wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

O czym świadczy ból głowy?

Thinkstock
03.08.2012

Prawie co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna skarży się na nawracające bóle głowy. Mogą one występować sporadycznie i mieć niewielkie nasilenie, czasem bywa jednak, że są objawem ukrytego schorzenia.

Ból głowy bywa skutkiem pobudzenia lub depresji, zapalenia zatok, migreny, a także choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa szyjnego czy nawet wady wzroku. Dlatego nie wolno go bagatelizować.

Około 70 proc. ludzi na całym świecie odczuwa ból głowy przynajmniej raz w roku – wynika z badań. Ból głowy może być tępy lub ostry, stały lub pulsujący, ćmiący lub gwałtowny, lekki lub silny. Powodem do niepokoju powinien być ból niezwykle silny albo utrzymujący się przez kilka dni. Jednak wszystkich przyczyn bólu głowy nie sposób zliczyć. – Choć brzmi to absurdalnie, ból jest dobry, bo ostrzega nas przed poważniejszymi konsekwencjami. Potraktujmy go więc jak czerwone światło na swojej drodze – zaznacza Klaudia Sagańska z Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum.Ból napięciowy, czyli jaki?
Najczęściej spotykany jest ból napięciowy, spowodowany zwiększonym napięciem mięśni w obrębie szyi i głowy. Może być wywołany przez takie czynniki jak stres, zapachy, hałas, wpatrywanie się w ekran komputera czy telewizora. Taki ból nie jest oznaką żadnej poważnej choroby. Aby się go pozbyć, trzeba unikać czynników, które go wywołują, spróbować ćwiczeń relaksujących, masaży i zimnych okładów, przy podejrzeniu odwodnienia uzupełnić płyny, a środki przeciwbólowe stosować zgodnie z zaleceniami lekarza (lub wskazówkami umieszczonymi na ulotce) – i tylko przez krótki czas.

Dlaczego boli?
Większość bólów głowy, nawet tych dokuczliwych, to bóle przemijające i niebędące objawem poważnego schorzenia. Najczęstsze przyczyny ich występowania to napięcie i stres, pobudzenie lub depresja, zapalenie zatok czołowych, migrena czy wada wzroku. Do rzadkich, choć możliwych przyczyn, zalicza się m.in. niski poziom glukozy we krwi, zmęczenie lub niedobór snu, zapalenie tętnicy skroniowej, guz mózgu, zatrucie tlenkiem węgla, spożycie niektórych leków czy nerwobóle. Warto pamiętać, że np. bóle migrenowe mogą mieć różne podłoże. Często bywają wynikiem grzybicy ogólnoustrojowej, atakującej zatoki, reakcji autoimmunologicznej  czy alergicznej na niektóre pokarmy.

1 2
REKOMENDACJA
2016-01-31 19:37:00
~Izzki

Bóle głowy mogą świadczyć o zwykłym przemęczeniu lub o poważnych problemach. Dlatego jeśli nas niepokoją należy się wybrać do lekarza, by porządnie nas zdiagnozował. A w celu ułatwienia tego procesu warto prowadzić dzienniczek migrenowy na abcmigrena - opisując dokładnie ataki i czynniki mogące je wywołać. U mnie sprawdziło się to w 100%, bo bardzo trudno zapamiętać wszystko co związane z chorobą i odpowiedzieć na jednej wizycie.

2016-01-31 17:40:35
~Elkan

Na szczęście moje bóle głowy nie mają podłoża chorobowego. Ot po prostu za dużo pracuje, siedząc przed laptopem lub projektami i piję dużo kawy. Dlatego gdy ból jest naprawdę silny, wówczas ratuje mnie Pyralgina, pomaga mi już niezmiennie od wielu lat.

2013-10-31 19:00:35
~wojcia

Głowa mnie boli gdy jestem przeziębiona, zmęczona i zestresowana, w tych wypadkach zawsze pomagają mi leki p. bólowe tj. matafen (paracetamol+ibuprofen)

2013-09-29 16:48:01
~fionina

Mi zawsze na każdy ból głowy pomaga metafen, działa bardzo szybko, dla mnie jest najlepszy.

2013-09-19 12:25:34
~izzka

Nie wiedziałam, że są takie tabletki, które zawierają dwa przeciwbólowe środki.... zazwyczaj kupuję albo paracetamol albo ibuprom. Ale jak piszecie, że jest tak dobry to podpytam o niego w aptece.

2013-08-16 13:31:10
~greg

Dobrym lekiem na ból głowy jest metafen. Skuteczny i szybko działa a to dzieki połączeniu ibuprofenu i paracetamolu.

2013-08-14 07:42:46
~kleksa

Bardzo dobrym lekiem przeciwbólowym okazał się dla mnie metafen, najpewniej dlatego, że to połączenia ibuprofenu i paracetamolu, szybko przynosi ulgę, jest na prawdę bardzo skuteczny.

2012-10-11 10:08:14
~PISDA z KOZŁÓWKI

Forum dyskusyjne jest na Onet.pl. Tutaj można dodać co najwyżej swoją opinię dotyczącą art. Czy niektórzy o tym nie mają pojęcia, czy też nie umieją uważnie czytać?. Prawy górny róg,,,,,, JA MAM CIĄGŁE BÓLE MIGRENOWE - PULSUJĄCE OD TYCH WASZYCH KOMENTARZY DYSKUSYJNYCH. SPADAJCIE Z PORTALU 1,2,5...CHCĘ POCZYTAĆ OPINII NA TEMAT ART. A NIE UCZESTNICZYĆ W JAKIMŚ FORUM DYSKUSYJNYM...

2012-08-30 14:21:15
~stenia

Ależ proszę :D

2012-08-30 14:03:46
~Joasia

Bardzo Ci dziękuję.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.