wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Halluksy - zemsta wysokich obcasów

SPL/EastNews
03.08.2012

Najpierw to problem czysto estetyczny. Stopa wygląda brzydko, pantofle są zniekształcone. Ale przychodzi czas, gdy estetyka schodzi na drugi plan, a pierwszorzędna staje się kwestia bólu przy chodzeniu i niemożności włożenia innego obuwia niż miękkie kapcie. Bo halluksy to naprawdę bolesny problem.

Kiedy wejdziemy na fora internetowe dotyczące halluksów, zobaczymy wpisów tak wiele, że przebrnięcie przez nie i wyciągnięcie konstruktywnych wniosków, wydaje się niemal niemożliwe. Co charakterystyczne – dyskutują tylko panie. Ortopedzi potwierdzają: owszem, bo halluksy dotyczą 80 proc. kobiet. Dlaczego? Bo to one nad wygodę swoich stóp przedkładają walory estetyczne. Kupując szpilki – chcą by były jak najwyższe, trzewiki – jak najwęższe. I najlepiej numer mniejsze, bo w mniejszych butach noga prezentuje się ładniej. Że za ciasne, że niewygodne? Co z tego, może się rozchodzą, a poza tym są ładne i modne. Próżność zbiera plon po latach.

Buty i geny
Na liście przyczyn wystąpienia halluksów znajdują się przede wszystkim buty – te niewygodne, wąskie w czubkach, na wysokim obcasie, noszone bez opamiętania. Ważne są jednak też uwarunkowania genetyczne, bo jeśli odziedziczyłyśmy skłonność do tego typu zmian po mamie czy babci, to nawet stosując się do świętych zasad ortopedii, nie unikniemy kłopotu. Potem: liczą się wrodzone zmiany anatomiczne stopy. Część z pań ma po prostu słabsze więzadła, a nieuchronne dalsze ich osłabienie następuje w wieku okołomenopauzalnym. Na końcu końcu – winę za występowanie halluksów ponosi znaczne płaskostopie lub reumatoidalne zapalenie stawów.

Na geny wpływu nie mamy, ale na kupno odpowiednich butów – tak. Te na wysokim obcasie i o wąskim czubku powodują nierównomierne rozłożenie ciężaru ciała. Gdy zakładamy szpilki, stopa powoli ześlizgując się z obcasa, prawda? Powoduje to przeciążenie przodostopia, łuk poprzeczny stopy zapada się i powstaje tzw. płaskostopie poprzeczne.

Palce młotkowate
Halluksy, mogą być także przyczyną tworzenia się palców młotkowatych. Czyli takich, które „zawijają się” pod spód stopy. Zniekształcenie dotyczy przede wszystkim drugiego palca. Jego staw w za ciasnym bucie jest ciągle zgięty i wypychany do góry, co zmienia biomechanikę stopy. Pogarsza się wytrzymałość struktur stabilizujących stopę, osłabieniu ulegają mięśnie, a paluch nie może już pełnić roli wystarczająco silnego punktu podparcia podczas chodzenia. Poprzez nieustanną styczność z obuwiem na jego szczycie tworzy się nagniotek.


Palce od przodu i z boków są uciskane, co powoduje, że paluch odchyla się bocznie, a drugi palec podnosi się do góry. Na głowie pierwszej kości śródstopia, na wysokości stawu śródstopno-paliczkowego, tworzy się uwypuklenie. To zapalnie zmieniona kaletka maziowa. Początkowo – nie boli. Z czasem jednak, pod wpływem ciągłego drażnienia przez wąskie obuwie, uwrażliwia się. Jest zaczerwieniona i potrafi sprawiać ból, nawet wtedy, gdy zdejmujemy już buty.

Same nie znikną

Halluksy nie tworzą się z dnia na dzień. To nie jest tak, że zakładając raz na jakiś czas szpilki czy wąskie buty – zrobimy sobie krzywdę. Od czasu zauważenia pierwszych objawów, czyli zaczerwienienia kostki na dużym palcu, do czasu rozwinięcia się halluksów w postać utrudniającą chodzenie, upływa ok. 5 lat.

