wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Jak odczytywać wyniki badania rezonansem magnetycznym?

Adam Muszyński, Centrum Zdrowia
13.12.2011

Na pewno wielu z nas próbowało kiedyś oglądać klisze z badania rentgenowskiego. Często udawało nam się nawet dostrzec symptomy choroby, np. złamaną kość, kiedy rentgen wykonany był z powodu złamania. Gorzej już zapewne byłoby, gdyby chodziło o zapalenie płuc, choć i ta choroba czasem jest ewidentnie widoczna.

Zapewne bardziej ulotne dolegliwości umknęłyby uwadze osoby niewyszkolonej. Badanie rezonansem magnetycznym jest daleko bardziej skomplikowane w opisie.  Oto próba pokazania, dlaczego nie powinniśmy próbować samodzielnie oceniać tych badań.

Badanie w rezonansie magnetycznym składa się z dwóch części obrazów zapisanych na nośniku oraz opisu sporządzonego przez lekarza radiologa. Obrazy zapisane są w specjalnym formacie Medycznym DICOM. Ilość obrazów zależna jest od rodzaju badania. Czasem może być to kilkadziesiąt obrazów, a czasem nawet ponad tysiąc, w zależności od ilości sekwencji, rodzaju, badania, potrzeb i standardów danej pracowni.

Do odczytania obrazów służy specjalne oprogramowanie komputerowe, instalowane na stacjach diagnostyczno-opisowych – są to komputery o bardzo wysokich parametrach, umożliwiające wykonywanie w czasie rzeczywistym rekonstrukcji 3d i 4d. Są one zbliżone do komputerów wykorzystywanych przy tworzeniu grafik komputerowych czy gier 4D.

Szczególną cechą stacji diagnostyczno-opisowych są monitory diagnostyczne, których parametry są ściśle określane w przepisach prawnych. Najważniejszą cechą monitorów jest stopień skali szarości, który musi być wyświetlany w taki sam sposób w każdym punkcie monitora. Najwyższe wymagania sprzętowe dotyczą stacji opisowych do mammografii, gdzie najmniejsze zaburzenia wyświetlania może spowodować błąd diagnostyczny. Monitory do odczytu rezonansu magnetycznego nie mają tak wysokich wymogów jakościowych, ale również muszą spełniać szereg postawionych wymagań- obrazy z MR nie mogą być zatem opisywane na każdym komputerze.

Na nośnikach z zapisanym badaniem CD\DVD nagrany jest zawsze program, który służy do odczytu obrazów. Jest to znacznie uproszczona wersja oprogramowania diagnostycznego, która daje możliwość obejrzenia nagranego badania, ale nie jest narzędziem przeznaczonym do diagnostyki. Pozwala on natomiast przejrzeć badanie np. lekarzowi zlecającemu badanie, daje szybki wgląd w badania robione w trybie pilnym, np. w oddziale ratunkowym itd. Zatem lekarz dowolnej specjalizacji może włączyć sobie płytę DVD z badaniem w swoim komputerze w gabinecie i przejrzeć badanie, ale nie może wykonać rzetelnego opisu.

Opisu badań dokonują lekarze-radiolodzy i jest to wymóg prawny. W określonych warunkach opisu może dokonać lekarz w trakcie specjalizacji z radiologii, ale musi pozostawać pod nadzorem merytorycznym lekarza z odpowiednia specjalizacją. Wysokowyspecjalizowani radiolodzy szkolą się latami zarówno teoretycznie, jak i praktycznie- po prostu oglądając tysiące badań.

Poniżej postaram się przybliżyć zawartość płyty z badaniem rezonansem magnetycznym na przykładzie badania kręgosłupa odcinka lędźwiowo krzyżowego. Zasadniczą różnicą pomiędzy badaniami MR a standardowymi badaniami np. RTG jest fakt, że porównujemy ze sobą wiele obrazów. Poniżej obrazy obraz T1 sagital, T2 Tirm, T2 transwers , obraz T2 sagital- tylko cztery obrazy z, powiedzmy, pięciuset, które zapisane są na płycie.Radiolog, dzięki tym obrazom, może dokonać szczegółowej analizy struktur anatomicznych pod kontem ich składu cząsteczkowego. Należy pamiętać, że podstawą jest znajomość anatomii (prawidłowej budowy człowieka), patomorfologii (wyglądu struktur i tkanek w poszczególnych chorobach) oraz patofiziologii człowieka (w uproszczeniu: jakie dolegliwości możemy mieć przy poszczególnych uszkodzeniach, chorobach, uciskach). Radiolog w wyżej przedstawionym badaniu ocenia struktury anatomiczne. Położenie kręgów, prawidłowość ułożenia rdzenia kręgowego, ułożenie włókien nerwowych, płyn mózgowo rdzeniowy, przestrzenie międzykręgowe, słowem: wszystko co widać na obrazie.

1 2
REKOMENDACJA
2016-01-27 13:40:32
~piotr

? nic ten artykuł ne wnośi wiem jeno przy nieznacznych zmianach moga byc rożne opisy. w internecie sa prawidłowe obraz struktur i tysiące tych ze zmianami - . ja jz jestem po operacj - mam ponowny rezonans i czekman na opis ale gołym okiem widać ze jest lipa http://static2.medforum.pl/upload/i mage/em_photo_forum/eda9c6eda825dab 74e0348a7a11e4544.JPG

2016-01-06 02:30:57
~mmm

"Poniżej postaram się przybliżyć zawartość płyty z badaniem rezonansem magnetycznym na przykładzie" Ja się pytam - gdzie to "przybliżenie" nam tej wiedzy? Artykuł na miarę WP czyli krzykliwy temat i brak zawartości merytorycznej. A szkoda.

2012-12-15 23:04:58
~Janusz Danielczyk

Nie przekonał mnie Pan. Mam zamiar nauczyć się samodzielnie odczytywać rezonans magnetyczny i to zrobię. Jeśli potrafią to robić lekarze, to również i ja jestem w stanie nauczyć się odczytywać rezonans magnetyczny. Nie ma tu żadnych zdjęć tajemnych. Wszystko jest do nauczenia.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.