wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Rak tarczycy

SPL/EastNews
22.08.2012

Przeważnie rozwija się powoli. Na szczęście występuje dość rzadko (stanowi 1 proc. wszystkich nowotworów złośliwych), a wykryty odpowiednio wcześnie jest najczęściej wyleczalny. Kobiety, zwłaszcza do 50. roku życia, atakuje trzy razy częściej niż mężczyzn. Więc jeśli męczą nas chrypka i duszności, warto sprawdzić, czy w naszej tarczycy nie zaczęły się nowotworowe zmiany.

Tarczyca to gruczoł wytwarzający hormony regulujące nasz metabolizm. Nie należy więc bagatelizować żadnych dolegliwości, bo objawy raka czasem trudno odróżnić od innych chorób tarczycy.

Guzy, które później diagnozuje się jako nowotwory, rozwijają się zwykle przez długi czas i często na początku nie można ich wyczuć dotykiem. Niekiedy pierwszym objawem są powiększone węzły chłonne szyi, występować mogą także duszność, chrypka, zaburzenia połykania, biegunka i ból szyi.

W miarę rozwoju choroby pojawia się na gruczole guz, który lekarz jest w stanie wymacać podczas badania. Na szczęcie jednak większość guzów tarczycy to zmiany łagodne.Ilość jodu i geny
Na rozwój raka tarczycy wpływają:
- zawartość jodu w diecie (szkodliwy jest zarówno niedobór, jak i nadmiar);
- ekspozycja na promieniowanie jonizujące (szczególnie u dzieci i osób do 20. roku życia); to promieniowanie stosowane jest np. przy nowotworach grasicy czy białaczce, więc u osób, które były leczone w taki sposób, występuje większe ryzyko raka tarczycy;
- predyspozycje genetyczne.

Najczęstsze, najgroźniejsze, czyli rodzaje nowotworów
60-80 proc. nowotworowych typów zmian stanowi rak brodawkowaty. Występuje głównie u ludzi młodych, dwukrotnie częściej u kobiet, ma łagodną postać. Ale ma tendencję do nawrotów, a rokowania spadają po 45. roku życia.

Rak pęcherzykowy to drugi z najczęściej występujących nowotworów złośliwych tarczycy – ok. 10-20 proc. Wzrasta powoli, ma najczęściej postać jednego guza, a zapadają na niego osoby w wieku 40-50 lat, mieszkające na terenach z niedoborem jodu w środowisku.

Rak rdzeniasty tarczycy rozprzestrzenia się drogami limfatycznymi i daje przerzuty do węzłów chłonnych szyi i śródpiersia. Atakuje najczęściej osoby po czterdziestce, rośnie powoli. Ten typ to ok. 5 proc. wszystkich raków tarczycy.

Szybko rośnie i źle reaguje na leczenie rak niezróżnicowany - anaplastyczny (ok. 5-10 proc. zachorowań). Występuje najczęściej w 4 dekadzie życia i później, zaliczany jest do nowotworów o wysokim stopniu złośliwości, ma bardzo złe rokowania. To najgroźniejszy typ nowotworu tarczycy, przy którym szybko występują przerzuty do węzłów chłonnych do płuc, kości czy mózgu.

Inne rodzaje zmian to chłoniaki, mięsaki i rak płaskonabłonkowy.

1 2
REKOMENDACJA
2018-04-15 11:53:45
~Asia

Kupiłam kilka opakowań tego preparatu o smaku truskawkowym mojej babci i okazało się, że bardzo jej smakuje. To znakomita informacja, bo też ma kłopoty z jedzeniem posiłków przez co była słaba w ostatnim czasie.

2018-01-05 11:03:13
~Amelia

Leczenie nowotworu kosztowało mojego ojca utratę wielu kilogramów. Podczas hospitalizacji i po niej kompletnie nic nie chciał jeść. Znalazłyśmy sposób na jego dietę - gotujemy mu głównie zupy. Staramy się żeby miały więcej kalorii, dodajemy do nich m.in Nutramil który wzbogaca je o dodatkowe wartości odżywcze. Dzięki temu z dnia na dzień tata zyskuje nowe siły.

2013-08-12 02:08:15
~rafał

o raku anaplastycznym tarczycy możesz przeczytać tutaj http://tiny.pl/hbzsf

2012-09-25 19:43:46
~mańka

A ja mam raka tarczycy nie mogę schudnąć mimo że biorę leki dbam o to co jem i staram sie dużo poruszać na pieszo a waga ciągle idzie w górę i może ktoś mi powieco robić acha słodyczy nie jem wogóle

2012-08-25 18:47:32
~ewa

Nadwaga wiąże się z licznymi problemami zdrowotnymi :choroby serca, cukrzyca, miażdżyca, zawały itd. Ludzie sobie sprawy z tego nie zdają a potem jest już za późno! Trzeba zmienić nawyki żywieniowe i zacząć się regularnie i zdrowo odżywiać! Pokaż że ty też schudniesz z naszą pomocą. Uwierz w to! Polecam zdrowe, smaczne odchudzanie, bez głodowania i bez efektu jo-jo. idealnafigura.com/gberes

2012-08-25 18:41:49
~Przestroga

Czytałem że podobno jakiś wirus i bakteria która można się zarazić przez pocałunek lub sex oralny bez prezerwatywy można się zarazić zwiększa ryzyko powstania komórek rakowych.Tak więc ludzie uważajcie.Wakacyjna miłość może być waszą ostatnią.Pozdro

2012-08-25 18:28:27
~area

tarczyca to efekt czarnobyla, nowotwory jelita grubego, piersi i wiele innych to efekty 'szybkiego życia' i żywności (np. popularne, bardzo trujące margaryny i oleje). Zauważcie, że nasi dziadkowie jedli smalec, masło, prawdziwe tłuszcze. A my jemy chemię - oleje do smażenia, margaryny do smarowania.

2012-08-25 18:19:39
~hashimoto

Polacy cierpią na nadmiar jodu z jodowanej soli. Jod wywołuje zapalenie tarczycy. Warto zrobić badanie krwi na TSH oraz przeciwciała przeciwtarczycowe. To bardzo wredna choroba dająca setki objawów. Nie jest to rak ale nalezy podawać hormon

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.