wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Jakie są objawy anemii?

Thinkstock
12.07.2012

W różnych grupach wiekowych w podstawowych badaniach laboratoryjnych coraz częściej wykrywana jest niedokrwistość (z łac. anaemia). Niedokrwistość nie jest oddzielną jednostką chorobową, ale objawem wielu różnych chorób z licznych dziedzin medycyny.

Występuje, gdy organizm nie produkuje odpowiedniej ilości czerwonych krwinek, które są niezbędne do transportu tlenu i substancji odżywczych do każdej komórki naszego ciała. Przyczyną anemii może być również nadmierna utrata krwi - kiedy szpik nie jest w stanie szybko uzupełnić poniesionych strat.                                                                                                

Normy laboratoryjne                                   
W celu rozpoznania niedokrwistości należy spojrzeć na trzy różne parametry w badaniach laboratoryjnych. Najważniejszym jest hemoglobina, oznaczana skrótem Hb. Jej wartość jest obniżona, kiedy  u mężczyzn sięga poniżej 14 mg/dl, a u kobiet wystarczy, aby hemoglobina była niższa od 12g/dl. Wartość Hb poniżej 6,5g/dl to niedokrwistość zagrażająca życiu.

Drugim, bardzo ważnym parametrem jest hematokryt (Ht), który obrazuje jaki procent krwi stanowią czerwone krwinki (erytrocyty). Dolna granica Ht wynosi 37 proc. dla kobiet i 42 proc. dla mężczyzn. Ostatnią wartością, jaką bierzemy pod uwagę, oceniając niedokrwistość jest RBC, czyli liczba czerwonych krwinek. Jej dolna norma wynosi 4 T/l dla kobiet i 4,5 T/l dla mężczyzn.                                                        

Objawy niedokrwistości                                   
Mała niedokrwistość, kiedy stężenie hemoglobiny i ilość czerwonych krwinek jest tylko trochę poniżej normy, w zasadzie nie daje objawów. Ciężka niedokrwistość zawsze daje objawy. Może być to postępujące osłabienie z narastająca dusznością i spadek wydolności fizycznej. Jeśli niedokrwistość postępuje stopniowo może długo nie dawać objawów, aż do osiągnięcia wartości krytycznych. Jest to związane z procesami adaptacyjnymi, jakie zachodzą w naszym organizmie.

Często przy średniej i ciężkiej niedokrwistości pojawiają się objawy wynikające z niedotlenienia układu nerwowego, takie jak zawroty głowy, trudności w koncentracji, a nawet upośledzenie pamięci. Dominującym objawem jest ogólne osłabienie, które może być mylone z przepracowaniem i przemęczeniem. Często u osób z niedokrwistością pojawiają się problemy gastryczne, powodowane wzdęciami i zaparciami. Charakterystyczna jest też bladość skóry oraz błon śluzowych i spojówek.

U kobiet niepokojącym objawem może być wypadanie włosów i łamliwość paznokci. Osoby chore mogą również odczuwać kołatanie serca, akcja serca jest przyspieszona, często dopada je senność, mogą mieć również mroczki przed oczami i szumy w uszach. U anemików często pojawia się nadwrażliwość na zimno, przebiegająca z dreszczami.                                                                

1 2
REKOMENDACJA
2014-03-31 08:11:31
~gocha

Zgłoś się do ginekologa na uregulowanie obfitości miesiączki i przyjmuj żelazo.I będziesz uzdrowiona.

2014-03-29 23:58:02
~gocha

Zasuplementuj żelazo, bo jak widać nie możesz sobie poradzić z jego niedoborem... :( Biofer daje dobre efekty i w miarę szybką, a na pewno najszybszą poprawę ze wszystkich tabletek w swojej kategorii :)

2012-08-07 13:35:19
~Mika

Mam anemię od lat, hemoglobina ok. 9, lekarze to bagatelizują, a ja jestem słaba jak nie wiem. Mam bardzo obfite miesiączki, co prawda biorę żelazo, ale za dużo też się nie da... U mnie to tzw 'niedokrwistość z niedoboru żelaza", paznokcie łamią mi się praktycznie codziennie. Koszmar.

2012-07-16 21:19:57
~ewa

Warto sie zastanowic, bo to nie jest tak, jak to wyglada. Tez nie potrafilam schudnac skutecznie.Koszmar jakis... Jednak znalazlam w necie strone www.bede-szczupla.pl i w koncu wiem jak tego dokonac i w koncu jestem szczesliwa.

2012-07-16 21:17:06
~Aneta

Dobry artykuł. Ja mam anemię, ale spowodowaną nowotworem. Hb miałam 4g. To cud, że jeszcze żyję.

2012-07-16 20:50:46
~ja

miałam bardzo poważną anemię ale nie wiedziałam o tym, dopiero jak nas wysłali z pracy na badania okresowe to się wydało. Lekarka trzymając moje wyniki prawie ze łzami w oczach błagała mnie i pytała czy na pewno pójdę do rodzinnego z tą anemią ))))))))) A objawiało się to u mnie tym, że jak zaczęłam pracę 7.30 to normalnie pracowałam do 10-10.30, a potem już po prostu traciłam siły. A poza tym żadnych innych objawów.

2012-07-16 19:28:13
~Ula

Jak się odżywiać aby nie mieć problemów z nadciśnieniem, nadwagą ? Jak to zrobić nie zmieniając zbytnio nawyków mieć super zdrowie, kondycję i znakomitą figurę. To jest możliwe ! czytaj bloga http://kalorie-zdrowia.pl

2012-07-16 19:27:17
~Maciek

Szczupła sylwetka i pozostawanie w dobrej formie kojarzy się z ciężką pracą i odmawianiem sobie wszystkiego, co dobre. Tymczasem istnieje cała masa rzeczy, które możemy robić, by poprawić swój wygląd i kondycję, a które są przyjemne i pożyteczne. Bo jesz ulubione posiłki i tracisz na wadze. Tłuszczyk się spala sylwetka szczupleje ja tak pozbyłem się 15 kg dwa lata temu i do dziś trzymam wagę. Polecam (kalorie-zdrowia.pl)

2012-07-16 18:24:43
~zysk

To są też skutki odchudzania poprzez nie jedzenie. Pracuj i zarabiaj mądrze a nie ciężko http://dobrzezarob.blogspo t.com

2012-07-13 11:21:14
~jola

wszystko jedzenie chemiczne / puki nie odtrujemy metali ciężkich i chemii z tego co jemy nie będziemy mieć zdrowia /proponuję Probioemy do wody i moczyć wszystko co spożywamy nie ma innej drogi sama nie wierzyłam ale przekonał mnie do tego mój znajomy groszowa sprawa a już naprawiło mi się wiele schorzeń to działa

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.