wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Paraliż senny

123RF
22.08.2012

Nocne koszmary, walenie serca. Wszechogarniający strach. Niemożność wydobycia krzyku, poruszenia się. To mało znany stan, na który cierpią miliony ludzi na całym świecie.

Wszyscy od czasu do czasu miewamy nieprzyjemne sny. Bywa, że nawet gdy obudzimy się rano, nadal czujemy się nieswojo, a w głowie wciąż pojawiają się senne obrazy. Znacznie straszniejsza jest jednak sytuacja, gdy z koszmaru w środku nocy ockniemy się tylko częściowo. Zdarza się bowiem, że podczas gdy ciało nadal śpi, umysł wraca do rzeczywistości. Taki stan nazywany jest paraliżem sennym.

Specjaliści szacują, że około 60 procent z nas najprawdopodobniej doświadczy podobnego zjawiska przynajmniej raz w życiu. Ale aż 5 procent populacji na całym świecie przydarza się ono wielokrotnie, zwykle dość regularnie.

Jak twierdzi angielski badacz, Dr Neil Stanley, paraliż senny związany jest z fazami snu. Podczas REM, która trwa od pięciu do piętnastu minut i powtarza się co około półtorej godziny w ciągu nocy, mózg wyłącza większość funkcji mięśni, częściowo je paraliżując. Dzięki temu, kiedy śni nam się, że biegniemy lub wykonujemy inne czynności, w rzeczywistości się nie ruszamy.
Normalnie, gdy się budzimy, powrotowi świadomości towarzyszy odzyskanie kontroli nad mięśniami.

Jednak w paraliżu sennym ciało odmawia posłuszeństwa, podczas gdy umysł funkcjonuje już w tu i teraz, ale jednocześnie pojawiają się halucynacje. Są one tym bardziej przerażające, że mogą wydawać się bardzo realne. Ci, którzy doświadczają tego stanu, niejednokrotnie mają wrażenie, że ktoś przykuwa ich do łóżka, dotyka, siada na nich albo próbuje wyciągnąć z pościeli.
Panowanie nad ciałem wraca dopiero po kilku lub nawet kilkunastu minutach. Paraliż senny potrafi wybudzić ze snu nawet na kilka godzin i często uniemożliwia ponowne zaśnięcie. Zdarza się, że osoby, które go doświadczają, bezpiecznie czują się dopiero przy świetle dziennym, dopiero gdy wzejdzie słońce, są gotowe na nowo usnąć.

Paraliż senny powoduje wiele efektów ubocznych, takich jak wyczerpanie, bezsenność, problemy z koncentracją czy stany lękowe.

1 2
REKOMENDACJA
2018-04-14 12:33:57
~Karolina

Miałam problemy z wybudzaniem się w nocy, paraliż senny zdarzył mi się również kilkukrotnie przy takich epizodach. Dobrze, że trafiłam na Forsen forte, dzięki któremu jestem w stanie bez problemu przespać całą noc

2012-10-09 20:18:48
~Paweł

Paraliż senny może być objawem działania złego ducha. Najlepiej iść z tym do spowiedzi i porozmawiać o tym z księdzem. Znaleźć przyczynę która oddziela nas od Boga. Modlić się do św. Michała Archanioła. Najlepiej iść z tym do księdza. Bez obaw, z Bogiem da się wszystko pokonać! Jest też specjalna modlitwa przed koszmarami i myślami bluźnierczymi...na egzorcysta.pl

2012-08-27 04:18:49
~ANDI

Ja mam takie paraliże bardzo często już od kilku lat. Rzeczywiście nieprzyjemnie przeżycie. Ostatnio miałem paraliż palców u rąk a kiedyś myślałem że umarłem bo chciałem wstać, głaskałem psa ale go nie czułem a byłem w pełni świadomy. Czucie nastąpiło po kilkunastu sekundach. Za każdym razem doznaję ataku paniki i dopiero zaczynam myśleć racjonalnie po właśnie kilkunastu sekundach. To co opisuję to oczywiście stan końcowy czyli moment przebudzenia. Zastanawiam si

2012-08-27 03:14:02
~karol

do czacza. Nie Mara, tylko Zmora przyszła cię dusić

2012-08-27 02:55:43
~Chrześcijanin

Mała podpowiedź. W Biblii czytamy że Bóg jest światłością a symbolem ciemnośći tzn diabła i demonów jest ciemność i myślę że można powiedzieć noc. Zobaczcie o której większość z was pisze te komentarze pod artykuł? Grubo po północy i pewnie nie pierwszy raz o tej godzinie dopiero na necie! To jest czas sił ciemnośći. Ja dziś wyjątkowo bo z pracy tak poźno!

2012-08-27 02:50:25
~Chrześcijanin

Miałem dwa albo trzy razy.Wiem że medycyna to może jakoś wytłumaczyć czy nawet ten artykuł ale ja i tak wiem swoje kto to robi i tylko niektórzy z nas co tego doświadczyli też wiedzą a le nie będę się rozpisywał bo są to sprawy natury duchowej i zaraz mi napiszecie żem ciemnogród, Pozdrawiam

2012-08-27 02:14:15
~Wodzu

CI CO DAJA RADY TYPU: UDERZ SIE REKA W GLOWE I SIE WYBUDZISZ BO STWIERDZISZ ZE TO NIE SEN, NIE WIEDZA O CZYM PISZA... W takim stanie sie jest juz wybudzonym i swiadomym ze sie lezy w lozku bezwladnym !!!!!! Nie mozna sie poknac w glowe, bo to nie jest swiadomy sen, ze sie jest np: na plazy... Przy takim czyms sie wie ze sie jest w lozku i ze sie spalo ! Najlepiej zwiekszac oddech, dziala ! :)

2012-08-27 02:03:30
~Wodzu

Powiem wam jak sie wybudzac z tego: jedyne na co mamy wplyw to oddech. Wiec oddychamy coraz szybciej i glebiej. Po krotkiej chwili mamy wladze w powiekach i palcach, a po sekundzie w calym ciele ;) Ja mialem tak wiele razy. Pozdro.

2012-08-27 02:00:35
~Wodzu

Mialem to czesto i nauczylem sie z tego wybudzac :) Podziele sie z wami jak: W takiej fazie kiedy to mamy , nie mozemy niczym ruszac, nawet mrugac oczami, sa zamkniete... Ale na jedno mamy wplyw: na oddech. Wiec ja zaczynalem coraz to szybciej oddychac , pozniej w jednej chwili wraca ruch w powiekach i palcach, a pozniej w calym ciele ;)

2012-08-27 01:56:40
~Wodzu

a ja to mialem czesto za malolata, w podstawowce. Snilo mi sie ze mama wstala i wsyscy, albo rzeczywiscie wstali, a ja lezalem obudzony, ale nie moglem sie ruszyc... Innym razem, w ogole sie obudzilem w nocy, slyszalem jak oddycham i inne urzadzenia domowe, ale nie moglem nic zrobic, pojawial sie lek i rozne wizje straszne, chociaz bylem ich swiadomy... A raz w takiej fazie usnolem, poprostu pomyslalem sobie w strachu: co bedzie to bedzie, nie chce wstac na sile skoro nie moge i zasnolem ;)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.