wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Swędzenie - uporczywy problem

Thinkstock
09.07.2012

Chyba każdy z nas zna to uczucie, które wywołuje nieodpartą chęć drapania. Świąd, popularnie zwany swędzeniem, najczęściej dotyka nas z błahych powodów - po ukąszeniu komara czy pokłuciu pokrzywą. Czasem jednak swędzenie ma poważniejsze przyczyny i nie należy go ignorować.

 - W większości przypadków swędzenie samoistnie ustępuje i zazwyczaj nie jest groźne. Świąd może być ograniczony do jednego lub kilku miejsc oraz występować jako objaw chorób skóry bądź reakcji skóry na czynniki zewnętrzne. Nie zawsze jest to problem bagatelny. Świąd może czasem dotyczyć całej powierzchni skóry i stanowić jeden z objawów lub zwiastunów groźnych chorób - wymaga wtedy przede wszystkim badań, prowadzących do postawienia diagnozy (jeśli nie została postawiona wcześniej) i specjalistycznego leczenia - mówi Małgorzata Kaźmierczak–Oleszczuk, specjalista dermatolog, Kierownik Kliniki Anti Aging INVICTA w Gdańsku.

- Świąd może być bowiem objawem zarówno zaburzenia pierwotnie dotyczącego skóry, jak i zaburzenia ogólnoustrojowego.  Świąd może być miejscowy i dotyczyć różnych części ciała. W takim wypadku zazwyczaj nietrudno postawić diagnozę. - Na przykład świąd  skóry owłosionej głowy może być spowodowany łupieżem, alergią na kosmetyki czy wszawicą, świąd na stopach może wywoływać grzybica bądź wyprysk alergiczny. Przyczyną swędzenia w okolicy narządów płciowych jest często infekcja drożdżakowa. Powodem swędzenia okolicy odbytu u dzieci może być owsica, u dorosłych natomiast to hemoroidy są najczęstszym  winowajcą dolegliwości. Oczywiście ta  lista przyczynowo - skutkowa jest o wiele dłuższa. Wyżej wymienione przykłady stanowią zaledwie wycinek tematu - tłumaczy lekarka.

- Generalnie do najczęstszych schorzeń skóry, wywołujących świąd, należą infekcje -zarówno bakteryjne, jak i grzybicze czy pasożytnicze, atopowe zapalenie skóry, wyprysk, pokrzywka oraz alergia na leki, kosmetyki czy pokarmy. Poza tym ze świądem możemy mieć  do czynienia także w przypadkach niechorobowych, jak nadmiernie przesuszona skóra np. po opalaniu czy w starszym wieku, a także po ukąszeniach nie tylko owadów, ale pająków i innych zwierząt. Niejednokrotnie przyczyna swędzenia jest prozaiczna - noszenie drażniących materiałów. 

Przyczyną swędzenia nie zawsze jednak są choroby skóry czy występowanie czynników drażniących konkretne miejsce. Uporczywy świąd może być spowodowany innymi, często bardzo poważnymi chorobami.

- Schorzenia ogólnoustrojowe, przebiegające ze świądem uogólnionym i obecnością zmian skórnych lub bez tych zmian to: cukrzyca, choroby nerek, wątroby, tarczycy, choroby nowotworowe, artretyzm, zaburzenia psychiczne i wiele innych rzadziej spotykanych. Świąd może być także objawem klinicznym depresji maskowanej, nerwicy czy  też polekowym skutkiem ubocznym, np. po chemioterapii - mówi dermatolog, Małgorzata Kaźmierczak–Oleszczuk. 

1 2
REKOMENDACJA
2015-08-01 14:42:06
~Kasia

Często świad skóry występuje przy alergiach i atopowym zapaleniu skóry. Przyczyna jest suchość skóry oraz toczący się proces zapalny. Na ile to się tylko da powinno się nie grapać. Poprzez zadrapania wnikają w rany drobnoustroje które zaostrzają stan zapalny i nasilają w konsekwencji świąd. Przy zmianach skórnych którym towarzyszy świad pomocne są emolienty czyli specjalne kosmetyki jak np krem do twarzy i ciała Latopic które nawilżają skóre i zmniejszają świad.

2015-04-05 19:55:20
~halenka

Ja miałam strasznie uporczywą pokrzywkę. Ciężko było dojść czym była wywołana. NIedawno pani w aptece poleciła mi wypróbować tabletki zilola. Swędzenie zdecydowanie ustąpiło i nie czuję się otępiała po nich.

2012-07-31 17:32:31
~ana

mnie swędzenie kojarzy sie z infekcją intymna chyba dlatego że kiedyś miałam często problemy z nią, ale teraz przy infekcji stosuję invag, lek probiotyczny dopochwowy który działa właściwie natychmiast, już po jednej nocy przynosi ulgę, czesto jednak stosuje dłużej żeby kuracja była w pełni skuteczna

2012-07-09 23:07:14
~wp.pl

Jednym z pytań onkologów podczas wizyt jest właśnie zapytanie o uporczywe swędzenie skóry. Dotyczy to m.in. podejrzenia chłoniaka. Lepiej tego objawu nie lekceważyć.

2012-07-09 23:05:14
~Limciu

No właśnie. Mamy 3 letnią kotkę, która bez powodu drapie się aż do krwi. Najczęściej w okolicach głowy i szyi, ale nie tylko. Nie ma pcheł ani innych robali, nie wychodzi na dwór (poza spacerami na smyczy raz na kilka dni), alergia pokarmowa raczej też odpada, bo testowaliśmy różne karmy i nie widać różnicy. Może to przypadłość psychiczna - była uratowana z reklamówki w śmietniku i choć miała max 2 miesiące - mogło się to odbić na jej psychice ? Działają tylko z

2012-07-09 23:01:15
~hehe

Ja się drapię po głowie gdy widzę swoje rachunki.

2012-07-09 22:57:43
~Internautka

Państwo , chyba nie mają o czym pisać. Jak będzie kogoś coś nadmiernie swędzieć , to pójdzie do lekarza.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.