1 2
REKOMENDACJA
2017-09-17 16:01:53
~Ewa

Sprawdzona przeze mnie opcja to takie aparaty do codziennego stosowania, wypróbowałam np coś takiego: http://sklep.footmate.pl/index.php? route=product/product&product_i d=129 i śmiało polecam. Efekty widoczne już po miesiącu, a są też inne akcesoria podobnego typu i można sobie coś znaleźć dla siebie, zanim jeszcze trafi się na stół zabiegowy

2016-02-21 13:37:04
~mia

operacja pomoże skutecznie pozbyć się halluksów, ale tylko jeśli lekarz dobierze odpowiedni rodzaj leczenia do przyczyny. Tak robią na przykład w HalluxCenter. W przeciwnym razie prędzej czy później mozna spodziewać się nawrotu

2015-07-23 22:29:09
~momo

halluksy mamy przez słabe wiązania stawowe. Przestańcie pieprzyć o ciasnych butach. Buszmeni nie noszą w ogóle butów, a mają halluksy!.

2013-09-09 14:35:24
~Marcin

Osobiście nie jestem lekarzem i nie wiele mogę doradzić, ale... Pisałem o ciekawej klinice z Warszawy. Podobno najlepsi specjaliści w kraju. Ich strona - poradniastopy.pl

2012-11-20 20:18:04
~Majeczka

czyli można dziedziczyc jakies wady stopy, ktore moga prowadzic do halluksów, czyli po prostu miec wieksze prawdopodobienstwo wystapienia, czy dziedziczy sie po prostu halluksy i na pewno sie pojawia? bo znalazlam nawet info na ten temat gdzie indziej (http://pogromcymitowmedycznych.pl/ myth/727/halluksy-mog%C4%85-by%C4%8 7-wad%C4%85-wrodzon%C4%85/), ale lekarz sie jeszcze nie wypowiedzial, wiec nei wiem do konca jak to jest...

2012-08-22 15:26:40
~niki

a ja uwazam,ze w Polsce bardzo duzo kobiet ma halluxy albo jakies inne znieksztalcenia stóp....jakas epidemia

2012-08-14 15:01:26
~E.

Buty jako główna przyczyna halluksów? Nonsens. Mam 24 lata, nigdy nie nosiłam butów na obcasie bo nie byłam w stanie wytrzymać w nich dłużej niż godzinę - większość życia przechodziłam w trampkach czy adidasach, a dwa lata temu przeszłam operację na halluksy. Dlaczego? Bo mam płaskostopie poprzeczne, którego przyczyną z pewnością nie jest niewygodne obuwie. Autor artykułu chyba niewiele wie na temat problemu.

2012-08-13 21:40:03
~errros

2012-08-12 20:08:24 ~obserwator Problem jest wrodzony, inaczej więcej niż połowa kobiet miałaby halluksy. Buty nie mają tu nic do rzeczy. Znam osoby chodzące całe życie w płaskim obuwiu , a mimo to mają ten problem. szpotawe stopy kobiet także są wrodzone, a nie spowodowane noszeniem szpilek? Tylko jakiś gejowski projektant mody może takie pierdoły wypisywać. Wśród Indianek i murzynek chodzących boso problem halluksów nie występuje!

2012-08-13 21:36:33
~errros

2012-08-11 23:11:36 ~ELIZA A ja uważam że halluksy powstają z całkiem innego A ja uważam że halluksy powstają z całkiem innego powodu. przymajmniej u mnie. Nigdy nie nosilam butów na obcasach, ani wąskich czy w inny sposób nie dopasowanych butów a na lewej nodze mam halluks. I co wy na to? A ty czytać potrafisz? Przecież wszystko jest wyjaśnione w tym artykule. Przeczytaj jeszcze raz i wytęż swój rozumek.

2012-08-13 17:07:16
~Mania

To z WP można się jeszcze czegoś nowego dowiedzieć? Okazuje się że można.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.