wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Wszawica - jak się jej pozbyć?

SPL/EastNews
20.07.2012

Chorobie bardzo trudno jest zapobiec, a szansa zarażenia jest spora. Dlatego zamiast udawać, że problem nie istnieje, bo przecież nasze dzieci są czyste i zadbane, po powrocie malucha z wyjazdu, koniecznie należy sprawdzić stan jego głowy. Wszawica wciąż jest aktualnym zagrożeniem.

Niestety, panuje u nas powszechne, choć błędne, przekonanie, że wszawica jest jednoznaczna z brudem, brakiem higieny i biedą. Stąd rozpoznanie choroby nierozerwalnie łączy się z wyśmiewaniem, ostracyzmem, wykluczeniem z grupy.  Tymczasem ten problem może dotknąć każdego, a osobami szczególnie narażonymi na zarażenie pasożytami - wszą głowową, są przede wszystkim dzieci. Między innymi dlatego, że wszy to u nas temat tabu i z obawy przed reakcją otoczenia, mało kto przyzna się do pasożytów i ostrzeże przed zagrożeniem, a taka postawa ułatwia rozprzestrzenianie się wszy. 

Dlaczego chorują głównie dzieci? Bo mają znacznie więcej okazji, by pasożyta złapać. Wesz głowowa, w przeciwieństwie do pchły, nie potrafi skakać, może tylko pełzać. Aby więc doszło do przekazania pasożyta drugiej osobie, potrzebny jest bezpośredni kontakt z osobą zarażoną lub jego rzeczami, na których bytują wszy - szczotką do włosów, gumką czy nakryciem głowy.

Dorośli najczęściej nie pożyczają sobie wzajemnie tak osobistych przedmiotów, rzadziej też się przytulają, stykając się głowami. Tymczasem dzieci robią to bez przerwy.  

Wszawicą najłatwiej zarazić się przebywając w dużej grupie. Stąd problem nasilony jest w przedszkolach, szkołach, ale także - a nawet szczególnie - podczas kolonii czy obozów, gdzie dzieci przebywają ze sobą całą dobę. W warunkach wakacyjnych, częściej niż w innych sytuacjach, dzieci używają wspólnych szczotek do włosów, ręczników, pożyczają sobie gumki, przytulają się do koleżanki, czy podczas wypoczynku kładą na jednej poduszce. 

Jedynym sposobem, by uniknąć zarażenia, a przynajmniej zminimalizować ryzyko "złapania" wszy, jest unikanie wymienionych wyżej zachowań. W przypadku dzieci - sprawa niemalże beznadziejna. Dlatego kontrola włosów dzieci powinna stać się nawykiem rodziców. Przynajmniej 2 - 3 razy w miesiącu warto przejrzeć głowę malucha i koniecznie należy to zrobić po jego powrocie z obozu czy kolonii.

Czego szukamy? Wesz głowowa (pediculus capitis) to pasożyt o wielkości 2 - 3 mm. w kolorze beżowo-szarym. Najtrudniej więc zauważyć je w jasnych włosach. Najczęściej wszy występują za uszami i nad karkiem. Przypominają ziarenka sezamu. We włosach szukamy też gnid (czyli jaj wszy) - białawych jajeczek, przypominających łupież, lecz mocno przylegających do włosów i skóry głowy.

Charakterystycznym symptomem wszawicy jest świąd, dlatego widok drapiącego się po głowie dziecka powinien być sygnałem do kontroli. Swędzenie wywołują ugryzienia pasożytów żywiących się ludzką krwią. 

1 2
Tagi: wszawicajaja wszywszygnidy
REKOMENDACJA
2012-08-07 11:43:38
~Ola

Ale z was barany. wszawica jest tak samo rozpowszechniona jak katar !!!!!!!!!! Za komuny była gadka że wszawicę mają biedoty i brudasy. tym czasem wsza kocha czysta głowę jełopy.

2012-07-25 00:06:33
~jagodka

przeciez w szkolach przedszkolach itp niema mozliwosci zeby dziecko nie zarazilo sie od dziecka ale jest skuteczny sposob sama mam 3 dzieci w szkole podstawowej i mam ten problem z glowy poniewaz w kazde wakacje przywoze ze wsi lisc tabaki parze go i ten wywar wcieram w glowe srednio raz w miesiacu nie dostaja wszow i nie maja lupierzu

2012-07-22 17:10:28
~marcellusik

Mam wszawicę od 6 lat i nie wiem po co ten cały raban. Z nimi się da spokojnie dogadać.Z ich przywódcą Gienkiem Smoczą Gębą ustaliłem, że w dni parzyste biesiadują na lewej półkuli,niep. na prawej-warunek codzienne robienie przedziałka.I nigdy nic na siłe-raz postraszyłem azotoxem to mi zrobiły desant na włosy łonowe.

2012-07-22 17:00:37
~xxx

głowową ???

2012-07-22 16:59:15
~kamil

Najnowszy blog z typami bukmacherskimi za darmo!!!Duża skuteczność,codziennie nowe wpisy.Zajrzyj na http://realnetypy.blox.pl/html Pozdrawiam.

2012-07-22 16:52:27
~cvc

to gdzie te dzieci chodzą? po obornikach, kurnikach? LOL

2012-07-22 16:40:48
~a

To posiadanie wszy jest chorobą? Czyli jak kogoś oblezą pchły ukochanego pieseczka to też jest chory?

2012-07-22 16:36:42
~Remigiusz189

Tak jestem tego pewny w 100% a nawet 1000000% że na głowie mojego dziecka nie żyją wszy z tej prostej przyczyny że nie mam dzieci

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.