wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Nie dopuszczaj do odwodnienia organizmu

Thinkstock
21.08.2012

Latem - szczególnie w czasie upałów - musimy mieć się na baczności. Właśnie w tym okresie ma miejsce najwięcej zagrażających naszemu zdrowiu i życiu zasłabnięć, spowodowanych odwodnieniem organizmu.

Człowiek bez wody jest w stanie wytrzymać maksymalnie 7 dni. Oczywiście nie namawiamy do sprawdzenia tego na własnej skórze, gdyż rezultat może być opłakany. Już samo uczucie pragnienia oznacza bowiem, że nasz organizm jest w pewnym stopniu odwodniony. Należy więc niezwłocznie dostarczyć mu płynów i pamiętać o regularnym nawadnianiu. Bez tego nie jest możliwe utrzymanie równowagi elektrolitowej oraz prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów.

Jak wskazuje specjalista ds. żywienia człowieka Anna Harton z Zakładu Dietetyki SGGW, odwodnienie organizmu oznacza osłabienie sprawności fizycznej i psychicznej naszego ustroju. Utrata już 5 proc. wody z naszego ciała odpowiada obniżeniu jego wydolności nawet o 30 proc. Ryzyko odwodnienia jest duże zwłaszcza latem, kiedy temperatura otoczenia zmusza organizm do wzmożonego chłodzenia poprzez wydzielanie potu. W wyniku pocenia się, ale także wydalania płynów z moczem czy nawet oddychania, możemy tracić do 3-4 litrów wody na dobę. Mimo, że jest to niewielki procent masy naszego ciała, nieuzupełniony niedobór płynów może doprowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych.Na odwodnienie jesteśmy narażeni nie tylko podczas upałów. Najwięcej wody tracimy także podczas intensywnego wysiłku fizycznego, kiedy to musimy niezwłocznie dostarczyć płyny, by uzupełnić braki elektrolitowe. Jest to ważne nie tylko dlatego, by zmniejszyć oznaki zmęczenia, ale także w celu zwiększenia objętości masy mięśniowej. Oprócz sportowców na odwodnienie narażone są także  osoby przebywające wiele godzin w klimatyzowanych pomieszczeniach. Panuje tam niska wilgotność powietrza, co sprzyja wysuszaniu błon śluzowych dróg oddechowych. Do odwodnienia organizmu mogą prowadzić także wszelkie terapie odchudzające, spożywanie alkoholu, ale również gorączka, zatrucia, biegunki i wymioty. Tych ostatnich nie powinniśmy bagatelizować.

Warto zauważyć, że szczególnie narażone na odwodnienie są dzieci oraz osoby starsze. Maluchy niekiedy nie potrafią nam powiedzieć jasno o swojej potrzebie fizjologicznej, gdyż zwykle są zaaferowane zabawą czy nauką. Natomiast osoby w wieku podeszłym mogą  mieć problemy z pamięcią, poruszaniem się lub też cierpieć na choroby wpływające na ilość dostarczanych do organizmu płynów.

Pierwszym sygnałem nawet niewielkiego odwodnienia jest uczucie pragnienia. Występuje ono w chwili, gdy tracimy około 2 proc. wody, a wraz z nią niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania minerały. Nawet kolor moczu może wskazywać, że potrzebujemy odpowiedniego nawodnienia. Jeśli jego barwa jest jasno słomkowa nie mamy się czym martwić, gorzej jeśli kolor staje się brunatny. Słabo rozcieńczony mocz wyraźnie sygnalizuje niedobór wody w organizmie.

Niewielki stopień odwodnienia może przejawiać się w różnej postaci. Pierwszymi symptomami mogą być: zaburzenia koncentracji, bóle i zawroty głowy, suchość w ustach, zaburzenia widzenia, zmęczenie, pogorszenie pamięci krótkotrwałej, jak i zmniejszenie szybkości reakcji. W ekstremalnych przypadkach odwodnienie może doprowadzić do zasłabnięć, wymiotów, a nawet utraty przytomności. Zbyt częste przypadki niedoboru płynów mogą także przyspieszyć starzenie się skóry, która szybko traci nawilżenie i sprężystość.

Jaką wodę wybrać?

Więcej na: infografika.wp.pl

1 2
Tagi: odwodnienieupałnapojewoda
REKOMENDACJA
2016-07-22 12:49:19
~Ksenia

Jednym z objawów odwodnienia jest pragninie i suchośc w ustach, która nie ustępuje nawet po wypiciu szklanki wody. Najlepszy będzie wtedy Jonolit, który zapewnia równowagę wodno-elektrolitową.Szybko i bezpiecznie nawadnia organizm.

2012-09-01 18:05:02
~ewita

szczególnie na upałach musimy uzupełniać płyny, trzeba pic dużo, żeby nie dopuścić do odwodnienia, przy zatruciach, wymiotach, po alkoholu można też pić orsalit rozpuszczony w wodzie, uzupełnia elektrolity, u dzieci odwodnienie często kończy się w szpitalu

2012-08-22 08:47:57
~rymbaba

normalnie Cristòfor Colom dietetyki. takich innowacji dawno nie było.

2012-08-22 08:18:25
~timmy

Wspomóż bezrobotnego: wystarczy, że wejdziesz na stronę http://www.zielonymail.com/pages/pt p.php?refid=tomekmus85 później możesz ją zamknąć.

2012-08-22 08:12:04
~Sofia

szkoda tylko, że większośc wód mineralnych jet fluoryzowana. A fluor jest gorszy od ołowiu!

2012-08-22 07:35:49
~dr Soul

Naga prawda- www.odmladzanie-ciala.pl

2012-08-22 07:30:39
~MILOSC-MEZCZYZNA.PL

Ja od niedawna mam wymarzonego, wspaniałego MĘŻCZYZNĘ . Ty również będziesz miała swojego. Książka MIŁOŚĆ MĘŻCZYZNY nauczy cię jak tego dokonać (znajdziesz ją w sieci, wpisz tytuł : MIŁOŚĆ MĘŻCZYZNY.

2012-08-22 07:24:28
~ela

A ja dużo piję wody oraz zmieniłam swoje nawyki zywieniowe i zaczęłam zdrowo się odżywiać,schudłam 10 kg na www.idealnafigura.com/slomczynska,b ez głodowania,efektu jojo,znajomi moi pytają mnie co ja robię że tak świetnie wyglądam a ja poprostu zdrowo się odżywiam,dodam że wagę swoją utrzymuję już od roku,polecam każdemu

2012-08-22 07:18:26
~polka

podział ciężarnych do 18 lat i od19do 50 , a ja mam 30 lat i akurat nie jestem w ciąży

2012-08-22 07:18:13
~maja

Darmowe kosmetyki trzeba tylko podać dane polecam http://shinybox.pl/?ref=0c6a435

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.