wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Skutki uboczne działania rezonansu

Adam Muszyński, Centrum Zdrowia
15.12.2011

Rezonans magnetyczny wykorzystuje silne pole magnetyczne oraz fale radiowe. Do dziś nie stwierdzono szkodliwego działania badań rezonansem magnetycznym na organizm ludzki.

Istnieje oczywiście wiele przeciwwskazań do wykonania tych badań, jak choćby posiadanie wszczepionego rozrusznika serca, czy innych urządzeń elektronicznych (neurostymulatorów, pomp insulinowych i in.), posiadanie wszczepów wykonanych z ferromagnetyków i wiele innych (patrz artykuł „Kiedy korzystanie z rezonansu magnetycznego jest niewskazane i dlaczego?”), ale wynikają one nie z wpływu pola magnetycznego na organizm, tylko z przeprowadzonych przez człowiek „modyfikacji” tegoż organizmu.

Wszyscy jednak znają doniesienia o szkodliwości działania pól magnetycznych, fal radiowych, fal emitowanych przez telefony komórkowe, czy choćby nawet pola elektromagnetycznego o częstotliwości 50 mh występującego w kablach elektrycznych.
Należy jednak pamiętać, że odnoszą się one do długotrwałego narażenia na oddziaływanie tych czynników. Codziennie spędzamy czas przed monitorami komputerów, oglądamy telewizję, słuchamy radia, śpimy przy kablach elektrycznych wmontowanych w ścianę budynku, jeździmy tramwajami, a nad naszymi głowami znajdują się kable wysokiego napięcia, używamy mikrofalówek i telefonów komórkowych, które przecież włączone są na stałe lub przez większą część dnia. Czas narażenia na czynniki fizyczne, wynikające z pracy tych i innych urządzeń, jest znacznie dłuższy, niż czas badania w rezonansie magnetycznym. Badanie bowiem trwa najczęściej ok. pół godziny, w sporadycznych przypadkach może przedłużyć się do godziny lub dłużej. Stosunkowo krótki czas badania jest gwarantem nieszkodliwości badania.

Zdarza się, że pacjenci podają zmianę samopoczucia w trakcie badania lub pojawienie się różnych „dziwnych” objawów po badaniu. Najczęściej związane jest to związane ze stresem i ma podłoże psychiczne. „Rezonans” to przecież nie tylko pole magnetyczne, ale także dość wąska „tuba”, w której przebywa pacjent w trakcie badania, co jest uciążliwe dla pacjentów cierpiących np. na klaustrofobię. Skutkami wykonania badania rezonansem magnetycznym u takich pacjentów mogą być napady paniki.

Dość głośny odgłos pracy aparatu, o zmieniającym się nasileniu, jest dodatkowym czynnikiem stresogennym, szczególnie u osób z utrudnionym kontaktem, których ostrzeżenie może być utrudnione (osoby w podeszłym wieku, chore neurologicznie, ale także dzieci). Zaburzenie stałego pola magnetycznego, w jakim przebywamy na co dzień (pole magnetyczne ziemi), może sporadycznie wywoływać zawroty głowy i uczucie dezorientacji. Wszelkie objawy ustępują po kilkunastu minutach od zakończenia badania.

Nie bez znaczenia jest strach przed samym badaniem i jego wynikiem, obawa przed nieznanym doświadczeniem czy przymus pozostania nieruchomo przez parę kwadransów. Wszystkie te niedogodności i wynikające z nich doznania np. drętwienia kończyn, pacjenci łączą z samym badaniem i wpływem fizycznym pola magnetycznego na organizm, co najczęściej nie jest prawdą.

Istnieje jednak potwierdzony wpływ badania MR na organizm ludzki - lekkie podwyższenie temperatury ciała. Najczęściej pacjenci opisują to jako przyjemne ciepło, które odczuwają w miejscu badania; nie należy się tym niepokoić, jest to absolutnie normalny czynnik, towarzyszący przy badaniu, związany z działaniem cewek nadawczo- odbiorczych fal radiowych i samego pola magnetycznego.

1 2
REKOMENDACJA
2016-05-12 09:20:14
~piotr

...w mentalności tych którzy tam PRACUJĄ.

2016-05-12 09:15:38
~piotr

Opieka personelu nie taka idealna, pani wyszła na 5 minut do pomieszczenia po drugiej stronie korytarza, gdybym musiał wlączyć alarm jak przy poprzednim rezonansie ciekawe czy by usłyszała. żona pewnie by alarmu narobiła. Jeśli pani sobie wychodzi podczas takiego badania, to jak bezpiecznie mają się czuć osoby, które musiały przybyć same. Niby prywatne firmy zajmują się teraz takimi badaniami, ale w Slużbie zdrowia jednak zmiany idą bardzo powoli w mentalności tych którzy t

2016-03-26 20:20:53
~domi71

"... Wszystkie te niedogodności i wynikające z nich doznania np. drętwienia kończyn, pacjenci łączą z samym badaniem i wpływem fizycznym pola magnetycznego na organizm, co najczęściej nie jest prawdą..." - taa, tylko czemu żadnych objawów nie podają ludzie poddawani tomografii komputerowej? Też przecież wjeżdża się do tej "tuby". Fakt, że trwa ona krócej, ale na tyle długo żeby atak u typowego klaustrofobika wywołać...

2016-02-17 22:55:36
~Zlucynka

Miałam wczoraj badanie i samopoczucie okropne. Niestety nikt mnie nie uprzedził,że mogą wystąpić tak silne bóle całego organizmu i koniec końców nie wiem czy to grypa czy skutki uboczne badania, gdyby nie silne tabletki przeciwbólowe to bym chyba gryzła pazury.Nie wiem jak to długo jeszcze potrwa.MASAKRA.

2015-07-17 16:52:57
~marcel

Wszystko zależy od przygotowania psychicznego pacjenta przed zabiegiem,mnie instruował bardzo miły Pan wszystko w szczegółach objaśnił ,badanie trwało 30 min (bark) stuki i uderzenia znacząco odczuwalne miałem słuchawki ale jakieś luźne ,lepie zabrać jednorazowe zatyczki ,pamiętać aby się wypróżnić to z 1i 2 bo trochę to trwa , ale da się przeżyć

2015-04-14 11:03:59
~Marek

Po badaniu uaktywnil si bol kregoslupa i utrzymywal przez okolo dobe, po kiepsko przespanej nocy samopoczucie rano jak po przejechaniu walcem.

2014-08-06 14:18:27
~Garm

Dziś miałem rezonans mag., nic strasznego. Najgorsze w badaniu jest to, że nie za bardzo można się ruszać, przez te 45 minut. Pomyślałem, że najlepiej będzie to przespać, o ile się da. Trochę za cicho miałem puszczoną muzykę, trochę za mocno ściskały słuchawki - w sumie nic nie znaczące drobiazgi. Hmm trochę tam w tej tubie jednak przysnąłem, da się. Jedyne co odczuwam po badaniu to lekkie brzęczenie w głowie, ale wyraźnie słabnie. Mam pić wodę - bo dostałem kont

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.