadzonego przez firmę Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Coca-Coli płynie wniosek, że aż 71 proc. pacjentów nigdy nie konsultowało ze specjalistą ilości i jakości płynów spożywanych w codziennej diecie.

Nie przesadzać z piciem
Ile płynów potrzebuje zatem organizm? Z zaleceń Europejskiego Instytutu Nawodnienia (European Hydration Institute) wynika, że optymalne dzienne spożycie wody przez zdrową, dorosłą osobę w normalnych warunkach wynosi około dwa i pół litra dla mężczyzn i około dwa litry dla kobiet. Ale uwaga – wartości te uwzględniają wodę zawartą w napojach i w pokarmie. Nie jest zatem prawdą, że powinniśmy pić co najmniej dwa litry niegazowanej wody mineralnej dziennie. Zwrócił na to uwagę Spero Tsindos z La Trobe University w Australii. Zdaniem eksperta często pijemy za dużo; herbata, kawa, mleko, zupy, nieprzetworzone owoce, warzywa czy soki również zaspokajają potrzebę płynów.

Tsindos uważa, że w dzisiejszych czasach plastikowa butelka z wodą traktowana jest jak modny dodatek do odzieży. Dlatego warto wiedzieć, że – jak przekonuje australijski specjalista – samo picie dużych ilości wody nie wystarczy, aby schudnąć. Do tego niezbędna jest niskokaloryczna dieta. W procesie utraty wagi od konsekwentnego unikania pokarmu ważniejsze jest przyjmowanie wody zawartej w zjadanych przez nas produktach.

1 2
REKOMENDACJA
2014-08-29 20:22:51
~ula

Picie wody to ważna sprawa bo zbyt mało płynów to zapalenie pęcherza pewne, a wtedy tylko zurascin uro

2013-01-10 18:11:10
~Izka

Jaką wodę pić ? Taka która jest reduktorem czyli bogatą w wodór, dzięki któremu odmładzamy cały swój organizm :) . Okazuje się, że wodór jest najsilniejszym antyultleniaczem, nawet silniejszym niż antyoksydanty roślinne.Woda przekształcona dzięki Avatari bardzo dobrze odkwasza organizm czyli reguluje PH , dzięki czemu wpływa pozytywnie na stabilizację wagi. Dodatkowo ma sporo pozytywnych wibracji :). Zapraszam : https://www.facebook.com/AvatariAqu eCudownaWoda http://allegro.

2012-09-01 18:18:36
~ewita

ja raczej piję dużo, herbat, kawy, wody, latem jeszcze więcej, przy wymiotach i biegunkach także woda hektolitrami i orsalit na uzupełnienie minerałów, dbam o to, żeby się nie odwodnić, ale zgadzam się, że każdy powinien słuchać swojego organizmu, dla jednego 2 litry wody dziennie to dużo, dla innego mało:)

2012-07-24 12:33:08
~Zdzislaw

Nie jestem przekonany do reguly ,ze nalezy pic dziennie 2 litry plynow.Probowalem sie zmusic bo niby taka regula,czulem sie wtedy jak sztucznie napompowany.Teraz pije tyle ile domaga sie organizm i nie mam ztego powodu zadnych problemow ,bez wzgledu na pore roku ale napewno nie sa to 2 litry.

2012-07-10 19:12:05
~meg

Ja staram się wypijać dziennie 2 litry wody, szczególnie w takie upały picie wody jest bardzo ważne. Właściwie nie rozstaję się z butelką Białowieskiego Zdroju.

2012-07-09 18:29:57
~Mirabella

Woda wodą, ale fajnie jest sobie czasem też co nieco urozmaicić;) I nie mam na myśli tego, żeby z wody przerzucać się na colę czy inne napoje, bo wiadomo, że z reguły jest to po prostu niezdrowe... Ale już np. dorzucenie do wody mięty i świeżego ogórka powoduje (przepis wzięty stąd: http://lionfitness.pl/artykuly,21,z drowe-napoje-chlodzace,562.chtm), że efekt orzeźwiający takiego napoju jest o wiele skuteczniejszy, niż samej wody:)

2012-07-04 14:12:56
~kinia

Ja widze u siebie na uczelni tzw lans z wodą, bo ta jest na diecie, tamta się zdrowo odżywia, ta ejst eko itd. Powiedzcie mi tylko jak można się zdrowo odżywiać pijąc wode mineralną, która jest rzadziej badana niż nasza z kranu??(która ja sama pije) i jak można być eko wywalając codziennie platikową butelkę która będzie się rozkładać setki lat?

2012-07-04 10:55:46
~kibic

Ciekawe ile pijooom nasi pseudopilkarze???, ktorzy w NAJSLABSZEJM GRUPIE ZAJELI OSTATNIE MIEJSCE a glupia smarkateria jeszcze tym hj****m dziekuje!

2012-07-04 10:49:36
~De

To jakies fragmenty tekstu powklejane i nie trzymajace sie kupy

2012-07-04 08:30:31
~Wiola

MASZ FIGURĘ TYPU GRUSZKA CZY JABŁKO NA TEJ DIECIE TO BEZ ZNACZENIA-Sprawdź dlaczego program którego używałam skutecznie pozwolił mi się pozbyć nadwagi i nie pozwolił przytyć ponownie Poznaj moc która drzemie w twoim organizmie. Jedz ulubione dania i chudnij. Czytaj na kalorie-zdrowia.pl) sprawdzony i skuteczny w przypadku kobiet po porodzie. Znakomicie regeneruje organizm i kształtuje sylwetkę. Polecam gorąco

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.