wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Paraliż senny

123RF
22.08.2012

Nocne koszmary, walenie serca. Wszechogarniający strach. Niemożność wydobycia krzyku, poruszenia się. To mało znany stan, na który cierpią miliony ludzi na całym świecie.

Wszyscy od czasu do czasu miewamy nieprzyjemne sny. Bywa, że nawet gdy obudzimy się rano, nadal czujemy się nieswojo, a w głowie wciąż pojawiają się senne obrazy. Znacznie straszniejsza jest jednak sytuacja, gdy z koszmaru w środku nocy ockniemy się tylko częściowo. Zdarza się bowiem, że podczas gdy ciało nadal śpi, umysł wraca do rzeczywistości. Taki stan nazywany jest paraliżem sennym.

Specjaliści szacują, że około 60 procent z nas najprawdopodobniej doświadczy podobnego zjawiska przynajmniej raz w życiu. Ale aż 5 procent populacji na całym świecie przydarza się ono wielokrotnie, zwykle dość regularnie.

Jak twierdzi angielski badacz, Dr Neil Stanley, paraliż senny związany jest z fazami snu. Podczas REM, która trwa od pięciu do piętnastu minut i powtarza się co około półtorej godziny w ciągu nocy, mózg wyłącza większość funkcji mięśni, częściowo je paraliżując. Dzięki temu, kiedy śni nam się, że biegniemy lub wykonujemy inne czynności, w rzeczywistości się nie ruszamy.
Normalnie, gdy się budzimy, powrotowi świadomości towarzyszy odzyskanie kontroli nad mięśniami.

Jednak w paraliżu sennym ciało odmawia posłuszeństwa, podczas gdy umysł funkcjonuje już w tu i teraz, ale jednocześnie pojawiają się halucynacje. Są one tym bardziej przerażające, że mogą wydawać się bardzo realne. Ci, którzy doświadczają tego stanu, niejednokrotnie mają wrażenie, że ktoś przykuwa ich do łóżka, dotyka, siada na nich albo próbuje wyciągnąć z pościeli.
Panowanie nad ciałem wraca dopiero po kilku lub nawet kilkunastu minutach. Paraliż senny potrafi wybudzić ze snu nawet na kilka godzin i często uniemożliwia ponowne zaśnięcie. Zdarza się, że osoby, które go doświadczają, bezpiecznie czują się dopiero przy świetle dziennym, dopiero gdy wzejdzie słońce, są gotowe na nowo usnąć.

Paraliż senny powoduje wiele efektów ubocznych, takich jak wyczerpanie, bezsenność, problemy z koncentracją czy stany lękowe.

1 2
REKOMENDACJA
2012-08-27 01:49:55
~LuKAS

Ja powiem tyle da rade nad tym zapanować, na początku jest to lekko przerażające, czyli uczucie takie jak by się było w najgorszym horrorze w swoim życiu, ale po kilku próbach włącza mi się taka zajawka że to tylko paraliż i nawet potrafię się z niego wybudzić. Na początku krzyczałem nie mogąc się ruszyć, a teraz to potrafię się już ruszyć podświadomie co mnie wybudza. W Ameryce nazywaja to uprowadzeniem przez kosmitów.

2012-08-27 01:39:20
~zzz

Po co wmawiają, że to takie straszne? Czasem się tak może zdarzyć, w ogóle bym się tym nie przejmował, niczym to nie grozi. Podobno osoby praktykujące świadome sny często tego stanu doświadczają jako skutek uboczny.

2012-08-27 01:31:12
~pola

ja kilka razy w zyciu doswiadczylam tego bardzo nieprzyjemnego stanu, to prawie jak opetanie..za kazdym razem bylo to cos innego, raz ktos po mnie lazil i dmuchal mi w twarz, niby spie a siebie widze, masakra, innym razem znowu jakbym sie unosila w gore i gwaltownie spadla na lozko, budze sie cala mokra i zmeczona, caly dzien sie pozniej chodzi jak na prochach jakis, ten kto tego doswiadczyl wie o czym mowie...

2012-08-27 01:24:17
~kill bill

Ja gdy miałem to pierwszy raz myślałem ,że mam wylew czy coś i słyszałem głosy i miałem uczucie że spadam na lewą stronę ,to było straszne ,teraz już się przyzwyczaiłem i się nie boję.

2012-08-27 01:24:12
~Alco

Mam to dosyć często- szczególne jak jestem bardzo zmęczony i śpię na plecach. Uczucie ze cos ciagnie za pościel albo siada mi na nogach i .... dziwne ale polubilem to, czasami nawet specjalnie wprowadzam sie w taki stan probujac zasnac lezac plasko na plecach.

2012-08-27 01:23:37
~FELEK

Na takie sny jest sposób sam to wypraktykowałem bo jakiś czas miałem je Doszłem do tego że w czasie snu uderzałem ręką w głowę i budziłem się miałem już świadomość że to sen.

2012-08-27 01:17:49
~niedowiarek

Kumpel opowiadał mi w tajemnicy, że dziwne rzeczy spotykają go w nocy budzi się i czuje, że ktoś chodzi nad nim i chce mu coś zrobić a on nie może się ruszyć i przeżywa straszne nerwy. Teraz już wiem, że to zapewne był paraliż senny, wtedy chciało mi się trochę z niego śmiać i wydawało mi się, że zapewne miał dziwne sny. Teraz jest mi głupio

2012-08-27 01:14:25
~michal

Moim sposobem jest próba wykonania gwałtownego ruchu- dokładniej "rzucenia się na łóżku". Byle jak, byle jakoś podskoczyć. całym ciałem. Z reguły po kilku sek. uświadamiam sobie, że już się przebudziłem i staram się rzucić (myślę przede wszystkim o gwałtownym ruchu głową). Jak nie idzie za 1.razem to próbuję natychmiast mocniej, coraz mocniej się "rzucić". W końcu ciało reaguje i robi taki ruch, tyle że lekki. Dzięki temu nigdy nie musiałem

2012-08-27 01:13:59
~Amy

dodając Najgorsze jest to, kiedy już się 'obudzisz" i tak bardzo chcesz otworzyć oczy, poruszyć się i nic, nie możesz - kompletny paraliż. Ja nawet "wychodziłam" ze swojego ciała i już szłam po rodzica, żeby obudzić, a po chwili okazało się, że jestem nadal w łóżku.

2012-08-27 01:13:19
~asp

nic strasznego, wystarczy być spokojnym, mieć świadomość co sie dzieje ( pomaga tu obydzie ze świadomym śnieniem ), można doznać przy tym ciekawych halucynacji.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.