wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?

Adam Muszyński, Centrum Zdrowia
06.12.2011

Oto kilka wskazówek, jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym. Część z nich wyda się Państwu oczywistymi. Pamiętając bowiem, że badanie rezonansem magnetycznym jest badaniem, które wykonywane jest, kiedy pacjent poddany jest silnemu polu magnetycznemu i trwa do godziny, łatwo możemy przewidzieć, że ubiór na czas wykonywania badania powinien być wygodny i nie powinien zawierać metalowych części. Część zaleceń będzie jednak na pewno czymś nowym. Poniżej pełna lista.

Przed badaniem pacjent będzie proszony o wypełnienie ankiety zawierającej informacje niezbędne do przeprowadzenia badania. Prosimy zatem, żeby zabrać ze sobą okulary umożliwiające wypełnienie w/w ankiety. W razie trudności wynikających np. z niezrozumienia terminów medycznych zawartych w ankiecie, należy poprosić o pomoc personel pracowni. Pełna informacja o stanie zdrowia pacjenta pomoże uniknąć zagrożeń. W niektórych przypadkach wykonanie badania może być niemożliwe np. u pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca.

Ważnym elementem przygotowaniem się do badania jest wcześniejsze oznaczenie poziomu kreatyniny w surowicy krwi. Kreatynina jest markerem biochemicznym, który pozwala monitorować stan pracy nerek. Istnieje możliwość, że lekarz podczas badania zaleci podanie środka kontrastowego, co ma na celu polepszenie jakości obrazowania. Niezbędne wtedy będzie obliczenie filtracji kłębuszkowej (EGFR) i określenie, czy można bezpiecznie podać kontrast, nie obciążając zbytnio nerek pacjenta. Środki kontrastowe charakteryzują się wysoką lepkością i gęstością; nerki muszą być wydolne, by móc wydalić kontrast z organizmu. Środek kontrastowy podawany jest dożylnie, dawka jest dostosowana do masy ciała pacjenta oraz do wykonywanego badania. Przy badaniach MR zwykle nie przekracza 15 mililitrów. Badanie poziomu kreatyniny w surowicy krwi jest podstawowym badaniem wykonywanym w każdym laboratorium analityki medycznej. Z wykonaniem go nie powinno być żadnej trudności.

Pamiętajmy, że w celu podania kontrastu zostanie założony wenflon, czyli wkucie dożylne. Kontrast będzie podany za pomocą specjalnego wstrzykiwacza automatycznego.

Zaleca się pozostanie bez jedzenia przez 6 godzin przed badaniem, lecz dopuszczalne jest spożycie lekkiego posiłku,

Jeśli pacjent przyjmuje na stałe leki, w żadnym wypadku nie należy ich odstawiać bez porozumienia z lekarzem prowadzącym.
Wskazane jest wcześniejsze nawodnienie organizmu, czyli wypicie przed badaniem kilku szklanek wody.

Do pracowni nie wolno wnosić ze sobą metalowych i elektronicznych przedmiotów, ze względu na panujące w pobliżu aparatu silne pole magnetyczne. Należy zatem pamiętać, by założyć odzież niezawierającą metalowych elementów, np. suwaka błyskawicznego, guzików, czy biustonosza z metalowymi drutami.

1 2
REKOMENDACJA
2016-02-21 18:15:29
~ANNA-MARIA

DZIĘKUJĘ ZA INFORMACCJĘ JEST CZYTELNA I PRZYDATNA

2015-12-28 14:34:23
~krystyna

Dziękuję za informacje

2015-12-17 09:50:50
~Andrzej

Mi kazano zrobić wynik kreatyniny , czy to wystarczy ?

2015-11-12 09:40:21
~Mirek

bardzo zrozumiały artykuł. Dzieki

2015-01-15 19:38:55
~franek

opis bardzo mi pomógł , super jasny

2014-12-04 10:49:24
~Basia

dziękuje jest to bardzo czytelny artykuł.

2014-06-05 14:32:02
~Jagoda

Artykuł jest rzeczowy i zrozumiały- dzięki

2014-05-22 22:50:57
~Mary-Lou

Artykuł bardzo dobry, wreszcie natrafiłam na kompetentną, szczegółową poradę. Dziękuję.

2014-05-04 21:12:41
~onyx

potwierdzam, pomocny

2014-02-05 17:34:38
~julka...

Przydatny materiał

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.