wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Skąd się biorą szumy w uszach?
Zdrowie & Fitness
Dzwonienie w uszach
Zdrowie & Fitness

Wirtualny Poradnik

Szumy w uszach - jak sobie z nimi radzić?

Thinkstock
18.07.2012

Szumy w uszach to zjawiska dźwiękowe, które są odbierane i przetwarzane przez mózg, ale nie są słyszalne dla otoczenia. Według statystyk dolegliwość ta dotyka ponad 20 proc. społeczeństwa.

Dokuczliwe brzęczenie, świsty i piski mogą skutecznie uniemożliwić codzienne funkcjonowanie, utrudniają koncentrację i relaks - doprowadzając do ciągłego napięcia nerwowego. Mogą być również motorem napędzającym strach przed nieznaną, ciężką chorobą.                                                                           

Dlaczego wciąż szumi?                                       
Jest wiele przyczyn szumów w uszach. W 80 proc. przypadków przyczyną pojawienia się tych dźwięków jest uszkodzenie komórek słuchowych ucha wewnętrznego, między innymi przez narażenie na dźwięki o wysokim natężeniu.Uszkodzenie komórek ucha wewnętrznego może być też wynikiem długotrwałego stresu, nurkowania lub przyjmowania niektórych leków (na przykład antybiotyków aminoglikozydowych - streptomycyna). Częstą przyczyną szumów u osób starszych jest miażdżyca oraz nadciśnienie i cukrzyca, które doprowadzają do zmian w naczyniach, utrudniających przepływ krwi.

Rzadko przyczyna bywa poważna – nerwiak VIII nerwu czaszkowego i inne guzy w czaszce oraz stwardnienie rozsiane również mogą doprowadzać do odbioru nieprawidłowych bodźców słuchowych. Przyczyną tej nieprzyjemnej dolegliwości mogą być również problemy z tarczycą oraz inne patologie, dotyczące ucha zewnętrznego (woskowina, ciało obce, kostniak), środkowego (zapalenie trąbki słuchowej, ziejąca trąbka, wysiękowe zapalenie ucha środkowego) i wewnętrznego (choroba Meniere'a, uszkodzenie ślimaka w przebiegu chorób ogólnoustrojowych i autoimmunologicznych).

Szumy mogą również pojawiać się w wyniku klonicznych skurczów mięśni podniebienia i w przebiegu zwyrodnienia stawu skroniowo - żuchwowego.                                                            

Lepiej zapobiegać niż leczyć                                   
W wielu przypadkach szumów dałoby się uniknąć, dbając prawidłowo o higienę i funkcje narządu słuchu. Należy unikać długotrwałego przebywania w głośnych pomieszczeniach i nie słuchać muzyki przez słuchawki. W czasie nurkowania powoli wynurzać się, by dać organizmowi szansę na spokojne wyrównanie ciśnień. Każdą infekcję ucha zgłaszać lekarzowi i leczyć, unikać wyziębienia ciała i przeciągów. Dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu i unikać przyjmowania dużych dawek leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

1 2
REKOMENDACJA
2014-01-11 20:08:49
~damiano246

Dodam jeszcze że winą może być wysokie ciśnienie, przed wycięciem żylaków (znieczulenie w plecy) miałem do 140/90 a po operacji 160/100 i od tego momentu zaczęły się szumy.Trzeba zniżyć ciśnienie wziołem tabletkę na obniżenie ciśnienia i pomogło zaraz po 30 minutach.Pozdrawiam

2014-01-09 00:02:16
~damiano246

Przeczytałem wszystkie wasze opinie i najlepsza okazała się z wyrównaniem ciśnienia poprzez złapaniem za nos i wydmuchaniu jak do nurkowania pod wodą. Polecam

2013-11-13 17:46:52
~maria

moi rodzice mieli ten pis k w głowie przez ponad 60 lat.non-stop.nigdy nie leczyli.mama zauważyla,że po wieprzowinie sie nasilają więc ograniczyla spożycie.oboje przekroczyli 90-tkęę i zmarli z innych powodów.ja/córka/ mam ten pisk chyba w genach,bo od młodości go pamiętam.mam 57 lat -jeszcze spodziewam się go słyszeć dłuuuuugo,oby.

2013-10-21 17:12:07
~Rater

Szumy w uszach można troche wyciszyć, zatykając nos 2 palcami i dmuchać nosem, ale jest wtedy jeden chaczyk że się słabiej słyszy. Sam to też wypróbowałem i pomaga

2012-11-25 16:28:58
~probioemy@wp.pl

moim zdaniem trzeba wyregulować ciśnienie i tyle

2012-08-01 00:40:24
~Chochoł

MORDERATOR. Gdzie jest mój post z 30 lipca br. ? Odpowiedź dla cierpiącego. Przepuszczasz SPAM''y.

2012-07-30 23:27:50
~Chochoł

Re: ~janus Był dobry lek węgierski Prodectin. Jest innych producentów. Skutecznie niwelował szumy w uszach. Były przeciwskazania -wrzody, Wyleczyłem szumy i wrzody (innym lekiem). Spytaj lekarza.

2012-07-30 22:00:35
~Majkaaa

Chudnij-zdrowo.com.pl - Masz problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów? Nie wiesz jakie "wspomagacze" wybrać, żeby tkanka tłuszczowa spalała się szybciej? Został stworzony ranking tabletek odchudzających, teraz wiemy, które działają najlepiej na nas i które pozwolą odzyskać sylwetkę. Wejdź pod adres: CHUDNIJ-ZDROWO.COM.PL - zapraszam.

2012-07-30 01:08:59
~janus

Mam 42 lat takie szumy w uchu i da sie zyc tylko moglem sie przyzwyczaic .Laryngolog nie pomogl Podejzewam ,ze po gentamycynie w wieku 16 lat to sie stalo.

2012-07-29 21:42:00
~Szumnofon

Polecam metode leczenia BSM. Polega na trzymaniu rak na głowie we wskazany w podręczniku sposób przez kilkadziesiat minut dziennie. Można przed snem leżac na użeczku. Z pewnoscia Wam pomoże przynajmniej wyciszyc szum w uszach. Już nastepnego dnia odczuwalne jest znaczne wyciszenie. jesli dla kogos jest "świeża" choroba to mozna ja wyleczyć. Tylko trzeba byc konsekwentnym i rece trzymac codziennie. ksiżke mozna nabyc w księgarniach albo w necie i niewiele kosztuje, szybko s

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.