wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Zapalenie płuc - jak je rozpoznać?

SPL/EastNews
16.08.2012

W dzisiejszych czasach, z powodu pośpiechu, jaki nam towarzyszy, lekceważymy nasze zdrowie, nie pozwalając organizmowi dojść do siebie po przeziębieniu lub grypie, które często doprowadzają do zapalenia płuc.

Zapalenie płuc to jedna z najpoważniejszych i wciąż bagatelizowanych chorób układu oddechowego. Najczęściej jest ona wynikiem zstępowania procesów zapalnych z górnych dróg oddechowych – gardła i krtani lub bezpośredniego przeniesienia w wyniku nieleczonego zapalenia oskrzeli.

Tę niebezpieczną chorobę płuc mogą powodować bakterie (najczęściej dwoinka zapalenia płuc), wirusy oraz grzyby. Chorobą można się zarazić drogą kropelkową - przez wdychanie mikroskopijnych kropelek płynów ustrojowych, zawierających w sobie chorobotwórcze drobnoustroje.

Stosunkowo częste jest też tzw. zachłystowe zapalenie płuc, do którego dochodzi w wyniku przedostania się treści pokarmowej z żołądka do dróg oddechowych. Na ten typ zapalenia płuc narażone są szczególnie osoby, u których występuje refluks żołądkowy, czyli cofanie się treści pokarmowej z żołądka do gardła. Bardzo często zapalenie zachłystowe płuc rozwija się u małych dzieci.                                                                                            

Objawy                                               
Najważniejszym objawem, jaki powinien nasunąć podejrzenie zapalenia płuc, jest uciążliwy kaszel, utrudniający oddychanie. Oddech chorych na zapalenie płuc jest szybki i krótki, ponieważ próba głębszego nabrania powietrza powoduje u nich ból w klatce piersiowej i napad kaszlu. Dodatkowo występują tzw. objawy niespecyficzne, które nie są charakterystyczne dla tej choroby, takie jak wysoka temperatura ciała (nawet 40°C), dreszcze i zlewne poty, a także bóle mięśni i stawów, ogólne osłabienie organizmu i duszność.

W bakteryjnym zapaleniu płuc chory może odczuwać bolesne kłucie w klatce piersiowej. Zapalenie wirusowe może przebiegać początkowo łagodnie, a objawy w pierwszych dniach choroby przypominają grypę, następnie stan chorych ulega pogorszeniu, do objawów grypowych dołącza się duszność i suchy kaszel.

W zależności od rodzaju patogenu, który wywołuje choroby, różny będzie kolor plwociny wypluwanej przez chorego. Może mieć ona kolor zielony, rdzawy, a nawet być podbarwiona krwią.          

1 2
REKOMENDACJA
2014-12-01 19:08:38
~minimanimo

Tutaj są wypisane objawy i sposoby na poradzenie sobie z zapaleniem płuc oraz na unikniecie powikłań: http://choroby-pluc.blogspot.com/20 14/11/zapalenie-puc-objawy-i-leczen ie.html

2014-06-21 21:02:14
~gabi

mnie uratowały bańki

2014-01-02 15:20:50
~Jacun

Ja jak nabiorę więcej powietrza to czuje ucisk po prawej stronie. Czy to może być zapalenie płuc? dodam że w noc sylwestrową marznałem na dworzu z godzinkę.

2013-07-04 13:42:53
~fofo

http://pytajozdrowie.pl/ tu dowiesz się więcej na temat zapalenia płuc

2013-02-02 20:21:09
~zenek

miałem zapalenie płucnie .nie kaszlałem miałem zdrowe gardło po prostu byłem zdrowy,W ciągu 3 godz,miałem gorączke 38-39 stopni,W nastepnym dniu już 40stopni iwyżej,Lekarz internista stwierdził -grypa,Wylądowałem w szpitalu-zapaleniepłuc \

2012-12-27 14:10:01
~monika

a jezeli lekarz po osluchaniu stwierdzil ze mam zapalenie płuc a nie skierowal mnie na przeswietlenie płuc ale chyba powinnam to jakos potwierdzic niesadzicie ?

2012-11-13 08:48:13
~do karoliny

mam to samo i tez niewiem co mam robić

2012-11-08 02:11:23
~Karolina

Ja mamkaszel od ponad dwóch tygodni.Nasila się w nocy jak leżę. W dzień nie jest taki męczący. Zaczęło się od przeziębienia jest such brak możliwości odkaszlnięcia. prześwietlenie płuc wykazało plyn. Dostałam antybiotyk, trochę przeszło lecz wciąź jest tylko w mniejszym stopniu . Do tego doszedł ból pleców i w mniejszym stopniu klatki piersiowej.

2012-08-28 10:06:55
~JAK

CYT."lekceważymy nasze zdrowie, nie pozwalając organizmowi dojść do siebie po przeziębieniu lub grypie, które często doprowadzają do zapalenia płuc". ----- TOTALNA BZDURA . TO ZMIANA KODEKSU PRACY ORAZ UPIERDLIWY ZUS POWODUJE TO ŻE CHORY NIE DOSTAJE ZWOLNIENIA A JAK DOSTAJE TO ZUS JE ODRZUCA BO MAJA PRYKAZ. ZNAJOMA Z POTWIERDZONYM RTG ZAPALENIEM PŁUC ZOSTAŁA POZBAWIONA ZASIŁKU CHOROBOWEGO PRZEZ KOMISJE ZUS - TAK PAŃSTWO DBA ABY OBYWATELA USMIERCIĆ A NIE LECZYĆ!!!!!

2012-08-19 16:22:13
~kiki

Diagnoza zapalenia płuc to jedno, a leczenie to inna bajka. Niewiele osób wie ( a lekarze też chyba nie?) dowiedziałam się, że podczas zapalenia płuc nie należy leżeć na płasko, a raczej spać, leżeć prawie na siedzącą - powoduje to samoistną walkę organizmu z chorobą, płyny z płuć spływają w dół do przepony i ona ponoć sobie radzi z bakteriami, ktore tam są.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.