wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Wrzody żołądka - objawy i przyczyny

SPL/EastNews
19.07.2012

Cierpi na nie co dziesiąty człowiek. Trzykrotnie częściej to bolesne schorzenie dopada mężczyzn, niż kobiety. Jeśli żyjesz w stresie, palisz papierosy, pijesz dużo kawy, a posiłki jesz nieregularnie i w pośpiechu – także możesz je mieć! Wrzody żołądka kiedyś nazywano „chorobą dyrektorską”, dziś wiadomo, że cierpią na nią też ludzie prowadzący spokojny tryb życia, a nawet dzieci.

Chociaż wrzody żołądka są dość powszechnym problemem, wielu ludzi bagatelizuje je i towarzyszące im objawy bierze za zwykłą niestrawność. Tymczasem wrzodów nie wolno leczyć na własną rękę, lecz specjalnymi środkami, zmniejszającymi wydzielanie kwasów w żołądku oraz antybiotykami. Ważna jest też zmiana nawyków żywieniowych od razu po zdiagnozowaniu choroby, aby złagodzić jej objawy lub – w najgorszym wypadku – zapobiec rozwojowi nowotworu.

Przyczyn powstawania wrzodów w żołądku jest wiele. Od początku ich sprzymierzeńcem były stres i nieregularny tryb życia, stąd tak często chorowali na nie przedstawiciele kadry kierowniczej. Stres prowokuje bowiem organizm do wydzielania większej ilości kwasów żołądkowych, których nadmiar szkodzi błonie śluzowej, sprzyjając powstawaniu nadżerek i wrzodów. Zdarzają się nawet przypadki, że pod wpływem silnego napięcia wrzody pojawiają się z dnia na dzień.

Kolejną przyczyną jest cofanie się żółci z dwunastnicy do żołądka, co uszkadza śluzówkę. Główną sprawczynią choroby wrzodowej jest jednak bakteria o nazwie Helicobacter pylori, którą zakażonych jest ponad połowa ludzi na świecie! Łatwo dochodzi do zakażeń – przez wspólne jedzenie, picie czy nawet pocałunek, a w przypadku małych dzieci przez wkładanie do buzi zabawek.

W krajach o niskim poziomie higieny nosicielami Helicobacter pylori jest blisko 100 proc. populacji. Nie u wszystkich bakteria doprowadza do powstania wrzodów i większość ludzi nawet nie wie, że są nosicielami. Co ciekawe, Helicobacter jest szczególnie aktywna wiosną i jesienią (chętniej się wówczas rozmnaża) i właśnie w tych porach roku nasilają przypadki zachorowań.

Jakie czynniki powodują zatem, że niektórzy zachorują na wrzody żołądka, a inni nie? Pierwszym są skłonności dziedziczne – jeśli ktoś w rodzinie miał wrzody żołądka, to masz 50 proc. szans, że i ciebie one dotkną. Większą podatność na wrzody mają również osoby z grupą krwi „0” (o 30-40 proc.) oraz mężczyźni. Chorobie wrzodowej sprzyja też niezdrowy tryb życia, zwłaszcza palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz leków przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych (również tych kupowanych bez recepty) – wszystkie one stosowane w namiarze uszkadzają błonę śluzową, będącą naturalną barierą ochronną żołądka.

1 2
REKOMENDACJA
2014-02-16 11:55:26
~Nickodemoos

Na wrzody żołądka Hipokrates polecał Dictamnus (origanum dictamnus) To mało znane w naszym kraju zioło rośnie tylko na Krecie. Można kupić również w Polsce http://centrumamis.pl/dictamnus-tea . Jest dużo informacji w necie po angielsku i grecku. Stosowane również na nieświeży oddech, bóle i pieczenie w brzuchu, nerwice żołądka.

2012-09-27 15:23:52
~kasia

masz zgagę albo wrzody napisz podeśle materiały i podpowiem e-mail.probioemy@wp.pl

2012-07-30 22:00:53
~Mjakkaa

Te, Masz problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów? Nie wiesz jakie "wspomagacze" wybrać, żeby tkanka tłuszczowa spalała się szybciej? Został stworzony ranking tabletek odchudzających, teraz wiemy, które działają najlepiej na nas i które pozwolą odzyskać sylwetkę. Wejdź pod adres: CHUDNIJ-ZDROWO.COM.PL - zapraszam.

2012-07-25 00:11:21
~kop

obejrzyj film planeta człowiek i zobaczysz jak się w prosty sposób wyleczyć z wrzodów i nie tylko i koniec jęczenia /znajdź Probiotyczne mikroorganizmy i pij i po sprawie

2012-07-24 11:43:46
~czytelnik

http://vivalavita.pl/ ważna jest dieta przy wrzodach żołądka nie można jej lekceważyć

2012-07-23 17:30:07
~Magda

Tak! Żeby się bogacić, to trzeba mieć wiedzę. Wystarczy poczytać portale, które zajmują się prawdziwymi inwestycjami i prawdziwymi pieniędzmi. Wystarczy wyszukać w wyszukiwarce hasło "numer87" i mamy gotową odpowiedź.

2012-07-23 16:44:57
~xc

Wpiszcie w google "CBA oszukać ruletkę" ! I co wy na to ??

2012-07-23 15:09:00
~Ethouris

Częste i rzadkie jedzenie - tak, jak najbardziej, dobrze jest mieć coś do pogryzania TYLKO NIE SŁODYCZE!!! Mieć przy sobie też butelkę z wodą i raz na jakiś czas popijać. Alkohol - można, ale TYLKO WÓDKĘ i TYLKO JEDEN KIELISZEK (inne alkohole zwiększają kwasowość) i oczywiście zapijać wyłącznie wodą.

2012-07-23 14:59:58
~Ethouris

Nie bierzcie tego durnego wywodu o stresie zbyt poważnie. Stres nigdy nie jest przyczyną choroby, choć może chorobę przyspieszyć lub utrudnić jej zwalczanie przez organizm. UMCS przeprowadził swego czasu dokładne badania problemu wrzodów (jest wystawione publicznie) i wyszło im, że 90% przyczyn wrzodów powstaje z dwóch możliwych przyczyn: 1. Helicobacter pylori (umie się bronić przed kwasem) 2. Lekarstwa zawierające substancje wchodzące w reakcję z tkaną żołądka (Aspiryna

2012-07-23 13:31:06
~gabi

polecam wcinać żurawinę! http://www.dobradieta.i nfo/488,zurawina.html

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.