wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Brak magnezu - jakie są tego objawy?

Thinkstock
06.07.2012

Preparaty zawierające magnez są najczęściej wybieranymi suplementami diety w aptekach. Z tego właśnie powodu coraz więcej firm farmaceutycznych wprowadza do swojej gamy produktów preparaty z magnezem. Jeżeli zdecydujemy się na zakup na tego suplementu diety, warto wziąć pod uwagę kilka parametrów.

Magnez jest jednym z mikroelementów, który pełni ważną rolę w naszym organizmie. Pierwiastek ten wchodzi w skład naszych kości i mięśni. Jon magnezu jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania większości naszych narządów, w szczególności serca i nerek.

Jego działanie związane jest z udziałem w licznych reakcjach enzymatycznych, w  tym w procesach produkcji energii oraz regulacji odpowiedniego poziomu: wapnia, miedzi, cynku, potas, witaminy D oraz innych mikro- i makroelementów.  Badania wykazały, że osoby spożywające niedostateczną ilość tego pierwiastka miały podwyższony cholesterol. Dowodzi to, że magnez ma dobroczynny wpływ na prawidłowe stężenie kwasów tłuszczowych we krwi.

Dzienne zapotrzebowanie na magnez zależy od wielu czynników. Średnia dzienna dawka jonów magnezu dla osoby dorosłej to 350 mg, natomiast  dzieci do 3 roku życia. 80 mg, od 4 r.ż. do 8 r.ż. 130 mg , od 9  r.ż. do 13 r.ż. 240 mg dziennie. Zwiększona dawka jonów magnezu jest zalecana młodzieży w fazie rozwoju - nawet 400 mg dziennie, kobietom w ciąży i karmiącym piersią, osobom narażonym na stres oraz sportowcom. Specjalne zapotrzebowanie na magnez wykazują osoby chorujące na cukrzycę, przewlekłe biegunki oraz osoby, które przyjmują leki moczopędne.

Niedobory magnezu najczęściej spowodowane są niewłaściwą dietą oraz stanami chorobowymi takimi jak: choroby przewodu pokarmowego, w tym biegunki i wymioty, cukrzyca,  nadczynność tarczycy, zapalenie trzustki, choroby nerek. Wchłanianie magnezu jest zmniejszone przy spożywaniu dużych ilości kawy, napojów typu coca-cola, soli, alkoholu oraz pokarmów bogatych w tłuszcze nienasycone. Na szybszą utratę tego ważnego pierwiastka  narażone są kobiety, które mają obfite miesiączki  oraz osoby, które bardzo się pocą.

Pierwszymi objawami niedoboru magnezu jest syndrom niespokojnych nóg, drganie powiek. Możemy odczuwać ogólne osłabienie, poirytowanie, niepokój. Przy długotrwałym braku magnezu jesteśmy bardziej podatni na stres oraz mamy problemy z zasypaniem.  Negatywne skutki obserwujemy również ze strony układu krążenia - podwyższone ciśnienie krwi, nieregularny rytm serca. U dzieci brak magnezu bardzo często objawia się nadpobudliwością oraz brakiem koncentracji.

1 2
REKOMENDACJA
2015-03-31 21:23:45
~ALA

ja mam problem z niedoborami magnezu ale to wszystko przez to, że piję sporo kawy. No nie mogę się przełamać, mam taką pracę, że muszę być na obrotach... Nękały mnie długi czas nocne skurcze w łydkach i uciążliwe drganie powieki Czytałam, że pestki dyni i orzechy włoskie mają też dużo magnezu. Próbowałam w ten sposób na uzupełnienie braków jednak nie wiele to dało. Dopiero jak zaczęłam brać chela mag z wit B6 po kolku dniach przestały mnie budzić skurcze

2014-02-12 23:31:55
~fikamika

napewno lepiej uzupełniać niedobory magnezu dietą, jesc ciemne pieczywo, warzywa strączkowe, kasze, jesc czekolade i kakao, to wszystko wiadomo, ale jak człowiek żyje w biegu i nie ma czasu gotować, pije kawe za kawą, to czasem trzeba sie poratować w aptece. ja mam wrzody dlatego najlepiej przyjmuje postaci płynne leków, ostatnio stosuje Magsolvit B6 i najbardziej dokuczliwe problemy tzn. latająca powieka albo problemy z zaśnieciem mineły

2013-09-15 13:42:47
~lek

magnez nie jest mikroelementem,jest makroelementem.

2012-07-11 05:58:53
~zielonetruskawki

Mało rzeczy Cię cieszy? Czujesz się przytłoczona dniem powszednim? Uciekaj od codzienności - zajrzyj na: www.niemowcieminic.pl

2012-07-10 23:11:19
~lex

Hmmm... chyba ktoś ma problemy z logiką. "Badania wykazały, że osoby spożywające niedostateczną ilość tego pierwiastka miały podwyższony cholesterol. Dowodzi to, że magnez ma dobroczynny wpływ na prawidłowe stężenie kwasów tłuszczowych we krwi."... A może podwyższony cholesterol był przyczyną niedoboru albo nadmiaru czegoś innego pierwiastka w organizmie? Jak można wysnuwac takie wnioski, gdzie tu pewność związku przyczynowego? I potem karmią nas takimi rzec

2012-07-10 22:42:22
~chemiczka

Moi Drodzy! Na wstępie tego artykułu dostrzegłam podstawowy błąd! a mianowicie MAGNEZ to nie mikro tylko makroelement!!!

2012-07-10 21:27:54
~wqrwiony

Spierdalaj spamerze od gównianej ruletki. Wszędzie wklejasz ten syf >sekret wysokiego zysku< albo >oszukać ruletkę<

2012-07-10 21:01:33
~oko

reklama firm farmaceutycznych a napisz dziennikarzyno jakie produkty naturalne zawierają magnez

2012-07-10 19:56:50
~anna

Czytająć objawy o btraku magnezu muszę uczonym w piśmie zaśmiać się w nois lub pokazać marchewkę, zasypiam natychmioasyt po przyłożeniu głowy do poduszki, nie mam żadnych palpitacji serca ani podwyższonego ciśnien ia iytp. - mam pytanie kto sponsoruje takie bzdurne artykuły

2012-07-10 17:21:43
~irxx

Wyżarłem cały słoik. Przywarłem do lodówki . Co robić ?

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.