wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Jakie zmiany skórne są niebezpieczne?

SPL/EastNews
27.08.2012

Obejrzyjmy się po lecie! – zachęcają onkolodzy i dermatolodzy. Delikatna opalenizna dodaje uroku, jednak nadmierne wystawianie się na słońce prowadzi do niekorzystnych zmian w skórze.  Promienie UV osłabiają jej zdolność do regeneracji, uszkadzają włókna kolagenu, elastyny, przyspieszają procesy starzenia się.

- Pod wpływem słońca skóra staje się przesuszona, szorstka, zgrubiała, jest mało sprężysta, widać na niej rozszerzone naczynia – mówi Renata Rybczyńska-Matysiak, specjalista dermatolog z Poradni Dermatologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie.  To jednak negatywne skutki opalania, dotyczące urody. Znacznie poważniejsze mają miejsce wtedy, gdy pod wpływem promieni ultrafioletowych, których w wakacje mamy pod dostatkiem, zaczynają się zmieniać znamiona, zwane popularnie pieprzykami.

– W  miesiącach jesienno-zimowych, kiedy widoczne są rezultaty nadmiernego opalania, do poradni dermatologicznej zgłasza się więcej pacjentów - mówi Renata Rybczyńska-Matysiak. – Wielu z nich zaniepokojonych jest właśnie licznymi znamionami barwnikowymi czy stanami zapalnymi, jakie się wokół nich toczą.

Kiedy zdecydować się na wizytę u specjalisty?
Po powrocie z wakacji, na koniec lata, obejrzyjmy dokładnie swoje ciało. Przyjrzyjmy się pieprzykom, czy nic się z nimi nie dzieje. –  Znamiona wystawiane na słońce, mogą ulegać przemianie – tłumaczy Maria Rita Rusin, specjalista onkolog z Przychodni ONKO-MED w Koninie.

– Dzieje się tak na skutek wystawienia ich na działanie promieni ultrafioletowych, pod wpływem których dochodzi do uszkodzenia DNA w obrębie skóry. Za znamiona niepokojące uznajemy takie, które zaczynają się powiększać, swędzieć, zmieniać kolor, pokrwawiać albo wokół których robi się jaśniejsza obwódka. Jeśli pacjent zgłasza się z takimi zmianami, to w wielu przypadkach kierujemy je do leczenia chirurgicznego, by wykluczyć czerniaka.

To wyjątkowo złośliwy nowotwór, wielokrotnie – w wyniku przerzutów – kończący się śmiercią.

Rusin dodaje, że umiar w opalaniu powinny zachować szczególnie osoby o jasnej karnacji, mające piegi, rude włosy, gdyż ten typ urody najbardziej narażony jest na powstawanie nowotworów skóry. U ciemniejszej karnacji zagrożenie jest mniejsze, lecz nie znaczy to, że można stracić czujność. Warto obejrzeć się po lecie i zobaczyć, czy na ciele nie ma niepokojącego znamienia. Jeśli mamy jakiekolwiek   wątpliwości, lepiej zrobić fałszywy alarm i skonsultować się z lekarzem, niż potem żałować, że zainterweniowaliśmy zbyt późno.

1 2
REKOMENDACJA
2012-09-04 09:28:48
~Małgorzata Cygler 694 910 635

Poczuj solidną i dostępną opiekę medyczną. Jeden telefon: 26 specjalistów, badania laboratoryjne i diagnostyczne, rehabilitacja oraz wiele innych usług medycznych. 1000 placówek w całej Polsce. Tylko z nami kompleksowo zadbasz o swoje zdrowie. Dowiedz się więcej: MalgorzataCygler@interia.pl

2012-09-03 13:23:47
~mam czerniaka

prawda jest taka że dermatolodzy z nfz nie interesują się takimi drobnostkami jak czyjeś pieprzyki. mi nie oglądano ich ani pod specjalną lampa ani nie skierowano do usuniecia. a jak ktoś ma dużo to kłopotliwe jest chodzić na oględziny co pół roku.

2012-09-03 09:17:47
~tatalizator

Mirello to po prostu umyj.

2012-09-03 09:01:05
~Anna

Dokonałam kilku prostych zmian w swojej diecie to dało mi możliwość oczyszczenia organizmu i podniesienia w nim poziomu energii. Zdobyłam się tylko na odrobinę wysiłku, zaczęłam przestrzegać kilku jasnych zasad dotyczących odżywiania się, A już po tygodniu poczułam się lepiej. Po miesiącu miałam mniej o 4 kg. A po dwóch 7 kg i 4 cm w talii mniej. Jadłam nadal ulubione posiłki, mimo to chudłam. kalorie-zdrowia.pl Polecam wszystkim te programy.

2012-09-03 09:00:34
~Ela

Sprawdź dlaczego program którego używałam skutecznie pozwolił mi się pozbyć nadwagi i nie pozwolił przytyć ponownie Poznaj moc która drzemie w twoim organizmie. Jedz ulubione dania i chudnij. Czytaj na kalorie-zdrowia.pl sprawdzony i skuteczny w przypadku kobiet po porodzie. Znakomicie regeneruje organizm i kształtuje sylwetkę. Poleca gorąco

2012-09-03 08:27:57
~MIRELLA

CIPA MNIE SWĘDZI !!!

2012-08-27 19:40:45
~Kasia

Na pewno ze znamionami nie wybierajcie się do lekarza rodzinnego ( nie mają o tym zielonego pojęcia - doświadczyłam tego na własnej skórze ), od razu do dermatologa który ma dermatoskop.

2012-08-27 19:37:07
~Jdxj

Wpisz w YouTube. Cancer. Cure. I. Zobaczysz ile jest mozliwosci zeby. Sie leczyc samemu w domu

2012-08-27 19:32:51
~alicija9

C.D. WOLAŁAM PÓŁCIEŃ -- I CO -- CZERNIAK ZŁOŚLIWY. TYLKO WŁASNY UPÓR ZADECYDOWAŁ, ŻE TEN SKURWIEL JEST MAŁY - O.62MM ALE GŁĘBOKI III ST. NIECH WAS NAWET NAZYWAJĄ HIPOCHONDRYKAMI ALE TWARDO ŻĄDAJCIE USUNIĘCIA ZNAMION ZWŁASZCZA DYSPLASTYCZNYCH, KTÓRE POWIĘKSZAJĄ SIĘ POWODZENIA I SAMI PILNUJCIE WŁASNEGHO ZDROWIA A KASA CHORYCH NIECH PŁACI, TO ICH ZASRANY OBOWIĄZEK. POWODZENIA

2012-08-27 19:28:28
~alicija9

JAK CZYTAM NIEKTÓRE WYPOWIEDZI "SPECJALISTÓW DERMATOLOGÓW" TO MI SIĘ NIEDOBRZE ROBI. GRO Z NICH NIE BYŁO NA WYKŁADACH O CZERNIAKU. WIEM TO Z WŁASNEGO DOŚWIADCZENIA. OD DWÓCH LAT "NIEPASOWAŁO" MI JEDNO Z WIELU ZNAMION NA MOJEJ SKORZE., AŻ DWIE DERMATOLORZKI W OKRRSIE 1,5 ROKU STWIERDZIŁO I MAM TO NA PIŚMIE, ŻE MOJE ZNAMIĘ TO NIC GROŻNEGO - OT TAKA MOJA URODA . CAŁE ŻYCIE NIE PRZESADZAŁAM ZE SŁOŃCEM. MOGĘ NAWET POWIEDZIEĆ, ŻE OMIJAŁAM GO. WOLAŁAM PÓŁ

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.